Bezpieczny ZFS dla biednych

Nie.

nie chce mi się więcej kombinować, więc zrobimy tak: rano kupię te 2 dyski: https://allegro.pl/oferta/intel-2-5-480gb-d3-s4510-tlc-sata-3-963340-10700149316

specyfikacja: Seria Intel® SSD D3-S4510 (480 GB, 2,5 cala SATA 6 Gb/s, 3D2, TLC) Dane techniczne produktu

Wyłożę swoją kasę i nie spodziewam się zwrotu od członków HSu. Oczywiście, jeśli ktoś chce się dortzucić i skompensować mi część kasy to chętnie przyjmę takie datki ;]

Jakieś sprzeciwy?

Wciąż uważam, że nie musimy tyle wydawać i można mieć mniejsze SSD, ale nie będę forsował.

Dzisiaj po południu będę mógł się rozejrzeć za innymi dyskami.

1 polubienie

@iwan miał pytania, więc wyjaśniam o co mi chodzi :

Jeśli chodzi o kasę, to deklaracje kwot do zrzucenia się.bybyły na trochę inny cel ( zakupienie kilku terabajtów bezpiecznej przestrzeni dyskowej), a tutaj chce kupić dwa przyzwoite ssd. To są dwa inne cele i nie mogę przesunąć funduszy bez jawnej zgody osób się składających.

Jeśli chodzi o model dysku, który wześniej zaproponowałem ( intel s3700) to źle spojrzałem na trwałość tamtego dysku - jest na poziomie dysków do laptopów. Teraz zaproponowałem trochę droższy, ale za to ma jest to dysk przeznaczony do serwerów i ma odpowiednią trwałość.

1 polubienie

Podzielam zdanie amadeusza- nie potrzebujemy tak drogich dysków SAS…

Z cenę takich drogich kobył można postawić klaster ZFSowy, który ma parę, jak nie paręnaście dysków klienckich i cache w pastaci małego dysku SSD. Wszystko z gwarancją konsumencką 2 lata i możliwością utraty któregokolwiek dysku na czas wymiany.

A 2 lata gwarancji to długi czas użytkowania według mnie

1 polubienie

W sensie rozumiem, dlaczego dyski SAS są drogie, ale jednocześnie trochę mi się nie podoba to, że zakładasz, że nieSASowe dyski padną. I że padną szybko, i że nie będziemy mogli ich zwrócić na gwarancji. Trochę to takie wyssane z palca jak na moje.

Ale jeśli znalazłeś ludzi, którzy podpisują się pod tym swoimi pieniędzmi, to nie będę mówić wam jak macie żyć :^)

Myślę że do naszego użycia nie ma znaczenia czy będziemy mieli SAS’y czy SSD’ki. Nie zrobimy takiego TBW nigdy by nam odrzucili gwarancje jak coś jebnie.

W przypadku Artura najwięcej problemu będzie sprawiał kontroler, serwer jest leciwy, mam jeszcze takie 2 w domu i obydwa mają na 90% jebnięty kontroler, mirror do odbudowania po każdym restarcie, a wymiana na nowy to większy koszt niż tego warte. Jedynym ratunkiem jest zrobienie passthrough czego mi się odechciało w trakcie.

Ja bym polecał pójść w SSDki, ale to tylko wewnętrzna cebula.

offtop : co do innych kosztów związanych z arturem mogę oddać ~100GB RAM do niego, procki na zapas i zasilacze / albo cały naleśnik.

2 polubienia

@yasiu czy przypadkiem kontroler od q3ka tego nie robi?

:+1:

Lofciam :heart:

No dobra , to zróbmy tak: @amadeusz może przygotuj propozycję i głosowaniem rozstrzygniemy który pomysł jest bardziej odpowiedni do naszych zastosowań.

Co ty na to?

Ja właśnie szukam propozycji chłopaków co do dysków SSD, ale nie pamiętam gdzie to widziałem :stuck_out_tongue:

Prawda, wyciągnięte z laptopów. Działało. Możemy kupić najzwyklejsze dyski i powinno styknąć.

W przypadku blejdów, płytka od @q3k robi zamienia kontroler RAID dla dysków SAS, na fizyczny passthrough linii SATA ze złącza, do linii SATA na płycie głównej. Dosłownie same ścieżki, zero elektroniki.

Ok, czyli tylko blejdy to mają.

Proponuję 2x Samsung EVO albo PRO 250GB + kilka jakichkolwiek HDD.
EVO są tańsze i chyba zmieścimy się w 600 zł.

czy to gotowa propozycja pod głosowanie, czy jeszcze chcesz coś sprawdzić?

A sorrki.
Zaraz sklecę pełną propozycję.

2 x Crucial MX500 500GB = 500 zł

The 500GB model can handle up to 180TB (TBW) and 360TB (TBW) for the 1TB model. This equates to 98GB daily read/write for the 500GB model and 197GB for the 1TB model for 5 years.

The main competitor of the Crucial MX500 is the Samsung 850 EVO which is why Crucial has increased their warranty from 3 years to 5 years to match that of the 850 EVO.

Reszta śmieciowe dyski HDD.
Mam też 2 dyski 1 albo 1,5 TB 3,5", a Alex dzisiaj powiedział, że może przynieść dysk 4TB 3,5".

No to zapraszam do głosowania nad wyborem dysków ssd do zakupienia dla HSu:

Opcje:

  1. “tania” - 2 x Crucial MX500 500GB , w sumie 510 + przesyłka - testy i opis, Propozycja Amadeusza
  2. “droga” - 2 x Intel® SSD D3-S4510 480GB, w sumie 1200zł + przesyłka - specyfikacja, Propozycja Mroza

Obie opcje zakładają że dopchamy do tego tanie talerzowe dyski sata jako cold storage. Różnią się tym, że droga opcja zakłada zakup ssd do zastosowań serwerowych, a tania -dobrych ssd konsumenckich.

  • Opcja tania - 2x Crucial MX500 500GB
  • Opcja droga - 2x Intel® SSD D3-S4510

0 voters

Nie mamy jakichś statów z zfsa odnośnie użycia dysków dziennie?

ta cisza sugeruje że nie ;p

opcja tańsza wygrała, dzisiaj wieczorem postaram się zamówić dyski.

Moje dane do przelewu na składki są poniżej. Na dobrą sprawę wystarczy żeby każda z zadeklarowanych osób przesłała mi średnio po 102.50 zł i to wystarczy. Jeśli dostanę więcej, to nadwyżkę wrzucę do skarbonki w hs

91 1140 2004 0000 3302 6312 9314
tytuł: zrzutka na ssd