Mobilizon - odzyskać kontrolę nad wydarzeniami

Podrzucam ciekawe rozwiązanie. Nie dlatego, że jest federowane, chociaż to miły bonus. Ale dlatego, że stanowi szansę dla naszej wewnętrznej społeczności.

Uważam, że może zdemokratyzować proces tworzenia wydarzeń i pozwolić na wydarzenia w mniejszej skali. Oh ileż to tarcia wywoływało wołanie kustosza kanału Wydarzenia i pchanie info na fb i meetup. Albo ile pomysłów na małe spotkania ginęło, przez brak jakiś lekkich formalności jak zapisy.

Poniżej funkcje i możliwości które wybadałem. Federacji nie testowałem, bo nie ma z kim.

Profile i grupy

Każdy użytkownik może wcielać się w różne persony. Można organizować wydarzenia pod własnym imieniem albo pseudonim artystycznym, bez problemu można żonglować różnymi “czapkami”. Są też grupy do których należy wielu użytkowników.

W naszym przypadku każdy mógłby mieć konto z możliwością tworzenia wydarzeń, jest to różnica wobec meetup’a gdzie tylko grupy mogą to robić. Możemy mieć jedną główną grupę HSu która byłaby na duże “publiczne” wydarzenia. A członkowie tworzyliby swoje własne małe wydarzenia, na spontaniczne prezentacje albo projekty.

Anonki i mailing

Sprawdziłem tylko na https://demo.mobilizon.org/. Da się ogarniać obecność i wiadomości dla niezalogowanych. Odbywa się to przez maila. Pewnie nie zastąpi evenea w przypadku płatnych wejściówek, ale może przynajmniej pozwoli scentralizować ten proces.

Powiadamiacz

Jest email. Można sobie też podpiąć .ical do kalendarza. Pewnie jest też RSS, dunno. Same luksusy w dzisiejszych czasach.

Źródło prawdy i integracje

Ah, święty gral GitHub - hspsh/inf_event_cli. Może niewielkim nakładem pracy można by pchać automatycznie wydarzenia na meetup, na stronę internetową, a na fb ułatwić edytorom w przeklejaniu treści. Do sprawdzenia, bo API już jest.

Ostatnie próby

Ogólnie soft jest dosyć młody, ale używalny. Chociaż ostatni alfa-testerzy nacieli się na //wydarzenia.hsp.sh które były źle skonfigurowane przeze mnie, oraz bez mailingu. Teraz póki co leży.

Community jest dosyć otwarte, i może możemy wpłynąć na kierunek rozwoju Mobilizona.

random trivia

To było lato 2019, Chaos Computer Camp. Poznałem tam nauczycielkę matematyki z Francji, żadną technokratkę, choć w wolnym czasie walczyła o prawa małych dostawców internetu. Powiedziała mi o nowym sofcie do tworzenia wydarzeń, i że coś tam się federuje cokolwiek to znaczyło. Zapisałem link na laptopie. Na szyfrowanym dysku zestawionym specjalnie na CCC, do którego hasła zapomniałem po powrocie. Odnalazłem ten soft dopiero na mastodonie rok później :expressionless:.