Laser dla spejsu

Hej,
Ostatnio wraz z @not7cd rozłożyliśmy starą Pruse i pomyślałem, że to dobra okazja, aby zająć jej miejsce maszyną CNC, ponieważ dużo ludzi korzysta z wycinania laserem/ploterów.
Wątek ma służyć dyskusji na ten temat i śledzeniu projektu :smiley:
Potencjalne źródło informacje: Laser Cutter Builds | OpenBuilds
Wiki: Laser [Hackerspace Pomorze]

2 polubienia

Od razu wciągnę tutaj @critbit z jego niesamowitą ofertą: 40W laser wymagający chyba jedynie wymiany tuby.

Przez lata doszedłem do wniosku, że dla wielu zastosowań laser jest lepszy i szybszy w prototypowaniu i tworzeniu projektów. Może nam też pozwolić wprowadzić wiele usprawnień do samego spejsu.

3 polubienia

Tuba jest stara, pewnie trzeba będzie wymienić, oh well.

Wraz z @psuwala doprowadziliśmy go do peak performance, z customową air-assistą nieironicznie lepszą niż cokolwiek off-the-shelf, i wspaniałą kalibracją, plastrem miodu i miliardem magnesów. W sensie serio, w tym punkcie laser można traktować jako nieograniczone źródło magnesow jak się wystarczająco głęboko pogrzebie.

Ojciec mi każe wywalić tego grata z garażu bo mu zawa^U ewentualnie mógłbym go opylić za obniżkę w składce. W sumie puś jest jego współwłaścicielem, to można mu dać jakieś naklejki.

W zestawie 420 desek w formacie “trochę-większym-niż-A4”

1 polubienie

@critbit masz jakieś focie ?

Relevant

Teraz nie, ale wyobraź sobie to, tylko lepsze

https://allegro.pl/oferta/ploter-laserowy-grawer-co2-40w-fvat-7815086492

Jak duża jest Twoja wersja @critbit ?

To jest dokładnie to:

trochę ponad 30x20cm

1 polubienie

Zaleta na pewno taka, względem tego z lasguna, że obudowa już jest…

Wymiana tuby to jaki koszt? 200 czy 1000zł?
Bo może lepiej diodowy laser?

Chińczycy oferują diodowe niebieskie do sklejki, to jak lasgun na sterydach i śmiertelnej dawce amfy

https://m.pl.aliexpress.com/item/1005002635456418.html
40W 455zł

O, 40W laser UV to dla mnie nowość. Tu na 99% nie przejdzie, bo laser CO2 jest podczerwony, i ma jakąś specjalną optykę dedykowaną do tych fal.

Może dałoby się przerobić naszą maszynę na korzystanie z takiego modułu? Jest za gorąco żebym to teraz researchował.

W cenach tub się teraz nie orientuję, ale cokolwiek pomiędzy 300 z aliexpressu a 800zł z allegro.

Osobiście chciałem zrobić z użyciem laseru UV i zrobić samemu ramę, ale to wszystko w ramach for fun i jakieś integracji ludzi nad jednym projektem. @critbit a ile dokładnie chcesz za to cudo ?

Myślałem o pół roku składek

Nie uv a blue
Optyka jest w postaci regulowanej soczewki, jak na lasgunie.
nic więcej.

Trudność może być jeżeli ta maszyna używa n.p. luster, z soczewką za nimi (i stacjonarny emiter). Nie wiem co tam siedzi.

Do diodowego sam bym się dołożył stówkę

No i można testować/budować od razu, korzystając z modułu w lasgunie

Szybko wygooglowałem, że taka tuba to wydatek około 700 zł najtansza. Nie znam się jak często się je wymienia.
Osobiście wole laser z diody jak @mamert wstawił, bo po prostu czytałem o tym więcej xd Co na to @not7cd @yasiu ?
Plus lasera od @critbit to, że mamy już gotowa ramę, tylko trzeba ogarnąć tube i jakaś instrukcje jak nie rozwalić sprzętu w tydzień xd

OK, research results:

  1. Niebieski laser nie ruszy bezbarwnego plexiglasu (prześwituje). CO2 tak.
  2. Moc półprzewodnikowych to moc którą dostaje dioda (o wydajności 25%). Przy CO2 mierzy się po świetle - więc formuła: dziel moc diodowych przez 4.
  3. “40W” niebieski jest do cięcia “3mm plastiku / akrylu”
  4. tubę od chińczyków też można kupić, ~300zł (@critbit, jakie dane? Długość czy co tam jest)

Widzę więc tu 2 osobne wątki:

  1. Czy chcemy CO2 do wyciania (@critbit podaj proszę grubości PVC i sklejki)
  2. Czy chcemy niebieski do zabawy, grawerowania/ rzeźbienia, i do bardziej precyzyjnych prac (lepsza kontrola PWM i skupienie wiązki)

Notka re: pkt 2: Laser z lasguna (3.1W?) kroi 0.5mm tekturę.
Na początek wystarczy, gdy będzie działać, można zainwestować w silniejszy (40W 489zł, ładniejszy 554zł?).
Ale samemu trza się zatroszczyć o oddymianie.

Odnośnie niebieskiego laseru i przezroczystej pleksi to w sumie nie miałem świadomości jak złożony to jest problem. Jedyna solucja jaka widzę na szybko w przypadku użycia własnej ramy to wymiana narzedzia na skrawające, ale tutaj rodzi się problem z hałasem i syfem, co dobrze mi wypunktował @yasiu

1 polubienie

Tutaj trochę aktywuje mi się pragmatyzm i pragnienie szybkiej wygranej. Czyli co2. Bo najłatwiej będzie go doprowadzić do działania. Kwestii wentylacji też nie można pomijać.

Wtedy można myśleć o wykorzystaniu wycinanych i drukowanych elementów w innych projektach. Fajnie byłoby mieć ramkę CNC z laserem do graweru, a może nawet z wymiennymi głowicami do rysowania?

Kolejna maszyna to też kwestia miejsca i dobrze zaplanować jak sobie je wszystkie poukładać w spejsie.

Maszyna jest bardzo duża, mówiąc szczerze będzie cięzko postawić ją w obecnej przestrzeni. Keywordy: wentylacja, pudełko z cieczą chłodzącą.

@mamert laser nazywa się K40, trzeba szukać tuby do takiego. Ogólnie podejrzewam, że każda tuba 40W jest tym czego szukamy.

@mamert2, sklejkę cięliśmy 3mm na spokojnie, może dałoby się go doprowadzić do 5mm. Z PVC nie mam doświadczeń, ale znowu, K40 jest bardzo ustandaryzowanym urządzeniem, więc można poszukać dokładnie jak radzi sobie z czym.

1 polubienie

@critbit zrobiłem znowu szybkie googloanie. Czy faktycznie ta maszyna ma wymiar 40" X 25.6" X 24.8" czy zły link mam xd ? https://www.amazon.com/Engraving-Machine-Engraver-Cutter-Auxiliary/dp/B07CCYLV8L
Przekierowalo mnie tu kilka linków na hasło “laser cutter k40”.

Ogólnie CO2 maluje się ciekawiej w porównaniu do diody wtedy jak tnie mi więcej materiałów. Kwestia właśnie miejsca. Jedyny kompromis, jeśli ten laser nie zmieści się u nas to po prostu kupno gotowego zestawu zamiast bawić się w samodzielny montaż jak bardziej zależy ludzia na działającym sprzęcie

Czy maszyna jest na tyle mocna by wesprzeć otapicerowaną poduchę i min. 1 zadek?
To by pomogło przy kwestii “brak miejsca”…