Bezpieczny ZFS dla biednych

Elo, nasz główny serwer HP ProLiant DL380 G7 [Arthur] [Hackerspace Pomorze] - ma problem z pamięcią - używane dyski SAS zaczynają w nim umierać. Niestety nowe dyski SAS są drogie, więc zastanawiam się czy istnieją inne patenty na osiągnięcie wysokiej niezawodności i wydajności nośników w serwerze. Jak na razie członkowie zadeklarowali się że zrzucą się 1210 zł na dyski (tak, wiem dyski SAS są drogie i to jest mało pieniędzy - zapewne starczy na 1, maks 2 dyski).

Dlaczego celuję w drogie dyski SAS? Bo takie dyski są przystosowane do ciągłej pracy przez długi czas. Zwykłe konsumenckie dyski padną raczej szybko.

Żeby rozpocząć dyskusje, wrzucam swoje, zupełnie nieprofesjonalne pomysły (pomimo że jestem gruby, to nie jestem sysadminem, tylko embeddowcem, więc bądźcie delikatni/delikatne w komentarzach.

  1. kupić 2 dyski talerzowe, rozbudować RAM, ustawić mirrowing i bardzo agresywnie korzystać z cache`owania zapisów oraz często odczytywanych bloków w RAM. Nie wiem czy istnieją “industry standard” implementacje takich patentów.

Zalety: ram jest dość tani, przewiduję przyzwoitą wydajność, oszczędzanie dysków, mirrowing danych
Wady: w razie awarii zasilania tracimy zawartość ramu

  1. opcja “na hardkora” - kupujemy przemysłowy ssd + talerzówka SAS + zbieramy konsumenckie dyski SATA i korzystamy z cachowania ram + ssd, a na dysku talerzowym przechowujemy dane. Dyski SATA służą tylko jako backup - np. robimy backupy na dyski sata do kilku razy na dzień (tutaj musi być jakiś mirrow, albo coś). Pomiędzy backupami dyski SATA są usypiane (sumarycznie powinny działać około godziny dziennie - to nie dużo)

Zalety: dobra wydajność, możemy robić snapshoty na dyskach SATA.
Wady: duże ryzyko utraty dużej ilości danych,
opcja: zamiast dysków SATA można robić backup do jakiejś chmury (nie znam kosztów, więc proszę nie krzyczeć).

PS arthur ma w tej chwili 8 kieszeni na dyski 2.5 . Może warto rozważyć zakupienie kieszeni na dyski 3.5? Nie wiem czy to dobry pomysł, po prostu piszę.

Zapraszam do rzucania własnych pomysłów i dzielenia się doświadczeniami.

Sugestie od w1kl4s z matrixa:

  1. kupić 2x 960GB Intel S3520 SSD DC Series 6Gb/s MLC 2.5" SATA III SSDSC2BB960G7 VDC AMPS | eBay - w sumie ponad 1500zł
  2. kupić 4x intel s3700 400gb (zdrożały - kosztowały po 320zł, a teraz … już nie )

PS podobno dyski SAS wcale nie są lepsze od dobrych (droższych) konsumenckich dysków SATA - bebechy są te same, tylko inny interfejs.

Uważam, że powinniśmy cofnąć się o krok.
Jaki problem pórbujemy rozwiązać?

  1. Dysków na Arthurze?
    Nie potrzebujemy tak dużej przestrzeni dyskowej. Myślę, że 0,5TB spokojnie nam wystarczy. Można też pomyśleć o małej przestrzeni SSD i uzupełnieniem jej większym HDD pod cold storage.
  2. Backup storage dla członków?
    To zupełnie inne zapotrzebowanie i inne problemy. Jeżeli wydamy tę kasę na odpowiednie dyski do Arthura to obawiam się, że członkowie sobie tam nie pohulają z backupami (polecam do tego S3 czy inne tego typu usługi). Tutaj bardzie potrzebna jest duża pojemność, mała prędkość, niska cena - bo będą one używane bardzo rzadko.

Możemy zrobić jedno i drugie - ogarnąć jakiś w miarę sprawny i nieduży setup dla Arthura, a także ogarnąć sobie spory cold storage na jakieś śmieci. Ale to pewnie drożej wyjdzie.

Z resztą tak jak już ktoś wspominał w HSie - raczej swoich danych HSowi nie powierzę :stuck_out_tongue: Więc ja odpadam z tych backupów.

1 polubienie

Jop, pomysł z szyfrowanym backupem to był dziki strzał na zasadzie “pewnie nie wypali, ale można spróbować” . Wiklas zasugerował.kupno dwóch ssd i zestawienie mirrowa. Jeśli osoby, które zadeklarowały składkę zgodzą się na zmianę planów to da radę za to.kupić dwa przyzwoite dyski ssd pod system i usługi. Duże pliki można pakować na zwykłe tależówki.

Hmm, a co powiecie żeby część przestrzeni dyskowej przeznaczyć na biblioteke online? Wrzucać tam godne polecenia książki/zine, żebym chcąc coś przeczytać nowego i edukacyjnego mogła przejrzeć taki zbiór i ściągnąć sobie coś na czytnik. To raczej dużo miejsca nie zajmie też.

Motywacją która za tym stoi jest że obecnie powstaje bardzo dużo słabej jakości książek. A książki techniczne to już w ogóle rozwodnione dokumentacje w większości. I próbując na własną rękę znaleźć coś ciekawego zwykle trafiałam na pozycje które jednak nie miały tak dużo wartościowej treści.
W przeciwiństwie do książek technicznych które czytałam z polecenia.

Jakby każdy wrzucił pare książek czy autorów z których się coś nauczył, w różnych dziedzinach, to byłoby to ciekawe wzbogacenie.

Luźna myśl, może wystarczyłaby sama lista.

1 polubienie

@karo od czegoś takiego masz pirateboxa, IMO wystarczy kilka gb pendrive żeby zmieścić wyczerpującą bibliotekę.

Udostępnianie takiego stuffu na zewnątrz to proszenie się o najazd smutnych panów w szarych garniturach.

4 polubienia

Wystarczy lista linków.

A co do dysków to możemy robić cokolwiek… jak już będą.

https://h20195.www2.hpe.com/v2/Getdocument.aspx?docname=c04199811#, str. 6 - SAS SASem, ale tam można ponoć użyć dysków SATA:

Standard (8) small form factor (SFF) hot-plug drive bays to support Serial-attached SCSI (SAS) and Serial ATA (SATA) drives

Czyli nie musimy tak wkładać SASowych dysków. A SATA… no SATA to będzie tańsza - 500 PLN za 2TB. Do sprawdzenia jest to czy mamy możliwość włożenia tam dysków 3.5 cala - możemy mieć wg dokumentacji (LFF cage).

znalazłem coś takiego: https://allegro.pl/oferta/ssd-480gb-intel-s4500-do-fujitsu-rx200-s7-s8-10188080808

parametry wyglądają na zbliżone do sugerowanego przez wiklasa intel dc s3700:

Tochę wolniejszy, sporo mniej IOPS, trwałość ta sama, ale za to więcej miejsca.

W sumie dwa takie dyski będą kosztować ~1035 zł .

Zrzucamy się na to? Jeśli jeszcze dzisiaj by to zamówić, to dyski powinny dojść na weekend. Mogę je zamówić ze swoich, a potem będę prosić o rekompensatę ze zrzutki.

Tylko czy sas jest kompatybilny z sata?
@yasiu wez wyslij zdjecie zlacz i sie wypowiedz.

Złacze jest identyczne i SATA pasuje w SAS. SAS ma dodatkowe piny. Ale dalej jest potrzebny inny kontroler dysków, który nie jest kompatybilny.

Wg opisu HP tam się da wsadzić SATA dyski, w domślnej konfiguracji serwera nawet. Czegoś nam brakuje?

Z tego co pamiętam, to wczesniej były tam wstawione dyski sata, chyba @yasiu je wyjmował (jeden miał złamane złącze, ale podobno działał)

1 polubienie

A nie sądzisz, że taki jeden nam spokojnie styknie?

Also:
DYSK INTEL DC S3510 800GB SSD SATA SSDSC2BB800G6
https://allegro.pl/oferta/dysk-intel-dc-s3510-800gb-ssd-sata-ssdsc2bb800g6-10187904121

Zróbmy tam mirroring. Tak dla świętego spokoju.

Dlatego wolałbym taniej, mniej, ale dwa.

I kilka HDD na cold storage. Zdonuje 2TB 3,5" na jakiś network storage.

2 polubienia

O mamo, nie zauważyłem co @mroz wyżej proponował. Nie potrzebujemy dysków z serii 4500 - podpianie NVMe pod CPU z epoki 45 nanometrów to jest strzelanie z armatohaubicy do komara.

3 polubienia

ale to nie są dyski NVMe, tylko SATA

Parametry ma na poziomie porządnego dysku, ale to jest używka. Chcemy ryzykować?

S, nie P. Oczywiście masz racje.