Bezpieczny ZFS dla biednych

Jop, pomysł z szyfrowanym backupem to był dziki strzał na zasadzie “pewnie nie wypali, ale można spróbować” . Wiklas zasugerował.kupno dwóch ssd i zestawienie mirrowa. Jeśli osoby, które zadeklarowały składkę zgodzą się na zmianę planów to da radę za to.kupić dwa przyzwoite dyski ssd pod system i usługi. Duże pliki można pakować na zwykłe tależówki.

Hmm, a co powiecie żeby część przestrzeni dyskowej przeznaczyć na biblioteke online? Wrzucać tam godne polecenia książki/zine, żebym chcąc coś przeczytać nowego i edukacyjnego mogła przejrzeć taki zbiór i ściągnąć sobie coś na czytnik. To raczej dużo miejsca nie zajmie też.

Motywacją która za tym stoi jest że obecnie powstaje bardzo dużo słabej jakości książek. A książki techniczne to już w ogóle rozwodnione dokumentacje w większości. I próbując na własną rękę znaleźć coś ciekawego zwykle trafiałam na pozycje które jednak nie miały tak dużo wartościowej treści.
W przeciwiństwie do książek technicznych które czytałam z polecenia.

Jakby każdy wrzucił pare książek czy autorów z których się coś nauczył, w różnych dziedzinach, to byłoby to ciekawe wzbogacenie.

Luźna myśl, może wystarczyłaby sama lista.

1 polubienie

@karo od czegoś takiego masz pirateboxa, IMO wystarczy kilka gb pendrive żeby zmieścić wyczerpującą bibliotekę.

Udostępnianie takiego stuffu na zewnątrz to proszenie się o najazd smutnych panów w szarych garniturach.

4 polubienia

Wystarczy lista linków.

A co do dysków to możemy robić cokolwiek… jak już będą.

https://h20195.www2.hpe.com/v2/Getdocument.aspx?docname=c04199811#, str. 6 - SAS SASem, ale tam można ponoć użyć dysków SATA:

Standard (8) small form factor (SFF) hot-plug drive bays to support Serial-attached SCSI (SAS) and Serial ATA (SATA) drives

Czyli nie musimy tak wkładać SASowych dysków. A SATA… no SATA to będzie tańsza - 500 PLN za 2TB. Do sprawdzenia jest to czy mamy możliwość włożenia tam dysków 3.5 cala - możemy mieć wg dokumentacji (LFF cage).

znalazłem coś takiego: https://allegro.pl/oferta/ssd-480gb-intel-s4500-do-fujitsu-rx200-s7-s8-10188080808

parametry wyglądają na zbliżone do sugerowanego przez wiklasa intel dc s3700:

Tochę wolniejszy, sporo mniej IOPS, trwałość ta sama, ale za to więcej miejsca.

W sumie dwa takie dyski będą kosztować ~1035 zł .

Zrzucamy się na to? Jeśli jeszcze dzisiaj by to zamówić, to dyski powinny dojść na weekend. Mogę je zamówić ze swoich, a potem będę prosić o rekompensatę ze zrzutki.

Tylko czy sas jest kompatybilny z sata?
@yasiu wez wyslij zdjecie zlacz i sie wypowiedz.

Złacze jest identyczne i SATA pasuje w SAS. SAS ma dodatkowe piny. Ale dalej jest potrzebny inny kontroler dysków, który nie jest kompatybilny.

Wg opisu HP tam się da wsadzić SATA dyski, w domślnej konfiguracji serwera nawet. Czegoś nam brakuje?

Z tego co pamiętam, to wczesniej były tam wstawione dyski sata, chyba @yasiu je wyjmował (jeden miał złamane złącze, ale podobno działał)

1 polubienie

A nie sądzisz, że taki jeden nam spokojnie styknie?

Also:
DYSK INTEL DC S3510 800GB SSD SATA SSDSC2BB800G6
https://allegro.pl/oferta/dysk-intel-dc-s3510-800gb-ssd-sata-ssdsc2bb800g6-10187904121

Zróbmy tam mirroring. Tak dla świętego spokoju.

Dlatego wolałbym taniej, mniej, ale dwa.

I kilka HDD na cold storage. Zdonuje 2TB 3,5" na jakiś network storage.

2 polubienia

O mamo, nie zauważyłem co @mroz wyżej proponował. Nie potrzebujemy dysków z serii 4500 - podpianie NVMe pod CPU z epoki 45 nanometrów to jest strzelanie z armatohaubicy do komara.

3 polubienia

ale to nie są dyski NVMe, tylko SATA

Parametry ma na poziomie porządnego dysku, ale to jest używka. Chcemy ryzykować?

S, nie P. Oczywiście masz racje.

Nie.

nie chce mi się więcej kombinować, więc zrobimy tak: rano kupię te 2 dyski: https://allegro.pl/oferta/intel-2-5-480gb-d3-s4510-tlc-sata-3-963340-10700149316

specyfikacja: Seria Intel® SSD D3-S4510 (480 GB, 2,5 cala SATA 6 Gb/s, 3D2, TLC) Dane techniczne produktu

Wyłożę swoją kasę i nie spodziewam się zwrotu od członków HSu. Oczywiście, jeśli ktoś chce się dortzucić i skompensować mi część kasy to chętnie przyjmę takie datki ;]

Jakieś sprzeciwy?

Wciąż uważam, że nie musimy tyle wydawać i można mieć mniejsze SSD, ale nie będę forsował.

Dzisiaj po południu będę mógł się rozejrzeć za innymi dyskami.

1 polubienie