Spejsowe radio internetowe

Jakiś czas temu myśleliśmy z @karo o zrobieniu spejsowego radia - prostej stronki z niekończącym się streamem muzyki submitowanej przez użytkowników (np pobieranej przez bota z #muzyka, albo nitki muzycznej na tym forum).

Byłby ktoś chętny żeby zabrać się za to na najbliższym dniu otwartym?

6 polubień

Taaaaak!!! Myślałem od tym od dłuższego czasu. Bardzo chętnie zainteresuje się tematem i odkryciem jakiś fajnych technologii które mogą nam pomóc.

Na początek wspomnę, że niecałe 100m od spejsu, w piwnicy Domu Studenckiego nr. 2 działa radiosar.pl które obecnie nadaje wyłącznie w necie (i to przez SKOS!). Nawet zobowiązałem się pomóc im z infrastrukturą, także możemy te tematy połączyć i wymienić się doświadczeniem!

Z innej beczki: w innych spejsach, min. 57North Hacklab widziałem ciekawe rozwiązania co do organizacji playlisty muzycznej, gdzie każdy mógł sobie zakolejkować muzykę z kilku źródeł, od streamingu po zwykły plik. Musiałbym sobie przypomnieć co i jak.

1 polubienie

w innych spejsach, min. 57North Hacklab widziałem ciekawe rozwiązania co do organizacji playlisty muzycznej, gdzie każdy mógł sobie zakolejkować muzykę z kilku źródeł, od streamingu po zwykły plik.

myślałem żeby zrobić kolejkowanie ściągając pliki z linków za pomocą youtube-dl. W ten sposób mielibyśmy odhaczone wszystkie główne streamingi i strony z audio / video

Hej,
ale radio tylko jako playlista czy planowane są jakieś audycje i orędzia :smiley: ?

Btw: jutro w radiu SAR o 19:00 integracja. Możemy wpaść i zagadać co tam się dzieje :stuck_out_tongue:

2 polubienia

Orędzia obowiązkowo.

I prognoza pogody codziennie o 10: Dzisiaj słonecznie, zaleca się przygotować na upały. Pijcie dużo wody.

Może być przyps w związku z prawami autorskimi. @q3k coś więcej w tym temacie kminił

nie wierzę że ktoś by to sprawdzał, biorąc pod uwagę ile takich stacji jest w internecie

Gdyby radio leciało po sieci wewnętrznej, to chyba by przeszło.

ZAiKS is a pathway to many abilities some consider to be… unnatural.

Możliwe, że do jakiejś ilości słuchaczy nie ma opłat, bądź jest jakiś mały ryczałt. Ale można też puszczać muzykę wolną i nawet to chyba byśmy chcieli robić, co nie?

1 polubienie

Z muzyką wolną jest ten problem, że praktycznie nikt jej normalnie nie słucha. Chyba że chcielibyśmy się skupić na malutkich wykonawcach z soundclouda/bandcampa i ponad stuletniej muzyce, która przeszła już do domeny publicznej. Ale nawet to rodzi dużo problemów; wydaje mi się że większości osób nie chciałoby się sprawdzać licencji ich ulubionej muzyki.

Ja pozostałbym przy rozwiązaniu @zbyszk0, tzn radiu w sieci wewnętrznej, albo za hasłem do zdobycia w spejsie. W ten sposób mogłoby to przejść jako puszczanie muzyki grupce znajomch, a nie commercial use.

Jeśli z jakiegoś powodu większość osób miałaby problem z piraceniem muzyki do radia (youtube-dl), moglibyśmy użyczać do puli wyłącznie zakupione pliki z bandcampa albo junodownload.

3 polubienia

Yup. Radio jako playlista muzyki stworzonej przez członków jest bardzo fajnym konceptem. Osobiście chciałem kiedyś zrobić po prostu playlistę na YT ze wszystkimi piosenkami z kanału #muzyka na Slacku. Myśl była taka, żeby było co puszczać na chromecaście i spotifyd bez większego zastanawiania się co powinno grać. To mógłby być pierwszy element układanki.

chyba znalazem projekt do zforkowania. Dokadnie to czego potrzebujemy minus system wrzucania plików do folderu

radyjko stojące na nim: https://lainon.life/

3 polubienia

lainchan <3
Wirtualna wersja spejsu. Kto nie zna niech wygugluje.

4 polubienia

Niestety nie udało się nam wpaść, następna za 2 tygodnie, z grillem :stuck_out_tongue:

2 polubienia

Próbowałem nieskutecznie trochę więcej się z internetu dowiedzieć niż wiedziałem nim to napisze, ale radio internetowe zazwyczaj = kupiona odpowiednia licencja od zaiks. (jak na nim nie zarabiasz wychodzi taniej, a są też dla zaiks alternatywy)
Chyba, że faktycznie puszcalibyśmy coś nie objętego licencją lub własnego jak to robi lainchan.
Nadal nie wiem jak to działa w sieci lokalnej, ale uwaga przedsiębiorcy puszczaszając muzykę (z jakiegokolwiek źródła, nawet yt) w lokalu użytkowym gdzie przebywają klienci też już łapią się pod te prawa, choćby to było włączone państwowe radio.
Dobrze, że hsp to stowarzyszenie.

BTW też polecam lainchan, miałem kilka podejść by się osiedlić na ich IRCu i sporo ciekawych ludzi się tam przewijało. Choć zdarzyło się też tam trafić na grubą dramę IRCową i w tamtym momencie nawet się cieszyłem, że jakoś ominęło mnie stanie się częścią ich społeczności xD
Ja np. tam sobie gadałem z mental outlaw jak dopiero planował zacząć kanał na youtube.

3 polubienia

Na początek pewnie można “schować” radyjko w sieci prywatnej, albo za logowaniem na SSO. Mimo wszystko warto pójść za tą zajawką, nie ma co się zniechęcać zaiksem.

Muzyki wolnej też mam pod dostatkiem :stuck_out_tongue:

Tak czy siak pomysł radia internetowego uważam za naprawdę bardzo dobry.
Primo, by to zacząć można przecież puszczać autorskie sety na loopie + trochę fajnej muzyki z odpowiednimi licencjami, a za jakiś czas rozbudować o coś audycjo-podcastowego (jak znajdą się chętni).
Nie wiem, czy to nie złudzenie typu: kupiłeś czerwonego opla corse i nagle wszędzie jeżdżą czerwone ople corsy!
Mam jednak wrażenie, że w Polsce podcasty ostatnio dość gwałtownie zyskują na popularności, a jednocześnie są dość daleko od konkretnego boomu, który jednak nieubłaganie się zbliża.

2 polubienia