[anulowany] Usługa nocnych backupów na HS dla benisów i benisek - zrzutka (offsite nightly, encrypted backup)

co powiecie na to: Zrobimy na HS “usługę” przechowywania zaszyfrowanych backupów dla WSZYSTKICH benisów i benisek. Na czym by to miało polegać?

Anonimowa zrzuta: NextCloud – HSP (do końca czerwca)

Zrzucilibyśmy się na dobrej jakości, serwerowe dyski SAS do Artura ( HP ProLiant DL380 G7 [Arthur] [Hackerspace Pomorze] ) - takie, które po połączeniu * dadzą nam w sumie kilka tera (liczba benisów *1.5 * 100GB ~= 4 TB) przestrzeni dyskowej z redundancją, która pozwoli nam na spokojny sen przez najbliższe 2-3 lata (bo w końcu dyski zaczną się psuć). Wygląda na to, że koszt takiej operacji to ładne kilka tysi (wiecej niż 2k, ile dokładnie? to też trzeba ustalić - nie wnikajmy na razie w szczegóły).

Jak by działała taka usługa backupu? To do ustalenia (ssh dla każdego benisa + rsync? konto sftp do użycia z Déjà Dup? - na pewno coś prostego o podstawowej tylko funkcjonalności - arthur nie jest demonem szybkości). Jedna ważna uwaga - zakładam że byśmy używali tego backupu głównie w nocy - żeby nie zamulać neta w HS oraz żeby nie zamulać Arthura.

Dzięki temu upieklibyśmy dwie pieczenie na jednym ogniu - Arthur miałby porządne dyski do forum/matrixa/innych, a my, szanowne członki i członkinie moglibyśmy mieć “nightly encrypted snapshot”.

Jakie by były zasady korzystania z przestrzeni? [TO JEST SZKIC] Jeśli mamy zajęte więcej niż 80%, to wszystkie osoby, które zajmują więcej niż ~100GB dostają email z prośbą o oczyszczenie konta. Jeśli mamy zajęte ponad 90% - osoby zajmujące ponad 100GB dostają bana na dopisywanie rzeczy oraz email. Jeśli więcej niż 95% - skrypt na chama kasuje najpierw pliki byłych benisów a potem najstarsze pliki z kont użytkowników wykorzystujących ponad 100GB.

Co wy na to? Nie ukrywam, że szczególnie puszczam tutaj oczko do tych członków, którzy co miesiąc widzą na swoim koncie wiele powodów do wdzięczności i chętnie się tą wdzięcznością podzielą.

No więc - bez wnikania w szczegóły - czy dorzuciłbyś się/dorzuciłabyś się do takiego projektu? Ile? Możesz podać swoją deklarację w anonimowej ankiecie: NextCloud – HSP . Jeśli zdobędziemy deklaracje na więcej niż 2k złotych to będę ciągnąć temat dalej, jeśli nie - to nie.

ad * w jaki sposób je połączymy - jbod, macierz 0,1,…6…, ZFS, bez łączenia itd. to już kwestia techniczna - na razie w to nie wnikajmy.

Przypadki użycia:

  1. Mam serwer plików/nexcloud w domu. Do CRONA mam wrzucony skrypt, który przez rsync tworzy mi zaszyfrowany backup najważniejszych danych na serwerze w HS
  2. za każdym razem, gdy jestem w HS mój laptop automatycznie wykonuje backup i wyrzuca go po sieci lokalnej na Arthura (szybki transfer - po wifi do ~7mega/s, po kablu do ~12mega na sekundę).
  3. Mój VPS co wieczór robi zrzut danych z mojej strony i wysyła go jako snapshot do arthura.
1 polubienie

Mogę się zrzucić na te dyski i bez backupów.

1 polubienie

Ja też mogę się do dysku dorzucić.
Jest to coś co chiałem zawsze sobie zbudować, a nigdy mi to za dobrze nie działało. Też już o tym myślałem.

Zedytujcie posty i podajcie ile.
Ja mogę dorzucić się 500.

Nowe HDD SAS to wydatek rzędu 800-1000 PLN za sztukę. Szukałem na Allegro. Jest sporo dysków HP, wiec może znaleźć uda się coś bardzo do Arthura dopasowanego.

Taniej w sumie też może być, ale to przy kompie muszę rozkminić różnice.

Mam dwa dyski 1TB, 3,5" do zdonowania.

To misiaczki : @whoami @iwan @psuwala - zapraszam do zadeklarowania się: NextCloud – HSP

@amadeusz - zgaduję że masz “konsumenckie” dyski 3.5 sata, a nie SAS?

1 polubienie

Dokładnie

Mamy 910zł , to jest już coś!

Wypadało by tam chociaż mirroring zrobić.

1 polubienie

@mroz nie wiem czy douzbieramy do celu.
Może lepiej się zatrzymać przy dwóch na razie?

@iwan RAID będzie obowiązkowo. My to robimy po ZFSie.

No ja bym ponad dwa nie szalał w tej chwili. BTW, może ktoś podać model Arthura?

@iwan HP ProLiant DL380 G7 [Arthur] [Hackerspace Pomorze]

1 polubienie

Panie , Panowie- mamy zadeklarowane 1200zł - to nie wystarczy na wykonanie tego projektu. Rezygnuję ze zrobienia wielo-terabajtowej macierzy z dobrych dysków.

ALE

mam alternatywę - zapraszam na Bezpieczny ZFS dla biednych - #10 by mroz - tutaj proponuję inne rozwiązanie. Jeśli chcecie się zrzucić na 2 dyski ssd 480gb, to dajcie znać - mogę je jeszcze dzisiaj zamówić, to będą na weekend.

@whoami @iwan @psuwala