Pomorska Szkoła Plakatu

Idąc za ciosem z wypadu do ECS na pogawędki o wydarzeniach:

Temat długoterminowy i rozwojowy.

Powstał pomysł stworzenia jakiejś prostej namiastki / szablonu spejsowej identyfikacji graficznej na potrzeby organizacji wydarzeń. Szczególnie plakatów które są jasne i czytelne, ale również np. formatki A4 na potrzeby drukowania szybkich komunikatów, instrukcji etc.

Celem jest stworzenie zarówno formatki graficznej w formacie Gimpa lub Fotoszopa, ale również stworzenie bazy wiedzy jak dobry plakat powinien wyglądać.

Pomysły:

  • Plakat ~A3 z rozmieszczonym logiem, kodem QR oraz miejscem na tytuł, datę i miejsce wydarzenia. Na tło jakaś specyficzna grafika lub zdjęcie z poprzednich wydarzeń.
  • Plakat “kalendarzowy” z rozpisem wydarzeń na dany blok programowy (np. wakacje, sierpień open source)
  • Kartka A4 z rozmieszczonym logiem, adresem etc. + miejsce na tekst.

Być może takie szablony udało by się wrzucić w usługę podobną do Labello…

Na razie pytam o pomysły, narzędzia i przykłady. Celem threada jest iterowanie nad szablonami i przyjmowanie feedbacku (np. złe kolory, logo w złym miejscu, nieczytelne etc.).

Tutaj tworzę folder z poprzednimi plakatami z wydarzeń, dla inspiracji i wybierania najlepszych pomysłów, zapraszam do kontrybucji tutaj i w odpowiedzi: https://nc.hsp.sh/index.php/s/2BbYbq37f6RJBdg

Zapraszam do dyskusji,
Strategicznie taguję @justdzasta @Nikita

2 polubienia

Może nam się coś takiego przydać w temacie naszych serwisów internetowych, czy socialek na których egzystujemy (fb, meetup).

https://ogi.egoist.sh/

1 polubienie

Ultra szybki Proof of Concept tego jak może to wyglądać, tutaj w formie naklejki z Labello:

3 polubienia

Na dzisiejszym dniu otwartym wstępnie zagadałem z @justdzasta o projekt plakatu na wydarzenia. Czekam z niecierpliwością na wyniki :smiley:

1 polubienie

Tu się może przydać domena w.hsp.sh na wszelkie tego typu krótkie linki :stuck_out_tongue:

Jop, muszę sobie to poukładać w głowie w takim razie i przygotować kilka jakichś fajnych templejtów

No właśnie nie koniecznie. Feedback jaki otrzymuję od znajomych to to, że ludzie nie ogarniaja adresów internetowych które nie wyglądają tak:

www.*.pl
www.*.com

Nasz adres nie dość, że “hsp.sh”, to jeszcze kombinujemy z dziwnymi subdomenami. Trzeba to maksymalnie uprościć.

www.hsp.sh/[slug] jest wzrokowo najłatwiejsze do ogarnięcia i przepisania z plakatu. Ludzie już chyba intuicyjnie wiedzą, że nie trzeba pisać www, po prostu inaczej nie wiedzą, że to adres.

2 polubienia

@not7cd czy możesz podzielić się narzędziami które generowały zglitchowane grafiki na potrzeby naszej strony? Tworzą fajną estetykę, która może być przydatna w plakacie.

Zawsze krok przed Tobą, glitchart [Hackerspace Pomorze]

Jestem już na ~3 iteracji naklejki. Template jest dostępny w Labello z sieci spejsu tutaj:

Przykład identyfikacji graficznej na wydarzenia na przykładzie PLONów:


image

Myślę, że to szczególny przypadek, bo skupia się na konkretnej tematyce.

Przykład identyfikacji graficznej na podstawie tuBaza (FabLab Trójmiasto):







Ewidentnie mają tutaj grafika na stałe, który tworzy identyfikację w miarę zapotrzebowania. Może warto zastanowić się nad kilkoma pionami dla których moglibyśmy zaprojektować takie etykiety? Na przykład: Spotkanie zwykłe (default na dowolne wydarzenie), dzień otwarty, spotkanie z elektroniki, spotkanie z programowania, spotkanie z drewna/mechaniki.

1 polubienie

Najnowsza grafika CUM:

3 polubienia

^ To jest coś, czego szukamy

@justdzasta wrzucisz pliki projektu z Show & Tell?

Po najmniejszej linii oporu można wyświetlać plakat w formacie SVG i modyfikować go przy pomocy JS. PoC można napisać w jeden wieczór, tylko przydałaby się właśnie templatka w rzeczonym SVG.

1 polubienie

Wrzuciłam plakat Show&Tell w PDFie, SVG i PSD tutaj: NextCloud – HSP

2 polubienia

Podrzucam logotyp:
https://nc.hsp.sh/index.php/s/G2PSqKdB7YQRYG3

Ej dobra.
Dzisiaj byłem na wyprawie UXowej i zaczepiałem ludzi w kawiarniach.
Spotkałem 3 nieprzychlastowych ziomeczków, którym pokazałem plakat z ostatniego Show&Tell.

Dali feedback, że ogólnie plakat powinien się składać trochę jak prezentacja.
Polecili, by iść za 5W Five Ws - Wikipedia i podobnie umieszczać focus.
Trudno było im zrozumieć czym dokładnie jest show and tell bez wczytania się w opis.

Polecili coś takiego (oczywiście z odpowiednią czcionką):
Show & Tell
Przyjdź, Posłuchaj, Porozmawiaj.
Prezentacje Nieimprowizowane:

  1. Nieprogramiści w świecie IT ~ Piotr Suwała
  2. Wspinaczka to moja pasja ~ Dawid Moczadło
  3. Jak zbudować szklarnie ~ Karolina Krzelowska

Na koniec zapytałem się, czy są w ogóle zainteresowani czymś takim -
odpowiedzieli, że oni to już stare pryki są (30 lat) i ich już tylko interesują rzeczy branżowe,
bo nie mają czasu na inne i chęci.

Jednak zachęcone jechaniem plakatu dziewczyny obok, również wrzuciły 3 grosze.
Powiedziały, że kolorystyka aż za bardzo przypomina świat IT
i zaproponowały popracować nad kolorami, by lepiej przekazać idee.
Poza tym powiedziały, że jako osoby, które są na przełomie liceum i studiów,
to idea bardzo im się podoba i chciały by wpaść, ale są z Wawy i przypau.
Poza tym dali cynka, że nie rozumieją co to elektryczne żelazko z plakatu ma do show&tell, więc obrazki warto by jednak bardziej pasowały.

Pomorska Szkoła Plakatu - #17 przez justdzasta plakatlink

1 polubienie

Fajny ten mnemonik 5W. Dorzucisz jeszcze zdjęcie plakatu o którym mowa?

1 polubienie