Nowa strona dla HS - CSS

Żeby ułatwić dyskusję Tworzę nową nitkę do dyskusji na temat CSSów na naszej stronie.
Tutaj poprzednia dyskusja na temat poprawy układu strony.

1 polubienie

@karo jeśli nie masz pomysłu, to ta paleta kolorów wydaje się być kompatybilna z naszym logo:

źródło: https://mayccoll.github.io/Gogh/

Zasadnicza kwestia: Chcemy stronę wzorując się na stylach forum? Mówię np o odcieniach szarości. Jeśli tak, sprawa prosta i nie ma co debatować.
Z drugiej strony można pójść w niebieskawe odcienie szarości jako tło: dla przykładu #283747.
Więc pytanie czy chcemy mieć stronę zgodną z forum, czy ew forum dostosujemy do strony, czy może traktować te dwie rzeczy jako oddzielne instancje.

Warto pomyśleć o spójnym systemie graficznym między usługami. Forum też ma możliwość zmiany szaty graficznej.

Nie wiem czy warto się nad tym jakoś specjalnie pieścić. Najważniejsze, żeby było czytelnie i przyjemnie. Rozglądałem się i inne HSy mają naprawdę proste stronki.

https://web.archive.org/web/20210318102514/https://jrl.ninja/etc/1/

when making this website, i wanted a simple, reasonable way to make it look good on most displays. not counting any minimization techniques, the following 58 bytes worked well for me:

main {
    max-width: 38rem;
    padding: 2rem;
    margin: auto;
}
1 polubienie

To proponuję zachować paletę i resztę spójne z forum.

@karo Ty robisz - ty decydujesz :wink: lecą teksty o utrzymaniu jednej palety dla różnych usług(zaraz ktoś zaproponuje zrobiebie brandbooka ;p - feature creep ), posiadaniu alternatywnych ciemnego i jasnego tematu - to są fajne rzeczy, ale najważniejsze jest żeby coś zrobić - jeśli uważasz że skopiowanie tematu graficznego z forum da dobry efekt i zajmie Ci niewiele czasu - super. Jeśli masz swoją wizję estetyczną i chcesz to robić po swojemu - to też jest super.

No chyba że chcesz zrobić czarną stronę z zieloną czcionką monospace - wtedy apeluję o poważne przemyślenie swoich życiowych decyzji.

Domyślny motyw forum jest losowy, nikt go nie ustawiał ani nie modyfikował. Jeżeli już, to polecam ustawienie czarnego/białego motywu forum na WCAG Light/Dark (jest taki w ustawieniach).

Co jest złego w tworzeniu identyfikacji graficznej?

W momencie kiedy jest robione, to powstaje nieproduktywna krytyka bez wskazania lepszego rozwiązania…

Yasiu: to nie jest bezproduktywna krytyka, tylko porada z dośwadczenia oraz próba upewnienia się, że Karo, która jest ochotniczką do tego zadania wiedziała, że cokolwiek z siebie da, to będzie fajnie. Jeżeli traktujesz to jako bezproduktywną krytykę, to myślę że ostatnio za dużo na siebie wziąłeś i warto o tym pogadać.

A czemu tak bardzo podkreślam że te pomysły, pomimo że bardzo fajne, to nie są konieczne?

Bo nikt nie płaci za robienie tych projektów, bo oprócz zrobienia czegoś liczy się też jak szybko zostanie to zrobione. Zrobić to lepiej można potem ( w następnej iteracji).

Bo widziałem już członków, którzy się wypalali dla hsu, bo zawsze chciałem kultywować tutaj kulturę wdzięczności za.każdą drobnostkę.

1 polubienie

Dosłownie z projektu który ciągnie się od miesięcy, i jest robiony w wolnym czasie zaczyna się robić jakiś crunch, “bo kolory są złe”. Nikt tych kolorów nie dotykał w porównaniu do obecnej strony. Sam sugeruję, że CSS jest najprostszą zmiana która może zostać wprowadzona w “następnej iteracji” bez nakładania pracy na projekt który i tak ktoś już robi z własnej woli.

Dosłownie czuję się jakbyś zmienił argumentację pomiędzy postami. Najpierw odrzucasz kolejne rzeczy do zrobienia, a potem ostrzegasz o “wypaleniu”… W threadzie o stronie www?

PS; to chyba pierwszy shitstorm na forum, gratuluję nam xD

Crunch to zapierdalanie podczas nadgodzin i spanie w biurze, więc to zupełnie nie pasuje do tej sytuacji.

I nie wiem jak to, że kolejna osoba pomyśli nad kolorami wpłynie na resztę “projektu”.

No dobra, złe słowo. Ale jest jakieś poczucie, że trzeba zrobić bo jest źle i rzutuje to na projekt który nie zrobił nic źle, bo tylko skopiował kolorystykę z poprzedniego projektu.

Czyli odczułeś, że ktoś nie docenia waszej pracy nad stroną bo wytyka błędy w innym miejscu?

Jeżeli tak to z mojej strony przepraszam bo pomyślałem, że jak już jest wątek pracy nad stroną to warto dodać, że możemy też poprawić CSSy :smiley:

Ale uważam, że to dobra robota i podoba mi się nowe podejście gdzie pracujemy na nową iteracją wrzucając propozycje zmian pod dyskusję na forum, zamiast pracować na żywej stronie.

1 polubienie

Nie zgadzam się z słowami mroza “najważniejsze jest żeby coś zrobić”, bo zostało zrobiona jedna rzecz, i odrazu zarzucone “ale nie zrobiłeś jeszcze tego”.

Tak trochę w przeciwieństwie do dookracji.

A tutaj zamiast dyskutować o faktycznych designach, to sugerujemy rozwiązania “skopiuj stąd”, “skopiuj stamtąd”.

Case in point; kolory zostały zrobione. Teraz mróz je rozgrzewał, sugerując więcej pracy do wykonania, bez specjalnego zaangażowania w temat. To była moja pierwotna odpowiedź:

Dobrze, Ale wracając do tematu, bo mamy nowy thread od tego:

Podobają mi się designy stron które wrzucił Amadeusz tutaj. W duchu hackerspejsu są to templatki gotowych stron z wordpressa i innych generatorów. Jasne i przyjemne.

Norbert sugeruje wykorzystanie specki do białego/czarnego motywu:

Justa sugeruje (bardzo słusznie!) bettermotherfuckingwebsite.com

Motywy ze strony które zalinkował mróz są bardzo fajne, można się nimi zainspirować:

No i ja wspomniałem o motywie “WCAG Light/Dark” na samym forum w odniesieniu do tematu “brandbooka”.

Tutaj jeszcze wypowiedziałem się o mojej opinii na temat kolorów map, ale to też dokłada dodatkowej pracy, taże ja bym penwie olał i dał zwykłą mapę bez dodatkowego stylu:

Także pomysłów jest conajmniej kilka, możemy się zastanowić co tutaj jest “najmniejszym oporem”, tak żeby było zrobione szybko i skutecznie.

1 polubienie

Yasiu: przyznaję, mogłem to powiedzieć lepiej. Zaproponowałem zmianę, bo Oprócz zmian, które były spoko i rozszeżały funkcjonalność, pojawiła się mroczna mapka, która była zmianą w kierunku mrocznej hackerskości. Zasugerowałem że poproszę ludzi na slacku o przygotowanie lepszej wersji cssów do naszego www, po cichu zakładając że to takie drobne zmiany powstrzymają rozwój w kierunku ciężkiej strony. Od razu pojawiły się fajne pomysły, które kilkukrotnie rozszerzają pracochłonność zadania, dlatego podkreślam że, chociaż są to fajne pomysły, to można je wprowadzić w życie, ale nie trzeba.

Myślę że wywołałem w Tobie uczucię “ja się tak staram, robię tyle roboty w infrze, a Ty ciągle komentujesz”. czy dobrze mówię?

W każdym razie nie taki był mój cel. przyznaję, moje komunikaty są oschłe i w kontekście mapki prześmiewcze, za co przepraszam, bo nie wziąłem pod uwagę Twoich uczuć - rzeczywicie wyglądało to jakbym nie szanował Twojej pracy. A dużo pracy wkładasz w hsową infrę.

3 polubienia

To co wrzuciła Dżasta jest mega podobne to tego co podał Norbert:

Fajna baza do dalszej pracy, ale zostawiam osobom, które chcą nad tym pracować bo ja się totalnie nie znam :smiley:

Nie no, aż tak to nie. Tylko miałem wrażenie, że tutaj temat był konkretnie dookoła treści strony, a komentarz w kierunku stylu zabrzmiał jak zaczepka że mogło by być lepiej. Ta prześmiewczość być może nadała ton.

Fun fact, te style chyba od zawsze formatują naszą stronę :stuck_out_tongue: Tylko kolorki i czcionka jest inna.

I jeszcze w odpowiedzi do @karo:

To może jeszcze pokażę, o co tutaj chodzi na przykładzie forum.

Zmieniam motyw systemu na jasny, tak wygląda Forum z motywem WCAG Light:

To samo dla ciemnego motywu systemowego, uruchamia się WCAG Dark:

Ukryty feature jest taki, że np. na waszym telefonie z wyświetlaczem AMOLED ten motyw czarny może być włączony domyslnie przez system, tak żeby uzyskać lepszy kontrast na wyświetlaczu.

Obecnie jest to dostępne dla użytkowników zalogowanych którzy sobie ręcznie klikną ten motyw w ustawieniach swojego profilu. A tak to wygląda dla niezalogowanych, niezależnie od motywu sytemu:

Szczerze, ja bym ustawił te 2 motywy jako domyślny wybór. Motywy co do idei są zaimplementowane zgodnie z Web Content Accesibility Guidelines, czyli raczej nie powinno być uwag co do czytelności. Co myślicie, czarny motyw hackerski czy nie?

@amadeusz jako admin forum widzisz gdzieś jakiś łatwy sposób na zmianę tego motywu?

1 polubienie