The Scout Mindset: Why Some People See Things Clearly and Others Don't

https://www.penguinrandomhouse.com/books/555240/the-scout-mindset-by-julia-galef/

Przeczytałem tę książkę i bardzo polecam. W przeciwieństwie do wielu książek o “biases”, błędach rozumowania itp, ta nie opisuje tylko rzeczy z negatywnej strony (czego nie robić), ale z pozytywnej (co robić) i to uwzględniając aspekty psychologiczne i socjologiczne (np. jak group identity na nas wpływa i co z tym zrobić). W jednym z rodziałów jest fajnie skondensowane praktyczne podejście “Bayesowskie”. Póki co najlepsza rzecz na ten temat, którą czytałem.

3 polubienia

Wiesz może, jak to się ma do " Rationality: From AI to Zombies"?

mam “from AI to Zombies” w calibre, ale tylko przeglądałem. “The scout mindset” jest prawie 10x krótszy i skupiony wokół jednego tematu i ogarnia go w mojej ocenie bardzo dobrze. “from AI to Zombies” to kolekcja kilkuset postów z bloga wydana w formie wielkiego tomiszcza. Generalnie krąży wokół racjonalności, natomiast zatacza też bardzo szerokie kręgi. Sam autor pisze we wstępie:

It was a mistake that I didn’t write my two years of blog posts with the
intention of helping people do better in their everyday lives. I wrote it with
the intention of helping people solve big, difficult, important problems, and I
chose impressive-sounding, abstract problems as my examples.
In retrospect, this was the second-largest mistake in my approach. It ties
in to the first-largest mistake in my writing, which was that I didn’t realize
that the big problem in learning this valuable way of thinking was figuring out
how to practice it, not knowing the theory. I didn’t realize that part was the
priority; and regarding this I can only say “Oops” and “Duh.”

1 polubienie

Thanks :slight_smile:
Potwierdzam, że “from AI to Zombies” to istotnie jest cegła blogów wokół psycho- i socjo-logii, AI, fizyki.
Faktycznie dużo tam rzeczy w ogóle, nie tylko tego tematu.

Ale dobrze parafrazowało “Influence: Science and Practice” Cialdiniego, między innymi rzeczami.
Cialdiniego, btw, dopiero zaczynam, ale już gorąco polecam.

1 polubienie