Szklarnie spejsowe

Chwała @yasiu za ten bohaterski wyczyn!

1 polubienie

Robię co mogę :sweat_smile:

Nawet w nocy prace nad szklarnią nie ustają.

3 polubienia

Tak mi się skojarzyło: https://youtu.be/y5ghT6oAoQU

4 polubienia

2 polubienia

Chciałabym uroczyście ogłosić, że wczoraj szklarnia została okryta folią. Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom tego przedsięwzięcia. W kolejnych krokach pojawią się drzwi i zaczynamy zagospodarowywać przestrzeń wewnątrz.

Jeśli ktoś ma ochotę skorzystać ze szklarni i coś w niej wyhodować jak najbardziej jest taka możliwość. Szklarnia jest dość przestrzenna.

PRZYGARNIEMY niepotrzebne półki, europalety lub drewniane deski.

3 polubienia

Jeśli checie to mam Ikeowską półkę, całkiem w klimacie. Miała wylądować w piwnicy ale w szklarni pewnie bardziej się przyda :stuck_out_tongue:

2 polubienia

Ale super!

Pomidory już podlane, a w środku dobrych pare stopni cieplej niż na zewnątrz

3 polubienia

Szklarnia does szklarnia things. Gratuluję udanego projektu!
Cieszę się że mogłem dołożyć coś od siebie :heart:

2 polubienia

Czy ktoś miałby możliwośc przetransportować pułkę? Nie żeby była bardzo duża ale nasza 2 osoba tigra to praktycznie żadnego mebla nie zmieści xd

Jakie wymiary by miała półka i czy jest składana? Ogólnie podejrzewam że może się zmieścić w samochodzie @psuwala wtedy byśmy podjechali po nią w wolnej chwili

Dzisiaj jadę na badanie techniczne, jak dostanę pieczątkę, to mogę przewieźć półkę Pokręciło mi się - do 19 mam ważne badanie :slight_smile:

Jakie wymiary ma półka? Jeśli nie wejdzie do środka forka, to mogę na dachu przewieźć, tylko musiałbym ogarnąć jakieś pasy, żeby ją przymocować.

Forek:

obraz

1 polubienie

@Jogurt ?

Regał jest już w spejsie, rozkręcony - trzeba będzie go skręcić.

3 polubienia

Update:
Hakowanie infry szklarniowej.
Zaopatrzeni w kawusie, mate i banany ochoczo zabraliśmy się do pracy w instalowaniu panelu słonecznego i zdobywnaiu dostępów do raspbi.





5 polubień

Jeśli ktoś się szczególnie ślini na myśl “purchawy w trawie przy szklarni” (smakują podobnie do pieczarek), to będę mógł dać 3 2-litrowe worki z czymś gdzie być może rośnie ich grzybnia.
Oczywiście polecam raczej kupić grzybnię by mieć pewność.
To tutaj to takie “zakopać i a nuż się uda”
Domyślnie lądują w ogródku przy bloku na Zaspie

Wypad na szklarnię 25 Lipca 2021

Kolejny weekend w miłej atmosferze na szklarni. Oprócz pysznego posiłku przygotowanego przez @Yogi udało nam się ogarnąć kilka tematów z radioamatorki.

Potwierdziliśmy możliwość łączności przez APRS z szklarnią!
https://www.aprsdirect.com/details/main/sid/4705875

Wnioski z dzisiaj:
0. Potrzebny jest conajmniej jeden kabel Ethernet na szklarni, coby mieć awaryjne połączenie z raspą.

  1. Raspi warto przekonfigurować w tryb AP, tak aby to ona wystawiała sieć WiFi. Najlepiej ukrytą i o innej nazwie niż WiFi w spejsie.
  2. Przestała działać łączność przez LTE, warto ogarnąć temat i ogarnąć pakiet który spokojnie wytrzyma rok bez przedawniania się.
  3. Nie ma sensu stosować dodatkowego Arduino, jeżeli nie korzystamy z analogowych sensorów.
  4. Dodatkowe sensory mogą być postawione na Node MCU i łączyć się przez WiFi wystawione przez Raspi. Fajnie by było wystawić np. Domoticza który ogarnie autokonfigurację sensorów. (Wedle zamysłu @SQ2WSZ )
  5. Inaczej sensory mogą zostać połaczone np. przez linię OneWire dookoła szklarni; kwestia ile ich będzie i w jakich miejscach. (@zdz ma taki setup w domu, może nam doradzi?)
  6. Połaczenie APRS działa bez problemu na 1W mocy. Do zestawienia telemetrii na raspi będzie postawiony direwolf który będzie pobierał dane z poziomu raspi i generował odpowiednią ramkę na karcie dźwiękowej. Kabel AUX połączy raspi z Baofengiem UV-3R.
4 polubienia

Update skrzynki z sensorami via @SQ2WSZ @SQ2MTG.

Luftdaten @mroz is going places.

2 polubienia

Update strony sprzętowo-programowej:

  • mamy postawioną rpi 3B+ (dostęp konsolowy)
  • działają usługi: direwolf, domoticz
  • mamy szpej do zasilania wszystkiego z aku, tj. 2 przetwornice step-down o wydajności 5A
  • skrypt przygotowujący ramkę APRS działa i czeka na dane z czujników ze skrzynki z postu @yasiu wyżej

Pozostało do zrobienia (na ten moment):

  • konfiguracja direwolfa pod sterowanie uv3r
  • połączenie uv3r przez interfejs do maliny
  • konfiguracja espeasy na nodemcu
  • kalibracja czujników i ogólne testy czy działa
    edit:
  • wyprowadzenie anteny wi-fi na zewnątrz skrzynki z sensorami
  • uruchomienie AP (na rpi? czy esp?)
1 polubienie