Space Ledger

Beancount, a dokładnie fava, owrappowane aby można było zwiększyć transparentność finansów w HS.
Beancount to program to plaintextaccounting. Używa reguły podwójnego zapisu. Więc łatwo można się doszukać gdzie pieniądze wpływają i wypływają. No i jest w pliku tekstowym. Całkiem dobrze nadaje się do personalnych finansów. Zobaczymy czy nada się do finansów stowarzyszenia.

Obecny problem który chcę rozwiązać to świadomość budżetu na listę zakupową. Są tam informacje od początku roku w https://github.com/hspsh/ledger. Teraz trzeba do jakoś elegancko wystawić do wglądu. Na razie jest to jeden plik hostowany na GitHubie. I w sumie może tam zostać. Niech git będzie źródłem prawdy. I niech nadal pozwala na ręczną edycje.

Nie mam chyba jeszcze wszechogarniającej wizji na problematykę transparentności finansów w stow. Więc zacznę powoli przy tym grzebać. Rozdziele repozytorium z danymi (robocze) od aplikacji. Ogólny zarys:

  • działanie na repozytorium git
  • wrapper (Flask) na Fava za autoryzacją przy pomocy OAuth2
  • automatyczne działania typu dodawanie tranzakcji co miesiąc (cellery?)
  • obsługa webhook’a z GitHuba

Myślę, że pierwszym krokiem może być dodawanie statusu komendy bean-check do każdego commita.

1 polubienie