Na pomoc ptaszkom

Pod dachem lokalu ptaszki sobie uwiły gniazdko :smiley: Na szybko dzięki rozkminom @critbit @not7cd i @yasiu wpadłam na pomysł, że można byłoby stworzyć na przyszły rok budkę albo budki lęgowe z kamerą w środku, która nie będzie budziła strachu u ptaszków, że ktoś im koło gniazda grzebie. Tu przykładowy film: https://www.youtube.com/watch?v=nWUcWQGeYFc

Z kolei teraz, póki są wakacje, warto rozkminić, czy dałoby się zrobić jakiś system pitny dla ptaszków na zimę, bo wbrew pozorom w czasie zimy oprócz żarcia ptaszki szukają też wody pitnej. Kiedyś próbowałam wodę wystawiać na parapecie, ale jak były @mroz y (hehe), to woda zamarzała, też było upierdliwe wymienianie jej codziennie. Myślę, że będę też próbować jakichś DIY karmników z butelek. Prace w sumie fajnie byłoby zacząć od sierpnia, bo ptaszki powinno się dokarmiać od października, NIE WCZEŚNIEJ, bo staną się ułomnymi darmozjadami i odzwyczają się od samodzielnego polowania wtedy, kiedy faktycznie jedzenia mają naokoło dużo.

Ważne jest też to, żeby jak już ustawić takie karmidła i poidła, to żeby były one na stałe - ptaszki zapamiętują, gdzie jakie żarcie jest i często w czasie zimy przemierzają wiele kilometrów, aby znaleźć to konkretne miejsce, gdzie kiedyś znalazły żarełko.

1 polubienie

Ja to tu tylko zostawię xD
https://www.kickstarter.com/projects/mybirdbuddy/bird-buddy-a-smart-bird-feeder

kurde, fajne, ale póki co skupiłabym się na jakimś MVP żeby pomóc ptaszkom, a to wygląda jak w luj duże przedsięwzięcie, choć całkiem fajne

1 polubienie

To jest miejsce gdzie się chowają, zaraz przy wejściu od podwórza.

Wstępnie próbowałem wczoraj zaciągnąć tam kamerkę Internetową, ale niezbyt mam co do niej podłączyć. Ma ktoś jakąś dodatkową raspi?
Alternatywnie mogę podciągnąć kabel USB z kamery przedłużony kablem Ethernetowym aż do spejsu, gdzie jest kilka kompów, ale to chyba zbyt duży dystans.

Może da się ogarnąć Ethernetem. Wczoraj przywiozłem starego Thinkpada do tego projektu.

Nie wiem, czy się nie przestraszą, jak im kamerą zaczniemy tam grzebać, ale myślę, że warto zamrozić (nomen omen) ten pomysł na zimę i wtedy połączyć karmniki z kamerami :smiley:

1 polubienie

Przejrzałem parę modeli, które możnaby wykorzystać na laserze jeśli kupi się jakąś płytę mdf.
Fajnie byłoby wyciąć coś takiego na naszej spejsowej, ale pewno czas zorganizowania lasera trochę zajmie. Na pewno CUMY mają takie możliwości. No i zawsze niby można ręcznie wycinać coś swojego z jakieś stronki DIY :slight_smile:

vectorsart_13315
Pierwszy projekt dość fancy, ale myślę średnio użyteczny dla ptaków. przez te prześwity na zgięciach.

Drugi to typowy projekt klasycznej budki lęgowej. Wszystkie pliki włącznie z svg widziałem są dostępne. Zatem modyfikacje jak najbardziej możliwe. Tutaj jeszcze fajna rzecz. Otwory w projekcie z thingiverse uwzględniają rozmiary otworów dla poszczególnych gatunków :slight_smile:

2 polubienia