Nieślizgająca się czapeczka na przycisk

Bawie się pomysłem na taką prostą zabawkę, której celem esencjalnie jest bycie przyciskiem podłączonym pod internet.

Zastanawiałem się, jak najłatwiej zrobić niskim kosztem duży przycisk, i doszedłem do wniosku, że całe PCB może być przyciskiem, jeśli zamienimy jedną z 3ch nóżek na tactile switch od dołu (pic related)

Wiec płytka posiadać będzie miejsca na 2 gumowe nóżki oraz footprint na przycisk od dołu.

Teraz pytanie - w jakiej technologii wykonać można by “nieślizgającąsie” czapeczkę na taki przycisk?

Powiedz czy dobrze rozumiem: Na płytce normalnie, od spodu montujesz przycisk. Przycisk jest nóżką na której stoi płytka, więc wciskając płytkę od góry, ściskasz przycisk między palcem, a stołem. Dobrze rozumiem?

drukarka 3d + kropelka?

Ewentualnie możesz poszukać przycisku, który ma miejsce na zatrzaski. Albo użyć akcelerometru, który wykryje stuknięcie w płytkę. Albo możesz zrobić przycisk pojemnościowy z samej płytki.

PS chciałem poszukać przykładu wydruku na thingyverse, ale wsiąkłem tam na półgodziny…

I’m sorry, pół godziny is not refundable.

  • Akcelerometru nie chcę, bo chciałbym żeby był “click” + może być trochę zawodny
  • Pojemnościowego nie chcę, bo chciałbym wsadzić ew. projekt w pudełko. Dlatego też zależy mi na tym przycisku od dołu, wtedy przycisk może wystawać z pudełka jako hehe trzecia nóżka.

W sumie o przyklejeniu gumowej nóżki do przycisku nie pomyślałem. Szczerze mówiąc to chyba rozwiązuje mój problem, ponieważ plastik z gumą kropelka powinna złączyć dosyć permanentnie.

Dzieki! :smiley:

Nie znam się to się wypowiem:

Czy na PCB można zaimplementować w jakiejś formie tensometr? Może na flex pcb?

Bonus punkty jeżeli można wykorzystać to w takim przycisku do odczytu siły nacisku.

Powinno się dać - jeśli zrobisz dwie długie, identyczne ścieżki na górnej i dolnej warstwie, to za pomocą mostka pomiarowego i wzmacniacza sygnału powinieneś być w stanie mierzyć wygięcie pcb