SDR na kanały kolejowe

Elo, chciałem dokonać rezurekcji tematu SDR. Otóż z racji zainteresowań (Miłośnik kolei – Nonsensopedia, polska encyklopedia humoru) dołączam do grona osób zainteresowanych SDR w spejsie. Konkretnie zaś - SDR służącemu słuchani komunikacji kolejowej. Stałem się posiadaczem USB dongle z układem RTL2832U i głowicą 820T2, który ma wejście antenowe typu MCX. Najbardziej optymistyczny plan jaki mam obejmowałby następujące działanie:

  1. Wstawienie anteny na dach.
  2. Połączenie dongle’a do RPI i anteny
  3. Udostępnienie OpenWebRX przynajmniej członkom spejsu.

Problem pojawia się w krokach 1 i 2 - na komunikacji radiowej się nie znam, wiem jakie częśtotliwości mnie interesują i że sensowna antena wymaga zastosowania przejściówki. Kwestie doboru anteny, przejściówki, połęczenia anteny z donglem wymagają wsparcia ze strony ekspertów domenowych. Problemami związanymi ze stroną infromatyczną jestem zdolny zająć się sam. Jakieś tam doświadczenie związane z nasłuchiwaniem komunikacji mam, korzystam na codzień/w podróży z Unidena UBC125XLT.

Jeśli dobrze rozumiem to potrzebuję:

  1. Anteny (np. SIRIO GPF21N 135-175MHz wygląda na pierwszy rzut oka dość sensownie i pozwala na więcej niż tylko słuchanie PKP)
  2. Adaptera (to chyba nie jest większy problem, z tego co widzę jest ich masa na Allegro - trzeba “tylko” rozumieć czym się różnią - poza końcówkami).
  3. Kabla antenowego (ich z kolei jest masa i nie rozumiem czym się różnią).
  4. Artefaktów o których nie wiem, a służących do połączenia tego wszystkiego do kupy.

@sq2mo, wspomożesz radą, doświadczeniem i wsparciem w montażu?

Antena wygląda spoko. Widzę tylko jeden problem, antena ma impedancję 50 ohm, gdzie dongiel spodziewa się 75 ohm.

Szczerze mówiąc, nie jestem co się dzieje jak impedancje są niedopasowane. Raczej dobrą zasadą jest zadbać aby się zgadzały. 50 ohm to raczej standard, 75 ohm jest powszechne przy TV.

Kabel koncentryczny tak samo powinien mieć dopasowaną impedancję. Można kupić już zarobione, np. na https://www.dipol.com.pl/. Przejściówki pewnie generują jakieś straty, ale przy tych częstotliwościach raczej znikome. Złącza SMA będą najpopularniejsze.

Niestety dipol ma nadal zjebaną wyszukiwarkę więc trzeba po jednym słowie szukać :stuck_out_tongue:
https://www.dipol.com.pl/oferta,4344.htm?search_param=items&q=Konektor&p=2

Ale tak ogólnie to:

What is the RTL-SDR input impedance?

Since these dongles are intended for TV, most dongles will have an input impedance of approximately 75 Ohms, although it is unlikely to be exactly 75 Ohms over the entire frequency range.
Remember that the mismatch loss when using 50 Ohm cabling on a 75 Ohm input will be very minimal at less than 0.177 dB.
The 75 Ohm impedance for the R820T can be checked on the datasheet which can be downloaded here.
However, newer dongles that come with SMA connectors will be 50 Ohms

Jeżeli chodzi o samego dongla, to ludzie polecają v3, zmodyfikowaną przez blog rtl-sdr.com
image

Przy antenach odbiorczych będą odbicia i zakłócenia, ale raczej nic nie uszkodzi. Gorzej z nadawczymi - niedopasowanie impedancji falowej spowoduje odbicia i fale stojące w kablu, energia nie pójdzie w całości w antenę, tylko częściowo wróci do końcówki mocy nadajnika i może ją spalić. Ogółem jak masz sprzęt przeznaczony do pracy z anteną o impedancji falowej 50Ω, to nie używasz elementów (anteny, kabla i wtyków) na 75Ω, i vice versa.

OK, dzięki!

To ja tylko dopowiem, że podobny setup w spejsie już się znajduje: https://sdr.hsp.sh/

Dodałem specjalny profil i zakładki na kanały PKP:
https://sdr.hsp.sh/#freq=150450000,mod=nfm,sql=-62

1 polubienie

Tam jest jakaś sensowna antena czy coś raczej przypadkowego?

Nie mam jakiegoś super dobrego zdjęcia, ale jest wystawiona na dachu 2m antena z podstawką magnetyczną:

Należy do ekipy @SQ2WSZ @sq2mo @SQ2MTG. Zdecydowanie nie jest to losowy kawałek drutu, raczej dopasowany na tą częstotliwość.

Antena to zwykłe 5/8 fali na 2m.

1 polubienie

Aha, profil wybiera się tutaj, sam link nie działa tak jak myślałem:
image

Dopasowanie impedancji ma mniejsze znaczenie przy odbiorze. Podejrzewam że na słuch ciężko by było wyczuć różnicę 50 vs 75 ohm. Jeśli wiesz że dongle i kabel mają impedancję charakterystyczną 75 ohm, to nic nie stoi na przeszkodzie aby zastosować antenę 75 ohm - zbudować samemu lub dostroić aktualną konstrukcję.

Z doświadczenia mogę powiedzieć że bardziej warto się skupić na wysokim umiejscowieniu anteny, odpowiednim zysku (wielkość anteny) oraz charakterystyce.

1 polubienie