Płeć/pronouns na forum

Hej
W sumie mam pomysł na innowację, czy da radę żeby ludzie pisali jak do nich pisać albo płeć? Jak tutaj ktoś nie zna nikogo, to not7cd albo karo to są neutralne nicki. (to tylko przykład, ale wiecie o co chodzi)
Wiem że też są osoby transpłciowe (nie wiem czy tutaj, ale takie istnieją)
Inne rozwiązanie jest takie, że ludzie obiecają że nikt się nie będzie obrażał za misgendering albo pisanie “jego/jej” jak nie wiem czy to facet czy baba.
Bo mi by było przykro gdyby ktoś pomylił moją płeć i dlatego nie chcę takiej przykrości sprawić innym.

rozumiem, czasami stosuje się.takie rozwiązania. Nawet nie wiem czy istnieje taki plugin discourse.

Ale ciekawi mnie coś innego - napisałaś że smuci Ciebie jak ktoś pomyli Twoją płeć. Czy coś takiego się u nas zdarzało? Może słyszałaś że kogoś innego zasmuciła taka sytuacja? Wiem że.to.ciężki temat, więc nie spodziewam się że odpowiesz publicznie, więc możemy wieczorem pogadać na słacku.

Nie nie, u mnie wszystko spoko :smiley: ja akurat mam nick Martyna i wszystko jest ok :+1:
Ale staram się dbać o ludzi :+1:

3 polubienia

O, skoro jestem gender neutral to daję zezwolenie na wszystkie zaimki.

2 polubienia

Przed walnym zastanawiałem się czy nie podnieść tematu Pronouns na deklaracji członkowskiej. Finalnie nie miałem tego dobrze przemyślanego, także nic nie wspomniałem.

Ale jestem jak najbardziej za rozmową na ten temat!

W ustawieniach forum można zrobić tak żeby wyświetlały się pełne nazwy, tam można by wrzucić ♂️/♀️ jak ktoś nie chce się indetyfikowac imieniem i nazwiskiem. Discourse ma też system tytułów wyświetlanych za nickiem, ale modyfikować je może jedynie administracja co chyba odpada. Jest jeszcze opis profilu, który pojawia się dymku jak klikniesz na czyjś nick lub avatar.

No i tak na marginesie mamy w języku polskim takie piękne słowo jak zaimki :wink: Chociaż wiadomo same zaimki problemu nie rozwiązują bo w naszym języku raczej rzadko się je wykorzystuje, częściej mamy odmianę przez rodzaje.

Po pierwsze: IMO tak, gdyby była prosta techniczna możliwość wprowadzenia $preferencji, to powinna być włączona.

Ale! Czym powinna być ta $preferencja? yakub slusznie zwrócił uwagę: W angielskim zaimki są typowym wyborem, bo to zasadniczo jedyny płciowy element używanej na codzień gramatyki. Po polsku IMO najpewniej potrzebne byłyby przynajmniej dwie osobne dane:

  • Rodzaj przy odmianie (męski/źeński/nijaki).
  • Zaimek, być może defaultujący do odpowiadającego ww. rodzaju (męski -> on/jego/nim/…, żeński -> ona/jej/nią, nijaki -> ono/???).

Ale jako że język jest trudny, język się zmienia, a i różni ludzie mają różne preferencje, to może najwygodniej byłoby po prostu zostawić takie pole freeform, ale z sugerowanym formatem. To też usuwa próbę rozwiązania problemu kulturowego czysto technicznym rozwiązaniem.

Kolejny raz idzie jakaś dyskusja bez osób zainteresowanych.
Czy mogłaby się wypowiedzieć przynajmniej jedna osoba,
która używa innych zaimków niż “by default”?

Z drugiej strony, czy w ogóle w języku polskim, my potrzebujemy definiować zaimki?
Czy nasze ksywki nie definiują tego, kiedy używamy “on” a tutaj “ona”?
Czy to nie jest w ogóle tak, że my na czatach/forach i tak wykorzystujemy ksywki, a nie zaimki?

Trochę mi ta dyskusja kojarzy się z tym postem:
https://mooseyanon.medium.com/github-f-ck-your-name-change-de599033bbbe

1 polubienie

W angielskim jest to samo: zdarza mi się widywać they/them.

Rozwiązujmy problemy które są, a nie takie, które wydaje się, że mogą nastąpić.

A jakie problemy są z kategorii tych, które mogą kogoś razić czy zniechęcać do społeczności?
-wulgarność
-wycieczki osobiste
-teksty które mogą razić kobiety
-hermetyczny język

Mnie żaden z wymienionych tematôw nie rusza bo jestem wulgarnym chamem (choć momentami dobrze się kryje :wink: ). Ale jak komuś chce się walczyć to wskazuje problemy większe niż zaimki.

Myślę że forum to jedna sprawa, osobiście bardziej mnie ciekawi szerszy aspekt.

W przypadku deklaracji członkowskiej, dyskusja nad zaimkami miała by więcej sensu.

Na deklaracji są pola o imię, nazwisko i nick (no i dane kontaktowe, wiadomo). I tu by się mogło to skończyć. Jednak dalej język deklaracji używa słów “Kandydata/Kandydatki” bez dobrego powodu. Myślę, że jeżeli chcemy wprowadzić tego rodzaju zmianę, i być bardziej otwarci na osoby identyfikujące się w szerszym spektrum, możemy zacząć od takiej drobnej zmiany słownej na deklaracji.

Co myślicie o tym i jakie macie propozycje?

Co do samego forum, pewnie oprócz pluginu na więcej reakcji pod postami, przydałby się plugin na flary koło nicku. To się pewnie da zrobić, a wtedy sprowadzi to ten problem do poziomu który nie budzi kontrowersji - każdy będzie mógł sobie ustawić cokolwiek chce, np. zaimki.

Z moich doświadczeń (Lewica Razem, FTW) wynika co następuje: zamiast używania słów takich jak członek, członkini, stażysta, stażystka używa się form w rodzaju nijakim: osoba członkowska, osoba na stażu itd. Wydaje mi się, że nic lepszego nie wymyślono dotychczas w języku polskim.
Podobnego języka używa na niektórych prowadzonych przez siebie zajęciach mój przyjaciel wykładający na UW (w jednej z grup ma osobę indentyfikującą się jako niebinarna).

3 polubienia

Z moich rozmów z osobami niebinarnymi wynika, że one nie zawsze będą chciały się ujawnić z obawy o własne bezpieczeństwo. Myślę że najlepsze co możemy dla nich zrobić, to po prostu na co dzień stosować język neutralny i nie zmuszać członków społeczności do deklaracji.