Adapter baterii do frankrętarki

Mówię o czerwonej wkrętarce Bosch, z wkładanymi osobno ogniwami

To miała być uniwersalna bateria 4S4P (~15V), do projektów, wkrętatki z może mikrokontrolerem dołączonym, i do odpalania samochodu gdy akumulator siądzie…

Ale większość złącz, w tym 2 WAGO 2060-452/998-404, się zniszczyło.
Tą baterię zabiorę do innych projektów.

W międzyczasie dostałem, do rozbiórki, oryginalne baterie do wkrętarek Bosch i DeWalt

Patrząc na 2szt ostatnio rozebrane (kupa roboty!), ogniwa nadal dobre!

Nie mam jedynie sposobu na ich wygodne ładowanie, ani połączenie z inną wkrętarką (moja nie była na Li-Ion).

No więc czas chwycić lutownicę, palnik, dremla, polymorph i jakieśśmieci, i zmamercić przejściówkę:)

Jeżeli ktoś ma pomysł skąd wziąć grube na minimum 1mm płaskowniki dobrze prąd przewodzące, jako improizowane złącza do baterii, odzew proszę :slight_smile:

Niepokoi mnie tylko że to baterie 18V, a wkrętarka była na 9V

1 polubienie

Z tego co się naczytałem o budowie baterii przy okazji elektryfikacji roweru, to ludzie korzystają do łączenia ogniw Li-Ion z taśmy niklowej. Te co widziałem są wprawdzie cieńsze, niż 1 mm ale może dało by się wziąć kilka i zgrzać razem. Alternatywnie wiem, że jest też taśma niklowana, która jest tańsza i może też są dostępne grubsze rozmiary.

Nie jestem pewien, czy o to chodziło ale może pomoże :slight_smile:

Są też taśmy aluminiowe akurat grubości 1mm, na przykład: https://allegro.pl/oferta/tasma-aluminiowa-aluminium-1kg-szerokosc-10mm-5486649742

Moża w sumie kupić kawałek blachy miedzianej 2 mm i wyciąć płaskowniki albo szlifierką kątową, albo piłą ręczną.

BTW Może zrobimy sobie spejsową zgrzewarkę do ogniw, coś tego typu?

1 polubienie

Dzięki za rady :slight_smile:
Mam gdzieś w piwnicy płaskownik mosiężny - może będzie pasować, a przynajmniej będzi się lutować

Chodziło mi o złącza do połączenia z nieotwieraną baterią, nie do łączenia ogniw
Ale zgrzewarka ma mój :+1:

W międzyczasie, kombinowałem z ładowaniem
Zlutowałem taki kabel:

Z jednej strony blaszki które jakoś się trzymają w złączach baterii Boscha,
z drugiej strony 2x4 piny… do mojej zhakowanej ładowarki odniw:

Plan był: ładować tylko po 1 ogniwie w baterii na raz… ale w 4 bateriach rónolegle.
5 cykli i 4 pełne baterie, i do tego pomiar poszczególnych ogniw :slight_smile:

Ino… strzeliłem babola: O ile baterie Makita mają wystawione terminale międzybateryjne, to Bosch’owe… nie.
Dodatkowe złącza są od czegoś innego, z prądu mam tylko skrajne 18-20V

Ups.

Znalazłem mosiężne płackowniki i kątkwnik. Z tego te 2 mająszansę pasować:

Płaskownik nie pasował, ale kątownik tak.
I ma b. niski opór elektryczny.

Pocięty i kwasem wyczyszczony:

Kable przylutowane - tu pomocne są drewniane chwytaki:

I pierwsze są gotowe do testowania :slight_smile:

Gotowe do podłączenia pod ładowarkę.

Tylko… nie mam ładowarki 5S (21V?)
Ale mam zasilacz drukarkowy 30V, i moduł buck…

1 polubienie

Zbudowałem ładowarkę i działa :slight_smile:

Polutowałem też trochę więcej złącz:

W tym 1 paręna inną wkrętarkę.

Niepokoiło mnie że ta czerwona Black & Decker jest na 9V a bateria ma ponad 18, więc znalazłem inną.
… ino ta to potwór 420W, DeWalt DC987

Nie wiem czy coś takiego nam się w ogóle przyda w spejsie, przecież będzie zjadać baterie jak chrupki

1 polubienie

Ładowarka chodzi i sprawuje się świetnie :slight_smile:

Ustawiłem na 21V, 0.5A
Można więcej, ale mnie wystarcza - i przynajmniej się mniej grzeje

Styko połączone obpolimorfowaną płytką ebonitową (bo sam polimorf by się skurczył)

Teraz męczę kawałkami polimorfem złącze przy tym żółtym monstro DeWalt’cie…

1 polubienie

Może robić jako otwornica? Słabsze nie za bardzo się do tego nadają, a nie wiem, czy mamy “zwykłą” wiertarkę w spejsie.

Sukces :+1:

Mało napiszę… balce mnie polą…

Ale jest gotowa: 420Watowy DeWalt DC987, na baterii Li-Ion od Boscha

Zaczynałem od czegoś takiego, by bateria miała sięna czym trzymać (wkrętarka nadal daje się rozebrać):

i skończyłem, po wielu godzinach, na tym:

Stoi stabilnie, bateria się wsuwa i wysuwa na szynach zgrabnie, zatrzask działa

@zbyszk0 Prawie na pewno sięnada do otwornic, tak :slight_smile:
Potestuję na tym baterie, i przyniosę na HS

3 polubienia

BTW, padła mi jedna baterii we wkrętarce od Teściowej, więc trzeba ratować. @mamert miałbyś kiedyś czas żeby mnie nauczyć jak wymienić ogniwa w środku na jakieś 16580?

Ja jestem bardziej od wyciągania ogniw niż wymiany…

Prędzej bym co starą baterię przemamercił na taką z hotswapowanymi ogniwami, jak w czerwonej :slight_smile:

@zbyszk0 sugerował zgrzewarkę do ogniw zbudować, a ile pamiętam, ktoś już ma do takiej dostęp.

Co to za wkrętarka?

Wkrętarka to EuroTec CD214, taki prawie noname. Paczka baterii ma 20,4V, w środku siedzą jakieś NiCd ogniwa. Na ładowarce jest napis 20,4V, 2A.
Wymiana ogniw na Li-Ion z tego co pamiętam wymaga jakieś elektroniki kontrolującej proces. Kolega baterie li-ion do drona ładuje zamknięte w metalowej puszce, bo czasem wybuchają :confused:

@ttorcz
Zerknij na to monstrum uczepione czerwonej wkrętarki, będąc na HS.
Tam są ogniwa, wskaźnik naładowania, i jakiś chyba 30W 4S balancer board z AliExpress. Ty byś potrzebował 5S.

Do tego ładowarka jak moja, i to wszystko co musisz mieć, w wypadku wkrętarki.

Albo: slot na baterię Boschową jak na monstroDeWalt’cie (+ ładowarka) - taka bateria ma jużwskaźnik i balancer wewnarz, ale wow, jeśli to 20,4V, 2A (Czy “2Ah”?), 1 taka bateria by starczyła pewnie na 2 GODZINY kręcenia tym EutoTec’iem NON STOP :slight_smile:

Zlutuję jeszcze kilka par złącz do tych baterii, może się pobawisz, ale z drugiej strony, to warto tylko jeżeli ta wkrętatka jest pod jakimś względem wyjątkowo dobra. Inaczej się bardziej opłaca kupić nową, bo używane szajsmarkowe wkrętarki bez baterii, chodzą po 15zł pewnie.

bateria_styki_17

Porobiłem zapasowych. Wkrętarkę przywlokę wraz z bateriami, można się pobawić i do własnych projektów baterie pożyczać
Szybkozłączki WAGO polecane

1 polubienie

DeWalt z 3 bateriami Bosch (+ 1 zepsutą jeżeli jakiś masochista chce się wziąć za wyciąganie ogniw) są na HS
Do tego parę kabelków z blaszkami, jeżeli ktoś chce taką baterię wykorzystać w innym projekcie

Polecam nie wciskać “spustu” do końca, i bieg zostawić na “3” - rzadko trzeba większej siły

@zbyszk0 Na pewno nada się do otwornic - jeżeli trzeba, zmień bieg na niższy

2 polubienia

Nowe urządzenie do tych baterii!
Przenośny zasilacz z regulacją I/V

Zachęcam do zabawy z pozostałymi złączami

1 polubienie

Całkiem fajny system z tego będzie. Czy w spejsie jest ładowarka do tych baterii? I czy tak bez kontrolera ładowania sam Buck będzie bezpieczny? :stuck_out_tongue:

Ładowarki w spejsie nie ma, obawiam się że by się uszkodziła czy zgubiła wśród tak wielu rzeczy…

Jest bardzo improwizowana, ale działa.

Są 3 baterie, od czasu do czasu sprawdzę czy któreśwymagająładowania, zabiorę i przyniosęnaładowane.

1 polubienie