Wentylacja

Laser już na dobre zagnieździł się w spejsie. Pora zrobić wentylacje. I zrobić ją dobrze.

Jeśli chodzi o realizacje to jest w czym przebierać. Dobrze byłoby zrobić na poczekaniu jakiś kosztorys. Mógłbym się tym zająć. Ale ogólnie widzę to tak:

  • Adapter do kratki obecnej w stróżówce
  • Wentylator, nie byle jaki
  • Rura, sztywna, prosta, podwieszona pod ścianą
  • Trójnik, z zaślepką po jednej stronie, na dalsze ekspansje wentylacji
  • Elastyczna aluminiowa rura do lasera
  • Wydrukowany w FDM adapter z rury do lasera

Potrzebuję wymiarów kratki, oraz na jakie fi rur chcemy się zdecydować.

1 polubienie

Taki wentylator wygląda sensownie. Ma dwa biegi i jest 1 fazowy

https://allegro.pl/oferta/wentylator-kanalowy-emax-100-eberg-170-m3h-cichy-7427669595

Przyda się też opóźnienie wyłączenia wentylacji coby zautomatyzować odciąg po skończonej pracy. Takie coś znalazłem.

https://allegro.pl/oferta/przelacznik-opoznienia-czasowego-7cm-11031252266

EDIT

Pewnie pojedziemy na tym:

https://allegro.pl/oferta/wentylator-kanalowy-vents-tt125-280m3-h-2-biegowy-5948621296

To ja wrzucę najpierw to co było mówione na discoredzie w kanale #warsztat w temacie wentylacji

  1. Odor Free Resin 3D Printing with a DIY Negative Pressure Environment - YouTube
  2. wiemy, że nasza kratka wywiewowa i komina mamy na wyłączność i nie współdzielimy go z żadnym innym pomieszczeniem
  3. Preliminary koncepcja komory przedtawiona tutaj (Discord)

Poniżej wiadomość z discord:

Mój preliminary plan polegał na tym żeby mieć dwa wentylatory. To by szło mniej więcej tak (od strony komina):

  1. jest sobie komin - idziemy w dół
  2. jesteśmy w kratce wywiewowej - tutaj szczelne połączenie poprzez adapter “kratka w ścianie” do “rura 100”
  3. rura 100 się rozgałęzia na 2
    4.1) pieresze wejście do rozgałęzienia zabezpieczone taką klapą, która zapobiega cofaniu się powietrza
    4.2) za tą klapą jest wentylator taki jak @hamsterking pokazał
    4.3) do wentylatora podpięta jest sprężysta rura, która idzie do lasera
    5.1) drugie wejscie do rozgałęzienia też jest zabezpieczone taką klapą co zapobiega cofaniu się powietrza
    5.2) drugi wentylator, który będzie dobrany odpowiednio
    5.3) dalej jakaś rura, która idzie do tej jakieś tam komory gdzie jest drukarka żywicowa
    Dlaczego tak? Bo nie znam się na instalacjach wywiewowych.
    To rozwiązanie ma taką wadę, że potrzebuje dwu wentylatorów i nie ma możliwości odpalania obu na raz
    Zakładam po prostu, że jednym wentylatorem się nie uda tego opędzlować

Przytaczam plan adaptacji stołu na regał

Przytoczę co rzecze na discordzie @Rasskabak

  • wentylator powinien byc jak najblizej wyjscia na zewnatrz, tak zeby ciagnal dym, a nie go pchal. inaczej wszelkie nieszczelnosci miedzy wentylatorem a ujsciem w scianie beda walic dymem
  • wentylator jest glosny. jak to ma byc w kanciapie to spoko, ale jak w glownych pomieszczeniach, to inni uzytkownicy zjedza Was po kilku godzinach uzytkowania. Wtedy e/w opcja jest umieszczenie go na zewnatrz.
  • poza samym wentylatorem to w ogole jest jeszcze kwesita nadmuchu na material, ktory jest niezbedny, bo inaczej bedzie sie palic. A standardowo do tego uzywa sie pompki akwarystycznej, ktora tez jest glosna
  • sa takie elastyczne aluminiowe przewody do wentylacji - sa dobre i tanie. Ale w obi widzialem 2 wersje, jedna gdzie na kominkach, inna na innym dziale. Roznica w cenie byla +100%, wiec warto sie dobrze rozejrzec.
  • Jesli chcieli byscie montowac plastikowe przwody wentylacyjne, to sa kosmicznie drogie, nie polecam. Alternatywnie mozna wyciac samemu ze sklejki + uszczelnic jakims lakierem czy cos.
  • Obudowa tego lasera co macie nie jest idealnie szczelna, wiec jakis dym tak czy siak bedzie wylatywal na zewnatrz. Mozna to zminimalizowac czekajac moment po zakonczeniu ciecia, zeby wyssalo caly dym. Plus ja u siebie uszczelnialem szczeliny miedzy klapa a obudowa za pomoca folii magnetycznej. Nie chce sie reklamowac, ale jak by co, to wiem ze u mnie mozna tanio kupic
  • Z tymi przewodami kominowymi, to polecam najpierw tam wpompowac jakies olejki eteryczne w smiertelnej dawce. U mnie w bloku niby mielismy oddzielny komin, ale okazalo sie, ze wylot jest blisko pozostalych kominow. Przy pewnych warunkach pogodowych sasiedni komin zasysal moje spaliny i kilka razy zdarzylo sie, ze na klatce bylo az sino od dymu
  • zwezenia przewodow, kolanka i tak dalej zmniejszaja wydajnosc wentylatora. Pewnie da sie to jakos policzyc, ale tak czy siak jesli na pudelku jest napisane “150l/min”, to ostatecznie wcale tyle nie wyjdzie. Nie pamietam ile mial ten moj wentylator, ale nie byl to ten najmniejszy, a i tak ledwo dawal rade

Wydaje się również przeinżynierowane. Uważam, że będziemy mieli wystarczająco dużo succ aby ogarnąć oba urządzenia jednym wentylatorem. Coś takiego powinno zadziałać.

Jakby co to mamy już zakupione następujące elementy:

Natomiast może się okazać, że jednak trzeba będzie przejśc na rury ∅ 125mm, żeby łatwiej dobrać wentylatory kanałowe o większym flow rate.

Utworzyłem arkusz kalkulacyjny, przyznam prawa do edycji przez docs’a.

Znalazłem też coś takiego:

Oferuję się, że jeśli są potrzebne obliczenia to you have my swordpen&paper/CPU cycles.

Natomiast żeby to zrobić, to trzeba mieć założenia projektowe tj. na start:

  • na jakiej wysokości względem stanowiska jest wylot komina,
  • ile wymian powietrza, jakiej objętości miałoby być w jednostce czasu (zwykle na godzinę, a w dokumencie zalinkowanym przez not7cd są minuty na wymianę str. 14),
  • jakiej długości i o jakiej średnicy są przewody, ile kolanek, złączek, zaworów klapowych itp.

Zwykle liczy się wtedy opory dla danych (ew. kilku zestawów) warunków, potem na podstawie tego szuka pompy (wentylatora). Ewentualnie można mieć np. średnice przewodów jako parametry i szukać optimum do kosztu itd. ale to dobrze mieć w pierwszej iteracji jakiś sensowny strzał, a potem się zastanawiać na której części można coś ugrać (np. jak opory dominuje komin/kolanko/wlot to bez sensu inwestować w szersze przewody itp.).

W arkuszu widzę kubaturę pomieszczenia, przewody fi=100mm, kolanka i trójniki są na rysunku.

Potrzebne byłyby zatem jeszcze:
– ilość wymian powietrza,
– długość przewodów,
– wymiary komina (przekrój, wysokość).

Co do wymian, to w ventilationfundamentals.pdf na stronie 14, podane są dane dla pomieszczeń, którymi bym się osobiście sugerował typu: Bakery, Boiler room, Engine room, Laboratory, Machine Shop, Plating Room etc. Na oko wychodziłoby coś pomiędzy 1 a 5-6 minut na wymianę, czyli 10-60 wymian na godzinę.

Na koniec ważna rzecz: wydaje mi się, że przy setupie jak ze zdjęcia kratka z linka (z otworem na grawitację) spowoduje cofanie (przynajmniej części, przypuszczalnie większości) syfu z powrotem do pomieszczenia!

Powietrze pójdzie drogą najmniejszego oporu czyli w dół i przez kratkę do pomieszczenia – dlatego generalnie nie łączy się raczej wentylacji wymuszonej z grawitacyjną w jednym przewodzie. Żeby to jako-tako działało wentylator musiałby być w przewodzie kominowym za kratką lub na dachu (ale wtedy pewnie grawitacja przy wyłączonym systemie będzie działać dość słabo ze względu na opory). Można spróbować zrobić szczelne zamknięcie do tej “grawitacyjnej” części kratki na czas działania wentylacji ale z tą szczelnością może nie być łatwo. Najprościej przy jednym przewodzie będzie zrobić instalację tylko wymuszoną i nie mieszać z grawitacją, a otwierać okno na czas, gdy wentylacja nie chodzi (zresztą przy chodzącej pewnie i tak będzie musiało być otwarte, chyba, że jest jakaś czerpnia ale pewnie nie).

2 polubienia

Hej @tikej

Policzyłem wymiany dla tego wentylatora TT 125, 280 m^3/h
Jeśli odgrodzić odpowiednio małą kubaturę, to spadki wydajności na rurach zdają się mieć coraz mniejsze znaczenie. Przez stół na szafę rozumiem postawienie na sztorc stołu od elektroniki i zabudowanie go. Jeszcze policzę ile będzie kosztować jego adaptacja.

Co V (m^3) h (m) w l Wymian na godzinę
Stróżówka 31.25 2.5 2.5 5 8.96
Stół na szafę 0.84 1.2 1 0.7 333.33
Sam laser 0.12 0.3 0.8 0.5 2333.33
Samo SLA 0.045 0.5 0.3 0.3 6222.22

A jeśłi chodzi o komin i wentylację grawitacyjną. Pewnie trzeba obczaić w spejse.

1 polubienie

O ile zgadza się, że spadki na rurach nie powinny być jakieś super duże w porównaniu z podniesieniem powietrza przez kominjednak mogą, patrz EDIT2, o tyle liczenie wymian na godzinę z maksymalnej wydajności wentylatora (w wypadku wentylacji przez komin) jest stąpaniem po bardzo cienkim lodzie.

Przykładowo samo “podniesienie” powietrza (w jakichś w miarę normalnych warunkach typu t=20 st. C itd.) przez komin o wysokości 5m (nie wiem ile ma komin w HSP, może połowę, wystarczy przemnożyć przez odpowiednią wysokość) daje backpressure (wszystko ofc w SI):

ρ, g, h =  1.2, 9.81, 5
ρ * g * h = 58.86
58.86

Patrząc więc na Inline mixed flow fan VENTS TT 125 | VENTS w zakładce capaticy diagram i widać, że dla backpressure = 59 Pa, ten wiatrak ma air flow rzędu 160 m^3/h co już zmienia trochę postać rzeczy. Dodajmy nawet i 10% od przewodów (czysty strzał, wzięty na podstawie złych jednostek – myślałem, że jest w mmH2O a nie calach H2O, patrz EDIT2), zrobi się 65 Pa i robi się 115 m^3/h na wyższym biegu.

Dlatego jednak lepiej to przeliczyć, żeby nie kupować dwa razy wentylatora.

EDIT: Zmienione dla wysokości komina = 5m.
EDIT2: Przez burgerowe jednostki pomyliłem się w oszacowaniu na podstawie tabelki ze str. 15… Wychodzi jeszcze mniej korzystnie, tj. licząc 100 stóp :angry: długości wszystkich przewodów (~33 m) z najmniejszym oporem (0.2 CALA H2O :face_vomiting: ) i 3 przeszkody (0.08" każda) wychodzi 0.44 cala H2O :rage: czyli ~110 Pa w cywilizowanych jednostkach. To plus ciśnienie podniesienia i robi się niewesoło.

1 polubienie

Hej @tikej, dzięki za konkret w sprawie obliczeń, to jest mega potrzebne, bo oszczędzi nam kosztownego błądzenia <3

W razie gdyby było potrzebne to wrzucam plan z wymiarami stróżówki.
Trzeba w sumie jeszcze zmierzyć wysokość
Komin jest oznaczony |v| w lewym górnym rogu rysunku

Widzę, że trafiłem z estymacją wymiarów stróżówki. Zakładam również, że od lasera do szczytu komina nie powinno być więcej niż 4 metry, pewnie 3 będą. Sam kanał od sufitu do komina pewnie ma ponad 1 metr.

Jeszcze jest inna szalona myśl. Przebić się przez dach. I tak się zapada, i tak za kilka lat będzie to wszystko burzone pod tramwaj :stuck_out_tongue:. Więc jeśli robić dziwne akcje, to teraz i tutaj.

System wentylacyjny, który zbudowałam dla odlewni czcionek w Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. Na dobrą sprawę mogłam użyć kanałów o przekroju okrągłym, ale utrudniałoby to dostęp do półki.





4 polubienia

Dobra, to na podstawie podanych danych można zrobić wstępny order-of-magnitude estimate.

Zakładając 6 wymian na godzinę dla całego pomieszczenia, wymiary pomieszczenia 5x2.3x2.5 m^3, co daje przepływ na poziomie 172.5 m³/hr, daje to prędkość liniową w przewodzie fi=100mm na poziomie u = 6.1 m/s. Pytanie jakie wymiary ma komin ale powiedzmy, że 10x10 cm, więc średnica zastępcza jest taka sama i traktujemy całość jako jeden przewód. Czyli długość całego przewodu do dachu (zgodnie z tym, co napisał @not7cd i patrząc na wymiary pomieszczenia) to przewód ma długość ~10m, wysokość ~4m.

Wg. tych danych przybliżony spadek ciśnienia z przewodów to jakieś 130-150 Pa, a podniesienie do komina to ~50 Pa, razem jakieś pi razy drzwi 180-200 Pa oporów. Jeśli ktoś ma ochotę, to może spojrzeć czy się gdzieś nie machnąłem ale rząd wielkości wygląda z grubsza okej. Wiatraków o zwykłej budowie używa się do ~500 Pa więc na oko by się zgadzało.

obliczonka i ich dyskusja

Wznos to 1.2*9.81*4 = 47.088 ≈ 50 Pa – tyle trzeba na podniesienie powietrza o h=4m.

Według tego ich oszacowania z tego PDFa spadek na prostych przewodach wynosi jakieś 0.3"H2O/100 stóp przy tej prędkości, czyli na nasze (jeśli mnie GNU Units nie okłamuje) 2.5 Pa/m, czyli przy 10m jakieś 25 Pa. Do tego kolanko/zawór/kratka mają podane 0.08"H2O czyli dają 20 Pa/szt… Z rysunku wynika, że kratka+zawór+trójnik+coś na kominie dają razem jakieś (powiedzmy) 80 Pa. Czyli opory instalacji dają (~25+~80)Pa = 105 Pa.

Z wykresu z Engineering Toolbox dla przewodu o fi = 4 cale (~100 mm), 100 CFM/1200 ft/m wychodzi coś ok 0.6-0.7 "H2O/100 ft, czyli jakieś ~5 Pa/m (znów, jeśli w GNU Units liczę dobrze). Trochę to odbiega od 2 Pa/m i daje 50 Pa przy 10m ale rząd wielkości się zgadza (10m*5Pa/m = 50 Pa), 50 Pa + 80 Pa = 130 Pa.

Aj, no i nie mogę się powtrzymać, machnę jeszcze szybko jedno obliczonko spadku ciśnienia innym sposobem (r-nie Harrisa, don’t wanna know), wychodzi 43 Pa: 43 Pa + 80 Pa = 123 Pa.

Wygląda na to, że od przewodów wychodzi bliżej 50, niż 20 Pa. W sumie nie jest to dziwne o tyle, że te 0.2-0.4"H2O są pewnie raczej dla większych przewodów, a tutaj przewód jest najmniejszej średnicy dostępnej na wykresach, więc spadek ciśnienia jest pewnie zaniżony względem rzeczywistego.

Niepewność od samych przewodów jest pewnie rzędu 20%, czyli wartość rzeczywista jest w okolicach 45±10 Pa. Martwiące jest natomiast, że w takim układzie większość oporów pochodzi od zaworów, łączeń, kolanek etc., co tutaj jest szacowane na podstawie tego PDFa, który dla prostego przewodu dał wartość za małą o jakieś 50% względem rzeczywistej. Można by to pewnie jakoś lepiej oszacować ale nie bardzo mam teraz czas.

Do dokładniejszych obliczeń potrzebne byłby już dokładniejsze dane ale na tych dotychczasowych można wstępnie zobaczyć co i jak jeśli chodzi o opór. Jak będą jakieś konkretniejsze dane można się pobawić w dokładniejsze obliczenia lub sparametryzowanie tego oszacowania w postaci jakiegoś skrypciku, żeby móc sobie potestować różne warianty.

Widać, że jeśli chce się utrzymać taką ilość wymian, to trzeba wiatraka, który przy backpressure ~180-200 Pa wyciągnie te ~170-180 m^3/h. Ten wklejony wyżej wiatrak raczej tyle nie wyda, trzeba by IMHO wziąć przynajmniej o jeden model wyższy. Przy optymistycznych założeniach powinien prawie starczyć, aczkolwiek ledwo i mając nadzieję, że opory na kolankach, zaworach i łączeniach będą małe.

TL;DR: Na podstawie dotychczas dostępnych danych, całkowity spadek ciśnienia szacuję na jakieś 200 (+100/-50) Pa i pod taki backpressure trzeba by szukać wiatraka o wydajności 170-180 m^3/h, jeśli chce się mieć około 6 wymian powietrza na godzinę.

1 polubienie

Idąc wytycznymi od @tikej to tego typu wiatrak: DFA100 - Wentylator kanałowy 100 mm - DFA - Wentylatory kanałowe STERR - Wentylatory kanałowe - Wentylatory przemysłowe - DFA100 - Mk-Went powinien zaspokoić nasze potrzeby ? (Dopytuje się, sam uczę się o wyciągach właśnie)

To też wygląda obiecująco: https://allegro.pl/oferta/wentylator-kanalowy-eberg-emax-100-170m3-h-31db-8115384400?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_content=supercena&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_dio_budownictwo_pla_ss_sc&ev_adgr=budownictwo_sc&ev_campaign_id=14937753739&gclid=Cj0KCQjwz96WBhC8ARIsAATR251srD8-cJYwWnun7nSwv7ELf6Jx79GyOtxIYln5Ntxj-frRGoSilqAaApLQEALw_wcB
Jednak nie spełnia warunku przepływu na poziomie 150-180 M3 i ciśnienie trochę za niskie.

Pamiętajmy, że też będziemy dosyć miejscowo ciągnąć powietrze. A dokładnie ze sprzętów. Jeśli spojrzeć by na kolejne kubatury z mojej poprzedniej wiadomości, to porządniejszy wentylator powinien sobie poradzić ze wszystkim bez problemu. A dokładnie samym laserem i samą drukarką.

Chyba, że chcemy całe pomieszczenie przetaczać?

Trochę zbyt ambitne przedsięwzięcie. Link do wentylatora z Twojej wiadomości mi uciekł.
Może faktycznie (jeśli dobrze rozumiem), nie potrzeba nam liczyć wymiany powietrza na całe pomieszczenie (na razie), ale względem największej komory, bo będzie to de facto zamknięta bryła.

Jedynie bym zwrócił uwagę na wymagane ciśnienie, jakie trzeba osiągnąć, aby nie było potem lipy z wywiewem. Poprawcie mnie jak prawie kocopoły xd

Obliczenia robiłem faktycznie dla całego pomieszczenia, co jest może rzeczywiście bez sensu. Może trochę za mocno zasugerowałem się zdjęciami tego ładnego systemu powyżej. Czyli rozumiem, że powietrze będzie ciągnięte miejscowo ze sprzętów w zamkniętej przestrzeni – tj. oba urządzenia mają osobne “wyjście” z urządzenia, które pójdzie prosto do wentylacji? To rzeczywiście z jednej strony ułatwia sprawę. Bo jeśli tego osobnego, odpływu powietrza poza pomieszczenie nie będzie, to nie do końca jest to odsysanie powietrza miejscowo. W takim układzie martwiłaby mnie tylko jedna rzecz – jeśli komora jest dość szczelnie zamknięta, to będzie stawiać bardzo duży opór powietrzu z pomieszczenia, aby się do niej dostało. Natomiast jeżeli będzie półotwarta, to jeśli przepływ nie będzie miał w niej bardzo dużej prędkości, to cząsteczki syfu będą z niej nadal uciekać do reszty pomieszczenia. Rozwiązaniem byłoby niezależne doprowadzenie powietrza z zewnątrz bezpośrednio do komory ale to znów podnosi poziom skomplikowania instalacji.

Zajrzałem do neta (Laser Exhaust System Basics) spojrzeć czy są jakieś wytyczne jakie CFM jest potrzebne do lasera, i w większości jest napisane, że producent lasera powinien podawać wymagane CFM w specyfikacji. Tutaj, jak rozumiem czegoś takiego jak specyfikacja producenta nie ma? Źródełka, które znalazłem mają dość (bardzo) wysokie wymagania odnośnie CFM dla komory lasera: http://support.epiloglaser.com/article/8205/17222/laser-exhaust-requirements, zaś w podlinkowanym na początku akapitu artykule jest fragment: “A typical exhaust specification for a 12"x24” table laser system would be 500 CFM at 6" static pressure.“. Czyli dużo, bardzo dużo, bo odpowiednio 850 m^3/h i 1500 Pa. To już nie jest range takiego zwykłego inline wentylatora, tylko takiego cyklonowego. Z wymiarów podanych przez @not7cd jako “sam laser”, o ile dobrze rozumiem, to laser w HSP będzie miał 0.5x0.8 metra czyli 11"x20”, więc niewiele mniejszy od tego, dla którego jest przykład.

Także zostawiam to jako food for thought i gorąco polecam tego linka: Laser Exhaust System Basics. Reszta to your call ale są tu na pewno tradeoffy do rozważenia pt. cena+hałas+skomplikowanie instalacji vs smród i ilość syfu jaki będzie się wdychać będąc w pomieszczeniu. Po ewentualnym doprecyzowaniu co i jak, będę mógł coś jeszcze policzyć, jeśli będzie taka potrzeba.

Aha, jeszcze kilka zdań odnośnie doboru wiatraka, bo tu jak widzę jest dużo nieporozumień. Niestety w rzeczywistości to nie działa tak, że jak przepływ chcemy 180 m^3/h to bierzemy wiatrak, na którym jest napisane 180 m^3/h i on tyle daje. Tzn. może i daje w idealnych warunkach, czyli jeśli byłyby to dwa praktycznie nieskończone pomieszczenia rozdzielone praktycznie nieskończoną ścianą i w niej wiatrak (choć wydaje mi się, że i wtedy by tych 180 nie było, :wink: jeśli nie byłoby lekkiego podciśnienia w pomieszczeniu docelowym). W rzeczywistości każde podniesienie płynu na pewną wysokość, zwężenie, przewód, kolanko itd. stawia opór, który powoduje zmniejszenie wydajności wiatraka. Opór ten wyraża się w Pa i jest nazywany backpressure (nie znam analogicznego jednowyrazowego terminu z ciśnieniem w nazwie po polsku). Dla każdego wiatraka istnieje pewna krzywa, wyrażająca zależność ilości przeciskanego płynu, w funkcji tego ciśnienia/backpressure. W związku z czym, żeby znaleźć wiatrak, który przy danym backpressure ma żądaną wydajność trzeba spojrzeć tę krzywą i z niej odczytać. Poniżej przykład takiego odczytu dla wiatraka z allegro zalinkowanego przez @hamsterking:
jak_czytać_krzywe_wiatraka

Widać, że przy backpressure = 80 Pa jest on w stanie wydać max. jakieś 25 m^3/h na wyższym biegu, i ok 15 m^3/h na niższym. Co się stanie jeśli backpressure wynosi więcej, niż 136 Pa, czyli (na oko) maksymalne backpressure wiatraka? Ano wiatrak będzie miał działanie homeopatyczne tzn. będzie się kręcił ale nie będzie w stanie tłoczyć płynu z punktu A do punktu B. Ostatnia sprawa to ten zaznaczony owalem region. Zasadniczo dla kupionego wiatraka chcemy się znaleźć w tym właśnie rejonie jeśli chodzi o ciśnienie i przepływ. Po co? Dlatego, że w nim wraz z ewentualnymi wahaniami backpressure (które zależy m.in. od gęstości, długości przewodów, ich czystości, jakości połączeń itp.) spadek wydajności będzie umiarkowany w przeciwieństwie, to tego płaskiego odcinka po prawej, gdzie mały wzrost backpressure powoduje bardzo znaczny spadek wydajności.

Dlatego też przy liczeniu najpierw wybiera się wymagany/założony przepływ powietrza, potem liczy backpressure, a na końcu dobiera się wiatrak znając oba te parametry.

2 polubienia

Jeszcze doczytam co pojawiło się w tym wątku. Pytanie od strony organizacyjnej. Czy jesteśmy w stanie zamknąć temat przynajmniej zakupowo do końca lipca? Tydzień na przegłosowanie zakupów i same zakupy? Nie uważam, że będzie to coś ultra drogiego i kontrowersyjnego.

Proponuję dodatkowo lepiej uszczelnić laser - może uszczelka dookoła klapy?