Porządek z kablami 1wire

A propos porządków z kabelkami

Hej, kilka informacji z kategorii oczywistych, jak się już wie, ale chciałbym o nich wiedzieć wcześniej.

Robiłem ostatnio porządki z okablowaniem 1wire w domu. 1-wire, jak sama nazwa wskazuje, w porywach używa trzech przewodów (GND, sygnał i zasilanie). Niektóre czujniki radzą sobie z dwoma kablami.

Wszystkie 1wire łączy się razem – gwiazda, szyna itp. U mnie pierwotna prowizorka poskręcanych razem kabli przetrwała długo.

Docelowo wymyśliłem, że użyję wtyczek takich jak do wiatraków w komputerze, bo tego jest pełno i akurat mają 3 piny. Pierwsza rzecz: jak na alledrogo poszukać „wtyczka do wiatraka”, to można znaleźć zestaw 5 za 40 zł. Ale jak poszukać wtyczek/gniazdek typu HU-03/WF-03, to znajdziemy jest za jakieś grosze.

Gniazda polutowałem na płytce. Hint nr 2: mata (folia) magnetyczna, albo taśma magnetyczna. Jak podkleimy pod płytkę, to możemy łatwo sobie przymocować taką płytkę do komputera, lodówki, szafy rackowej.


Kontroler 1wire schowałem do komputera. Jest podłączany na mini-USB - rozprułem kabel i dolutowałem piny tak, żeby wpiąć w header USB na płycie głównej.

Wtyczki bardzo przyspieszyły mi przepinanie czujek 1wire. I w końcu mam porządek za 30 PLN.

5 polubień

post puszczony z dnia otwartego HSP ;]

1 polubienie

Tak jest, sprawdzałem warunki hackersko-pisarskie w spejsie. Da się jak najbardziej! :slight_smile:

2 polubienia

Kolejny sukces myśli hakerspejowej!

Super projekt. Co masz powpinane po drugiej stronie tych przewodów? Sensory, światła, rolety?

W większości czujniki temperatury, w pokojach i dodatkowo w lodówce i zamrażarce. Ten ostatni jak temperatura za bardzo wzrasta wysyła maila “zamrażalnik niedomknięty” i zatrzymuje film lecący w Kodi :wink:
Na 1wire mam jeszcze kilka włączników sterujących 230V – do lampki na stoliku nocnym, i kilku światełek.
Mam po jednym czujniku wilgotności i światła, ale to nie na 1wire a na wifi, spięte za pomocą ESP8226. Wilgotność załącza wyższy bieg wiatraka w łazience gdy ktoś bierze prysznic. Jasności jest w WC, i po serii ciemno-jasno-ciemno aktywuje odświeżacz powietrza :slight_smile:

3 polubienia