Kategorie na forum

Uważam, że kategorie trochę nie spełniają roli. Już piszę dlaczego:

Co jest meh:
Dyskusje – większość wrzawy odbywa się na discordzie
Random – w sumie to takie dyskuje, może warto spojrzeć co tam jest i na podstawie tego robić kategorie?
Wydarzenia – raz na rok coś tam wpadnie :thinking:
Hardware/Software – jakby to jest kategoria projektów małych i dużych. Można połączyć i po prostu tagować czy software, czy hardware.

Co jest chyba ok:
Space – dosłownie kategoria na temat infrastruktury spejsowej i wpływania na przestrzeń. Moim zdaniem ma sens
Blog – pozwala na komentarze na blogu. Tylko ktoś musiałby na tym blogu pisać. Mam wrażenie, że kilka postów zasługuje aby wylądować o tam.

Czego brak:
Meta – otwarta kategoria na meta dyskuje o funkcjonowaniu samego spejsu. Nie uważam, że ta informacja powinna być poufna, bo może wciągnąć nowe osoby do dyskusji. Może być conajwyżej dla zalogowanych. To powinna być kuźnica metod do lepszego funkcjonowania.

Właśnie o tym dziś myślałxm.
Uważam, że kategorie powinny być precyzyjne i celowe.

Uważam, że dyskusje i random to to samo. W mojej opinii paplanina powinna być na discordzie.

Kategorię na wydarzenia należy zostawić.

Potrzeba w mojej opinii kategorii na projekty osobiste z pasji ang. ‘passionprojects’, gdzie ludzie pokazywaliby własne projekty, chwalili się nimi, by inspirować innych - w mojej opinii to lepsze niż “blog”, który może być o czymkolwiek.

Dlatego też na większe projekty powinna być osobna kategoria - obecnie to Spejs, ale uważam, że powinno to być z naciskiem na projekty, nie mam za bardzo pomysłu na nazwę. “Spejsowe projekty”?

Proponowana w poście wyżej kategoria “Meta” nie ma według mnie sensu w takiej postaci, bo to ciągle bardzo ogólne dyskusje. Niemniej jednak skoro opowiadam się za wydzieleniem kategorii na projekty osobiste i na projekty spejsowe, proponuję zrobić kategorię dyskusyjną, by załatać tę lukę, lecz nie chodzi mi o kategorię na głupie dyskusje, tylko o taką z naciskiem na spejs - “dyskurs spejsowy”.

Podsumowując, moja propozycja na publiczne kategorie to:

  • Projekty osobiste
  • Projekty spejsowe
  • Wydarzenia
  • Dyskurs spejsowy
  • Tematy pozaspejsowe

Po przemyśleniu, doszedłxm do wniosku, że przyda się jeszcze kategoria “tematy pozaspejsowe” - na wszystko co nie jest związane ani ze spejsem, ani z wydarzeniami, ani z projektami osobistymi.

1 polubienie

Ogólnie słownictwo jakie jest używane wpływa na percepcję tego co jest oczekiwane na forum.

To generuje od razu pułapkę, która może albo zniechęcać do poruszania niektórych tematów. Albo potrzebę tworzenia kategorii na każdą jedną małą rzecz.

Może zaczniemy od zscalenia HW i SW do Projektów. Bo to ważna część naszej organizacji. Można też zastanowić się jakie znaczenie mają kategorie. Może można zachęcać ludzi do subskrybowania do tagów czy kategorii jeśli nie chcą śledzić discorda?

Co do tematów poza spejsem. Może exo-spejs, albo extra-space? Albo po prostu Trójmiasto. Można zawsze wrzucić jakiś obrazek który mówiłby o co nam chodzi.

Po co to rozdzielać? Szczególnie, że projekty osobiste, o których będzie się pisać szerzej mogą mieć tendencję do stania się projektami spejsowymi.

Po co wiązać coś tak ogólnego jak “tematy pozaspejsowe” do czegoś tak konkretnego jak Trójmiasto? Każde stare dobre forum miało kategorię na tematy nie związane z samą tematyką forum i nazywały się zazwyczaj “offtop” albo “hydepark”, możemy wziąć po prostu jedną z tych starych nazw i kontynuować tradycję.

Wydaje mi się tak ogólnie, że rozwiązaniem na nieużywane kategorie na forum jest po prostu redukcja liczby kategorii. Choćby właśnie przez scalenie istniejących. Łódź w ogóle nie ma kategorii, używa tylko tagów (to jest w ogóle dość popularny wzorzec na niektórych instancjach Discourse).

1 polubienie

Gdzie są wszystkie stare dobre fora? Zaznaczam, że jesteśmy inicjatywną lokalną więc też naszym obiektem zainteresowania jest otaczająca nas tkanka miejska.
A tak poza tym, trzeba eksperymentowąć z formą.

Jest też taka kwestia, że opis kategorii Hardware sugeruje projekty, a Software ogólną dyskusję.

Ja bym zrobił coś takiego:

  • Projekty (sw, hw, dowolnie)
  • Hackerspace (tutaj tematy zarówno dotyczące przestrzeni fizycznej jak i wirtualnej, czyli fuzja Space i Forum Discourse, można też wciągnąć proponowaną kategorię Meta).
  • Nie mam nazwy ale coś o rozmowach technicznych, zarówno sw i hw, ale dla dyskusji, nie projektów.
  • Wydarzenia niech sobie zostaną.
  • Blog też niech zostanie, chociaż nie jest specjalnie używany.
  • Hydepark (fuzja Dyskusji, które i tak nie dotyczą spejsu i #random).

6 kategorii zamiast 8, niby mała zmiana, ale gdyby była potrzebna większa to ktoś by to wcześniej zgłaszał.

Jeśli chodzi o kategorie zamknięte to myślę, że teraz jest ok.

Unikajmy słowa “Trójmiasto”, bo źle się kojarzy.

Napisałxm już odpowiedź na twoje pytanie w poście na który odpowiadasz.
→ Zamiast bloga (którego i tak nikt nie używa)

Nie każdy projekt rozrośnie się do ogólnospejsowego. Ba! Praktycznie jest niewielka szansa, że się rozrośnie, jeśli spojrzeć na projekty do tej pory.

Wpychanie projektów w jedną kategorię zniechęca do publikowania mniejszych projektów, gdyż wyglądają gorzej na tle tych spejsowych.

Blog działa na takiej zasadzie, że jest to sekcja komentarzy dla Blogs – Hackerspace Pomorze

O nie, tylko nie aglomeracja trzech miast na terenie której prowadzimy działalność. Nie widzę tutaj problemu, a i SEO też na plus. Nasze forum dobrze się pozycjonuje w wyszukiwarkach.

Pytanie brzmi - czy jest to w ogóle potrzebne, skoro nikt nie komentuje tam? xD

Nie widzę tej odpowiedzi, ale spoko.

Nadal uważam, że granica między personalnym projektem a spejsowym projektem jest wystarczająco wyraźna, żeby tworzyć osobną kategorię. Jaka ma być różnica? Projekt personalny to taki nad którym pracuje jedna osoba? Co jak ktoś się do niego dołączy, trzeba go przenosić do innej kategorii? A jak ktoś chce zrobić projekt wyraźnie związany ze spejsem w jedną osobę? Jak różnica nie będzie natychmiastowo jasna to będzie albo chaos, albo tylko jedna kategoria będzie rzeczywiście używana. “Personalny” nie znaczy “mały”, “spejsowy” nie znaczy “duży” więc nie wiem jak rozróżnienie personalny - spejsowy ma zrobić cokolwiek w kierunku zachęcania ludzi do dzielenia się małymi projektami.

“Blog” nie służy do tworzenia wątków a do umożliwienia komentowania postów na blogu na stronie, póki nie mamy lepszego rozwiązania myślę, że można to tak zostawić bo spełnia bardzo konkretną funkcję.

Co widziałbym w kategorii meta:

https://forum.hsp.sh/t/pogadanki-o-misji-postwzrost-i-samowystarczalnosc/622
https://forum.hsp.sh/t/zasady-coc-manifest-4-rzeczy-i-inne-bzdury-spojrzenie-praktyczne/383
https://forum.hsp.sh/t/humanizm-jest-rebelia-przeciwko-wszystkiemu-co-zdegradowalo-ludzkosc/252
https://forum.hsp.sh/t/otwartosc-forum/76/6

Meta mi się kojarzy z FB, więc bym unikała.
Może zamiast tego
‘przestrzeń’,
‘organizacja przestrzeni’,
’ INICJATYWY O PRZESTRZENI’,
, ‘pomysly, inicjatywy, wolne wnioski i uwagi’.
‘wspoltworzenie przestrzeni’
‘przestrzen jako forma plastyczna, twórz ja z nami’

Co do tagu trójmiejskiego, można powielić ‘muzyka, sztuka, kultura’.
Nie ograniczalabym jej do lokalnej, chociaż lokalne inicjatywy jak najbardziej na plus a trójmiasto jest bogate w swoją wlasna kulturę, sztukę i historię które warto zgłębiać.

Można rzeczywiście iść w stronę bycia przestrzenią doceniająca i wspierająca lokalne inicjatywy i bycia takim inkubatorem inicjatyw.

1 polubienie

Apropo ‘tematów pozaspejsowych’. To trochę oddziela spejs od niespejsu. A wydaje mi się że spejs jest częścią tkanki miejskiej i współgra z niespejsem stąd bym poszła bardziej w kierunku wlasnie

  1. ‘kultura, muzyka, sztuka’
  2. ‘inicjatywy lokalne bądź nie’
  3. ‘uwagi i wolne wnioski co do spejsowego domku/przestrzeni która wspoldzielimy’

INKUBATOR INICJATYW
gdzie jest dyskusja o wydarzeniach
Meta dyskusja o wydarzeniach
Porady jak coś zrobić
Wsparcie
Tutoriale
Rady
Doświadczenie innych
Projekty swoje i spejsowe w sumie też by pasowały tu

Nie zgadzam się co do słowa meta. Nie zgadzam się aby jakaś amerykańska firma odbierała nam to słowo. Jest to przydatne słowo które istniało od dawien dawna.

meta- – przedrostek oznaczający ponad, poza lub o czymś w innym kontekście (używany w nauce lub w zagadnieniach społecznych)

1 polubienie

Meta ma sens kiedy oznacza przestrzeń ponad jakimś konkretnym kontekstem, poziom warstwy abstrakcji na jakim się znajdujemy, czyli np meta dyskusje o dyskusjach, meta cringe, meta meta przestrzeń. Meta dyskusje o znaczeniu meta, meta znaczenie odebrania nam słowa meta przez FB.
Użycie ok. Ale zawsze w kontekście.

Więc zgadzam się że to słowo ma ciekawe znaczenie, którego nie powinniśmy sobie odbierać.

Mentionuje @critbit jako osobę na najwyższym poziomie meta.

1 polubienie