Stacja pogodowa

2 polubienia

To ja, zakładam stacje na dachu. Wisi tam już od października. Jest teraz zaczadzona od komina. Powinienem ją obrócić. Zbiera dane od kilku miesięcy, lecz niestety nie są nigdzie zapisane.

Stacja to jakiś standardowy rebrand z Chin, tutaj pod znakiem Steinberga. Ale to pewnie ten sam model który wisi sobie w Brzeźnie przy molo, od Esperanzy.

Cena jest uzależniona od odbiornika. Ten mój jest najtańszy, i nie powala.

Oferta ostatnio podrożała:
https://allegro.pl/oferta/stacja-meteo-pogodowa-pods-lcd-pomiar-opadow-3xaa-9284589652

1 polubienie

Wrzucę specyfikację techniczną, bo te rzeczy lubią znikać z internetu.

Specyfikacja techniczna:

  • Model - SBS-WS-100
  • Nr katalogowy - 10030454
  • Stan artykułu - Nowy
  • Bateria - Odbiornik: 3 x AA (brak w zestawie) Sensor: 2 x AA (brak w zestawie)
  • Materiał obudowy - Plastik
  • Bezprzewodowy sensor - Tak, zasięg do 100 metrów
  • WiFi - Nie
  • Transfer danych do PC - Nie
  • Wgrywanie danych pogodowych na stronę internetową - Nie
  • Wyświetlacz - LCD
  • Dotykowy panel - Nie
  • Podświetlenie ekranu - Tak
  • Pomiar opadów - Tak
  • Wskaźnik temperatury odczuwalnej - Tak
  • Wskaźnik punktu rosy - Tak
  • Pomiar największej i najmniejszej wartości - Tak
  • Ikony prognozy pogody - Nie
  • Radiowe ustawianie daty i czasu sygnałem DCF - Tak
  • Ustawienie strefy czasowej - Tak
  • Panel solarny - Nie
  • Pomiar promieniowania UV - Nie
  • Pomiar luksów - Nie
  • Wskaźnik faz księżyca - Nie
  • Zakres pomiaru wiatru - Od 0 do 50 m/s
  • Jednostka pomiaru wiatru - mph, m/s, km/h, węzły, skala Beauforta
  • Dokładność pomiaru wiatru - ± 10% (prędkość wiatru > 5 m/s)
  • Zakres pomiaru wilgotności - Od 10 do 95% (rozdzielczość 1%)
  • Dokładność pomiaru wilgotności - ± 5%
  • Zakres pomiaru deszczu - Od 0 do 9999 mm
  • Dokładność wyświetlania wyników pomiaru - Od 0 do 1000 mm – 0,254 mm Od 1001 do 9999 mm – 1 mm
  • Dokładność pomiaru deszczu - ± 10%
  • Zakres pomiaru temperatury zewnętrznej - Od -40 do 60°C
  • Dokładność pomiaru temperatury - ±1°C
  • Wymiary (DxSxW) - 47 x 16 x 21,5 cm
  • Waga - 0,8 kg

Częstotliwość

to z samego odbiornika: 868.3 MHz

U mnie cisza. Pewnie się rozładowała przez pół roku. Pomyślę nad panelem słonecznym :stuck_out_tongue:

image

Ok, baterie się rozładowały po pół roku. Słabo to świadczy od autonomiczności tej stacji. Pewnie pomyślę. Jest też całkowicie zaczadzona od komina. Najpewniej umieszcze pod nią jakąś małą stacje do ładowania z panelem i baterią. Z dala od komina. @yasiu są jeszcze te pojedyncze akumulatory litowe?

Ale jest sygnał.
image

Pora chwycić za

Przy okazji znalazłem kolejną stacje, która wygląda identycznie, tylko ma inną nazwę i producenta.
http://www.foshk.com/Weather_Professional/WN5300.html

No dobra. Z rtl_433 -f 867369K nic nie wyszło. Próbowałem zidentyfikować stację którą mam. I nie było łatwo. Sama strona ma nieco fajnych narzędzi. Jest między innymi eksplorator dodanych do programiku już rozpracowanych protokołów.

Odpaliłem też Universal Radio Hacker do analizy sygnału. Zajrzałem też do notatek z wykładów z komunikacji satelitarnej i na discordzie Voidstar Labs z kimś w roli kaczki doszedłem do wniosku, że jest to modulacja QPSK, czyli 2 bity per symbol.

Ogólnie danych jest jakby wysyłane całkiem dużo na jedną ramkę. Natomiast stacja zachowuje się podobnie co Fine Tech WH1050

Data is transmitted every 48 seconds, alternating between sending a single packet and sending two packets in quick succession (almost always identical, but clearly generated separately because during e.g. heavy rainfall different values have been observed). I.e., data packet, wait 48 seconds, two data packets, wait 48 seconds, data packet, wait 48 seconds, two data packets, … .

Nie wiem natomiast co z tego odczytać. Mogę tez podrzucić zrzuty sygnału do zabawy. Na dzisiaj koniec.

1 polubienie

Zajrzałem do środka, bo po co się męczyć. Wbije się z oscyloskopem za moduł radiowy. I zobaczę co gada.

Może najłatwiejszym sposobem jest podłączyć odbiornik bezpośrednio do raspberry pi? Jest też puste miejsce na USB. :thinking: