WAVE ~ WAVE - muzykowanie i synth DIY w spejsie

co

Muzyczny hackaton w spejsie. Konwencja pierwszego spotkania jest bardzo luźna: robimy elektroniczne instrumenty muzyczne (syntezatory, efekty, itd) a potem robimy nich muzę :slight_smile: (oczywiście warto zaopatrzyć się w swój gotowy sprzęt i laptopa)

Za cel na spotkanie 0 postawiliśmy sobie z @critbit rozpoczęcie prac nad spejsowym syntezatorem modularnym, ale każdy może wpaść popracować nad własnymi projektami i podzielić się doświadczeniem :wink:

kiedy

Pierwsza, testowa edycja odbędzie się w przyszły czwartek, podczas dnia otwartego. Jeśli pomysł się przyjmie, urządzimy serię otwartych spotkań w tym stylu

grafika poglądowa

modular

6 polubień

imo nie ma sensu promować pierwszej edycji wydarzenia, ale na wszelki wypadek zrobiłem plakat :slight_smile:

6 polubień

@pxltr masz jakiś plan na to, czy chcesz pójść na żywioł ?

Może masz jakieś materiały “jak zacząć”?

Kiedyś widziałem instrument zrobiony na syntezatorach - nie mogę teraz znaleźć linka, ale generalnie trzymało się go jak skrzypce, a grało na długim pasku z czujnikiem dotykowym i siły nacisku. W korpusie miał jakiś generator funkcji, generator obwiedni, modulator i może jeszcze coś. Generalnie wyglądało jak coś, co można złożyć na kilku ne555 i wydawało się dość proste.

Mimo że to nie był skomplikowany instrument, to i tak potrzebowałbym się najpierw sporo nauczyć, dlatego pytam o formę i materiały.

[edit]
Mam, chodziło mi o Modulin!

teraz doczytałem , sorki

@mroz tzn moim zdaniem ten Modulin jest mega genialnym tematem na te spotkania.

Tak jak napisałeś, trzebaby wyskrobać jakieś generatorki i modulatorki na ne555, a takie przydałyby się za równo w takim modulinie, jak i w spejsowym euroracku, najlepiej w dużej ilości :smiley:

Termin zazębia się z dniem otwartym (na którym planuję się pojawić), możemy wtedy o temacie pogadać.

1 polubienie

Omfg jakie to jest dobre. Jak bardzo ja chce mieć coś takiego w spejsie. Najlepiej po kilka na każde pomieszczenie, żeby analogowo ustawiać se dosłownie dowolną rzecz.

~1000zł za sztukę …

No wiem, chciałbym zhackować własny :smiley: Teoretycznie odpowiednie PCB + capacitive sensing w takim STM32 powinno pozwolić na zbudowanie czegoś takiego. Ale znam też historie, że super ciężko jest to w praktyce uruchomić…

Swoją drogą, w tym klocu za kafla zdają się używać gigantycznej linii fotorezystorów xD

…być może zamówiłem właśnie 250 fotorezystorów z aliexpress.

Ciekawe czy mają na to patent xD

1 polubienie

no, ale pojemnościówce chyba nie zrobisz pomiaru siły nacisku. Można by pokombinować np. z tensometrem.

Była też technologia od stm - nie mogę tego znaleźć, ale generalnie pozwalała na wykrycie pozycji palca w 3d nad panelem dotykowym, a panel dotykowy można było zrobić z pcb. Jeśli nad taki panel przykleić jakiś elstyczny materiał - np. gąbkę, to można wykorzystać pomiar pozycji Z jako pomiar siły nacisku.

1 polubienie

Najlepszy kanał do tego: https://www.youtube.com/channel/UCzfW6SlNEyxmAPtdr3n-_Og
Tłumaczy całą elektronikę od podstaw bazując na projektach modułów eurorack.

Jest jeszcze kilka internetowych społeczności:

witamy w świecie kupnych syntezatorów :slight_smile:

tutaj ~500zł za mikrofon kontaktowy i envelope follower
https://www.thomann.de/pl/mutable_instruments_ears.htm

FYI, budują się na naszej ulicy:

image

3 polubienia

Można poprosić o jakąś krótką relację z tego spotkania? Może jakieś wideo, nagranie macie, czy coś? Co robiliście?

1 polubienie

Jest jedno krótkie nagranie, było wysłane na kanał zmostowany z matrixem wtedy. Ale idk kto je robił :confused:

(osobo która ma zapisane nagranie, jeśli to czytasz, wyślij je tutaj!)

2 polubienia