Usprawniony Vortex

Wild idea, może zamiast przekładania rzeczy z pudła do pudła da się to zautomatyzować?

Ogólnie został stworzony system pudełek, ale kulturowo nie zostało to z sukcesem przepchnięte. Są też naklejki generowane i wysylane do drukarki. I sporo sprzętu już dostało “mandaty”. Ale jeszcze nie są skutecznie egzekwowane. Był też pomysł na bota który miałby postować rzeczy na czat, aby informować co będzie znikać.

Zastanawiam się czy nie da się wziąć tych wszystkich pomysłów i jakoś nie udoskonalić? Czy jesteśmy w stanie zbudować wieże z automatycznymi zapadniami które będą co tydzień zrzucać rzeczy do kosza na śmieci? Może niech spejs sam siebie powoli sprząta, albo regularnie przypomina. Stworzy to może jakąś ogólną świadomość procesu?

W każdym razie można zbudować jakąś śmieszną maszynę do tego celu z drewna co się wala w spejsie. Więc pytam też jak zaprojektować zapadnie.

Pumping Station One w Chicago ma taki system “mandatów”:

Egzekwowane są przez opiekunów przestrzeni (warsztat elektroniczny, drewno, kuchnia, cowork etc.), których warto by było wyłonić.

1 polubienie

Myślę, że to dobry projekt na wykorzystanie gridbeamów. Jeśli pomysł na zbudowanie lepszego miejsca na vortex nie pyknie, to można zawsze to rozmontować i wykorzystać gridbeam’y do innego celu.

materiał jest dostępny w casto: Łata sosnowa 38 x 38 x 2400 mm - Łaty - Castorama
Mamy wiertarkę kolumnową. Możemy wydrukować na 3D jig do szybkiego wiercenia. Brzmi jak zabawa dla całej rodziny!

@hamsterking, chcesz się rozprawić z tym projektem wspólnie? Albo może masz swoje obserwacje z twoich prób?

Jako prosty automat widziałbym ledy, które zmieniałyby kolory co tydzień i dawałoby znać może dźwiękiem, że trzeba zmienić pozycje pudełek.

Ja bym taki proces zastosował na razie.
Nie wiem czy budowanie automatycznego vortexu jest potrzebne.
Boże, niech tylko zebra działa.

Więcej na:
https://www.ksidelta.com/hackerspace

Zobaczymy z zebrą - tam jest licho wie jaki fototranzystor do wymiany, wszelkie próby doszukania się datasheetu spełzły na niczym :confused:

1 polubienie

Moze warto zbiórke zrobić na nową.
A nie dałoby sie wymienic na pierwszy lepszy?

I tak trzeba kupić nową drukarkę. Jak to mówią “one is zero, two will do”. Do vortex’u chciałbym dedykowaną drukarkę.

Jak uda się naprawić zebrę to będzie super.

Zacząłem sobie projektować stojak na nowy vortex.

https://play.gridbeam.xyz/#1bc67CoAwDIXhQyhSK0gIDgcnR0fHvP-TSetlaLN-8CenWIZNGWoU4sAFn8tjq4KpmfjymupGNEt-lq-NzMjunoT3ELSj1S1710Jl2Fwt-vu3ihs

Chcę zastosować w tym stojaku pudełka TROFAST, które już są w HS. Kupione do tego celu. Mają wymiary 42x30x10 cm.

Zamiast budować stojaka na pudełka itp można też kupić szafkę pod te pojemniki.

Use case, który wiem, że często się pojawia i nie wiem jak go rozwiązać:
Mam przedmiot X, który z powodu fizycznych gabarytów nie mieści się w pojemniku lub pojemnik jest przepełniony (za dużo przedmiotów, które jeszcze nie skończyły swojej daty przydatności).
Osobista solucja - z automatu wyrzucić/nie przynosić, ale to nie jest też najlepsza solucja.

Generalnie sam pomysł na Vortex jest fajny, również workflow jest dobry (choć osobiście wolę maszyny stanów, ale to osobiste preferencje). Pytanie czy keeper to jedna osoba czy cyklicznie zmieniająca się ?

@yasiu jak działa ten system mandatów ? W sensie czy są jakieś “punkty karne” za syf czy coś w tym stylu ?

Zastanawiam się, czy nie zrobić coś takiego:

Kupić 3 takie pojemniki: od razy struktura jest załatwiona. Wystarczy tylko zamieniać ich miejsce. I brać pojemnik z dołu na górę.

Dookoła można zbudować strukturę która będzie mieć LEDy i będą informować o stanie vortexu. Na górze można umieścić kamerę która będzie robić zdjęcie co tydzień.

Gdy VoD jest pełny, bierzemy najstarszy kontener i opróżniamy, wrzucamy do niego rzeczy, jak się zapełni to bierzemy następny kontener i to samo… FIFO :slight_smile:

1 polubienie

Moje pinć groszy, które jest sumą rozwiązań które widziałem w kilku innych spejsach.

Poproszę coś takiego z 3ma półkami:
image

3 szuflady; pierwszy tydzień - tylko właściciele wrzuconych rzeczy mogą je zabrać, drugi tydzień - każdy może się częstować, trzeci tydzień - oczekuje na opróżnienie.

Półki w określony dzień tygodnia (np. dzień otwarty) przenosimy o jeden poziom w dół, opróżniamy śmieci z dolnej półki. Po dniu otwartym sprzątamy i wszystkie graty ze stołów zapełniają najwyższą półkę. System “3 tygodni” zapewnia, że osoba która zostawiła coś w jednym tygodniu, może odebrać w następnym.

Potrzebny jest datownik, który określa kiedy ostatnio nastąpiło przeniesienie półek.

Dla większych gratów, które nie mieszczą się w półkach proponuję wykorzystanie Offensive-Triton (@critbit opisz projekt na forum!) do drukowania etykiet z 3ma datami: data wygenerowania etykiety, data +7 dni, data +14 dni. Po ostatniej dacie item można bezpiecznie wyrzucić. Etykietę może nadpisać zarząd, jeżeli uważa, że przedmiot może zostać na dłużej.

RE: instrukcja vortexa z Edinburgh Hacklab:

Dopiero zwróciłem uwagę, że w tym rozwiązaniu itemy są zabezpieczone przez 2 tygodnie i dopiero w czwartym tygodniu są opróżniane. To może być lepsze rozwiązanie.

vod.pdf (2.9 MB)

Fajna instrukcja. Bo ogólnie vortex to nie śmietnik. A mam wrażenie, że często jest tak traktowany :thinking:.

Ej, ale wy wiecie, że często po prostu w vortexie brakuje miejsca?
Mam nadzieje, że po dużym vortexie już nie będzie takich problemów, ale wrzucam jako input.

ESP32-CAM

  • kamerka do robienia zdjęć zawartości → URL do resource po MQTT
  • LED RGB do statusu → sterowany przez MQTT
  • Buzzer do irytowania → sterowany przez MQTT
  • QR processing, niby można → jaki tray przez MQTT

Na standardzie homie-MQTT

Broker MQTT

mqtt.hsp.net.pl, niech ktoś

Aplikacja

n8n lub python lub js w spotty kiwi

  • co tydzień sprawdza jaki tray jest
  • jak zalega, to zmienia kolorki i każe wydawać dźwięki po MQTT
  • wysyła zdjęcia na discorda
1 polubienie