Mamert Smartglass v 2.0

Borgizacja postępuje! Następca GitHub - mamert/rpi_wearable_screen: Raspberry Pi Zero W + microdisplay over the eye :slight_smile:

`

Póki co to tylko ekran, bez RPi ani bajerów jak termowizja.

Umocowane na większych okularach (UVEX na zamówienie ze szkłami korekcyjnymi), więc solidniejsze.

8 polubień

Tym razem na soczewkach oksów widać coś ładniejszego od czarnej kostki :slight_smile:
Ta została przeniesiona nad okulary. Zmieściłem tam nawet jej PCB.

Ale sam ekran ledwo w tym widać, trochę duża odległość przez to szkło… a i tak, ryzykując uszkodzenie, spiłowałem z obudowy microdisplay ze 3mm!

Teraz kombinuję co dalej.
3 główne opcje rozważam:

  1. Zostawić tylko tyle (sam wyświetlacz), a Raspberry Pi i bateria byłyby na długim kablu (4 żyły).
  2. Jak pkt 1; dorzucić termowizję FLIR (i może jakieś inne urządzenia). Niewielka zmiana masy i rozmiaru, ale GRUBY kabel (FLIR Lepton używa jednocześnie SPI i I2C)
  3. Jak pkt 2; dorzucić Raspberry Pi 0W, jak w poprzedniej iteracji, ale pewnie z tyłu głowy. Poza całość wychodzi wtedy tylko kabel do baterii, ale całość znacznie rośnie: +Pi i custom “obudowa” z kabli i plastiku jak 3/4 diademu po prawej stronie głowy. No i ciężar.

Pobawię się może z taśmami FFC (ribbon).

Sama termowizja, może nawet nie być na głównym Pi - nie problem streamować przez WiFi z innego Pi lub Maix Dock, n.p. w ręku.

no, żeby mieć przeźroczysty wyświetlacz potrzebujesz dobrego ekranu - kiedyś pracowałem w podobnym projekcie i wyszło nam że potrzebujemy maksymalnej jasności na poziomie 2000- luxów - tyle trzeba było żeby widzieć obraz w słoneczny dzień. Jeśli dobrze pamiętam, to 300 luksów wystarczyło tylko w zamkniętym pomieszczeniu/podczas zachmurzenia.

Chłopakom wyszło że potrzeba wyświetlacza micro-oled (taki jak w view finderach w dobrych aparatach). Masz niestety problem - zazwyczaj noty katalogowe do takich wyświetlaczy dostaje się dopiero po podpisaniu NDA.

Idealne zastosowanie - sparowanie z multimetrami BLE i wyświetlanie pomiarów w czasie rzeczywistym - dobra opcja dla inżynierów elektryków (często włącznik i punkt pomiaru są od siebie oddalone)

1 polubienie

O tym samym pomyślałem, przy czym ja z chęcią wyświetliłbym sobie swoje pomiary biomedyczne. Kwestia dodania modułu BLE.

Niestety internet milczy na temat programowalnych okularów z Bluetooth :frowning: .

@mamert chce użyć RPI0W - a to ma wbudowany Bluetooth

RPi0W ma BLE, owszem
Ponadto w pełni kryje zagadnienie “programowalne cośtam”. Mam Pi na oksach, to mam programowalne oksy.

Wraz z oled-owym microdisplay jak we viewfinderze właśnie :slight_smile: Problem nie z jasnością a tym że jego optyka przewiduje być bliżej oka, a to co przelatuje przez szklany reflektor (w sumie dokładnie 2cm!), też się liczy. To trochę jak trzymać lunetę ciut za daleko od oka.

Póki co kradnę sygnał wideo ze starszego prototypu.
W configu trzeba będzie zrobić lustrzane odbicie obrazu skoro po drodze jest faktyczne lustro.

Będzie można się pobawić Smartglassem 2.0 w najbliższym czasie w HSie?

Nieprędko, w wolnych minutach nadal przy nim dłubię.
Ponadto to są moje okulary korekcyjne i tylko na nie pasuje (chyba że byś palcami trzymał).
Rozważam natomiast udostępnienie poprzedniego (z rpi) - zaooferowałbym nawet dopasowanie do innych oksów (uwaga: musi być blisko oka!)

Bardzo chętnie. Z przyjemnością złożyłbym sobie taki zestaw.

No to musi być twoja profilówka :stuck_out_tongue:

Gdyby do tego doszło to oferuję w 2h właśnie tak szary polymorph ugnieść by pasowało do podanych oksów. Ale wycelowanie ekranu na oko, to będzie z 10 prób

Ale hej! Znalazłem mniejsze pryzmaty w cenie niższej niż ostatnio widziane ~50zł!

Myślę czy nie skusić się
Ostatnio ten 20mm był w tej cenie, ale jest ciut duży

W zasadzie by trzeba czegoś takiego: 81.84zł |10*10*10mm szkło optyczne podział pryzmat półrefleksyjny półprzezroczysty 50 do 50 Cube Spectroscope szklana kostka|Pryzmaty| - AliExpress (ino 15mm), ale tyle nie wydam na pewno

Dostałem w końcu mniejszy pryzmat!
15mm, bardziej rozmiarem odpowiedni do tego wyświetlacza

1 polubienie

Wymieniłem pryzmat, stopiłem, pociąłem i dopasowałem plastikj i PCL, nałożyłem ponownie i skalibrowałem.
Jest teraz nieco mniejsze, i lepiej widać :slight_smile:
Nadal rozważam jeszcze jakąś soczewkę.

2 polubienia

Co da taka soczewka? I co planujesz tam jeszcze wyświetlać oprócz termo?

@not7cd Soczewka przed pryzmatem jeszcze bardziej zredukowałaby efekt “lunety trzymanej za daleko od oka”. Obecnie krawędzie ekranu są mało widoczne.

A wyświetlać myślę:

  • powiadomienia (TBD)
  • streaming obrazu n.p. z telefonu (nawigacja na rowerze!). Z PC już wiem jak, Android zależy od fona.

@mamert przewidujesz publikację BOMu?

BOM: 1x CoWidaćNaObrazkach, wzięte głównie z AliExpress (modele i źródła się zmieniają, szukasz ogólnych haseł, n.p. microdisplay jest tu inny niż w poprzednim)

Ostatnio doszły do zabawy:

  • 3x pryzmat 32x18mm (szukaj: “lazy reading glasses”)
  • soczewki Fresnela (w końcu znalazłem gdzie je miałem)

Gdy się oderwę od remontów i Wiedźmina “Krew i Wino”, to wytnę soczewkę między oko a pryzmat.

Fresnele i pryzmaty mogę któregoś razu przywieźć na HS do zużycia :slight_smile:

2 polubienia

Frenela nie zamontowałem bo po ostatnim zmniejszaniu zepsułem regulację ostrości, więc nie mógłbym skompensować. Pozostaje skupione ok. 1.5m od oka.

Ale z innej beki, zrobiłem w końcu takie wariactwo gdzie na microdisplay wrzucam obraz z Miracasta :slight_smile:

Prosta idea - od oka kabelek do kieszeni, tam miracast. I n.p. mirroring z Androida, lub +1 ekran z PC :slight_smile:

Wszystko zbudowane, gotowe, częściami potestowane… i nie działa.
Nie dogadują się dongle i hdmi2av, oba chcą bezkompromisowo wymusić włąsną rozdzielczość.

Przez kabel HDMI, nadal działa jako ekran do PC.
No i można by na rpi0w wrzucić jakieś kodi czy inny media center, i z niego zrobić miracast