Vacuum Forming Machine

Wraz z sukcesem Laser dla spejsu, chciałbym poruszyć temat fajnej maszyny którą być może fajnie by było skonstruować na potrzeby spejsu. Do tej pory nie widziałem jeszcze dobrej DIY instrukcji jak wykonać takie urządzenie, ale mam nadzieję z czasem to się zmieni i znajdziemy odpowiednie rozwiązanie w tym wątku.

Mam na myśli “Vacuum Forming Machine” które znam z działalności Adama Savage’a z Pogromcy Mitów.

Uważam, że to urządzenie fajnie łączy metody prototypowania 3D z bardziej permanentnymi metodami produkcji. Czy widzicie zastosowanie dla takiego urządzenia w naszych projektach?

Idzie wyhaczyć używaną termoformierkę za 5-7k na olx, budowanie własnej od podstaw to może być droższa impreza i się zwyczajnie nie opłacać, no chyba, że mówimy o bardzo małej powierzchni roboczej (coś rzędu 100cm²), wtedy łatwiej ogarnąć stół próżniowy i grzanie. Coś większego wymagałoby raczej większego urządzenia grzejnego, rzędu co najmniej kilku kW, a więc zasilanie trójfazowe.

Google już załapało co chcę robić, podrzuca mi lepsze filmiki :stuck_out_tongue:

1 polubienie

Ciekawe… zdaje się dużo łatwiejsze niż myślałam :slight_smile:
Z drugiej strony po filmie widać trudności z wykonaniem termoformierki w taki sposób, żeby gwarantowała dobre uformowanie na krawędziach. Sporo tu zależy od samego materiału i jego grubości, ale urządzenie - zwłaszcza pompa i grzałka - mają dużo do powiedzenia.

Zobaczę, bo może uda mi się skombinować promienniki podczerwieni ze starego labu w Łodzi - być może się do czegoś nadadzą.