Linux Install Party!

Temat wrzucam odpowiednio wcześniej, aby zebrać siły i zrobić coś fajnego na początek roku akademickiego w Październiku bądź Listopadzie.

Pomysł jest prosty - robimy w spejsie Install Party Linuxa. Jak to ma działać?

  1. Zapraszamy studentów (w szczególności pierwszego roku, w szczególności Politechniki Gdańskiej)
  2. Robimy prezentację o Linuxie (historii, podstawowych konceptach, możliwościach)
  3. Przechodzimy do części praktycznej, gdzie wprowadzamy osoby w tajniki obsługi Linuxa (zainstalowanego na Live USB): Podstawowe komendy, uruchomienie popularnych aplikacji, itp. itd.
  4. Bardziej ambitne osoby mogą zostać po prezentacji i dokończyć instalację Linuxa na swojej maszynie (jeszcze bardziej ambitne osoby nawet w Dual boocie :P)

Kiedy?

Warto zastanowić się nad jednym głównym terminem pod koniec Października, a potem mniejsze spotkania w następnych tygodniach dla chętnych.

Wstępnie 19 Października, Wtorek. Godzina 18:00

Czego potrzeba?

  1. Prelegentów do profesjonalnego wprowadzenia w arkana Linuxa.
  2. Wsparcia technicznego (instalacja LiveUSB na przyniesionych przez osoby pendrive’ach)
  3. Materiały promocyjne (Plakaty, materiały promocyjne, partnerzy np. koło naukowe bądź SSPG)
  4. Miejsca (Myślę, że możemy zrobić to w spejsie)

Osobiście chciałbym się skupić na organizacji (pozwoleniu na powieszenie plakatów, promocji, znalezienia partnerów na PG), Poszukuję osób chętnych do wystawienia prezentacji oraz osób do wsparcia technicznego.

4 polubienia

Myślę, że jeżeli mamy robić kilka prelek/warsztatów i coś dla nowicjuszy to tylko jak zadbamy, żeby było coś dla ludzi na różnym poziomie zaawansowania.
Czyli coś dla nowicjuszy, coś dla userow Linuxa, coś bardzo zaawansowanego. Inaczej się zanudzimy i przyciągniemy wyłącznie nowicjuszy, którzy zajaraja się spejsem przez 5 minut.

Mogę zrobić dowolną preleke/warsztat na dowolny poziom zaawansowania.

Bardzo podoba mi się opis tej formuły! Robicie to pierwszy raz, czy już macie z tym doświadczenie? Chętnie usłyszę jak takie spotkanie wygląda w praktyce.

1 polubienie

Robiliśmy różne warsztaty w podobny sposób, przynajmniej raz były też kierowane bezpośrednio do studentów (wtedy był to C++). Też wyglądało to tak, że ktoś prowadził, a trochę ludzi chodziło między stolikami i pomagało tym, którzy się na czymś zacieki albo zwyczajnie chcieli o coś zapytać. Wtedy były jakieś konkretne przykłady i zadania z programowania, teraz wyobrażam sobie, że główną częścią będzie sama instalacja + jakaś podstawowa konfiguracja, obsługa managera pakietów itp.

1 polubienie

https://pad.hsp.sh/p/linuxparty

Stworzyliśmy pada.
Proszę go edytować, by było coś z tego.

1 polubienie

do poprowadzenia prezentacji o linuxie to myślę, że jestem jeszcze za cienki, ale w instalacji LiveUSB mogę już pomóc

1 polubienie

Dzięki @psuwala za spotkanko planowe z @mble i @pxltr. Myślę, że taki konspekt ma sens i możemy zacząć coś z tego planować.

IMO to spora część z tych rzeczy, które rozpisaliście słabo się nadaje na takie wydarzenie. To są rzeczy, które was interesują, bo używacie Linuksów od lat i lubicie ten ekosystem na tyle, że z niego nie zrezygnowaliście. Jeśli uda się w promocji tego wydarzenia naprawdę sięgnąć do większej liczby osób to przyjdzie wiele osób, które chętnie posłucha prezentacji, ale nawet nie zdecyduje się na instalację systemu u siebie. Z tych, którzy zdecydują się na dual boota, będzie wielu, którzy później będzie bardzo mało z niego korzystało. Przyjdą ludzie, którzy nie mieli rozszerzonej informatyki w liceum i nie umieją nawet programować. Jak im zaczniecie opowiadać o rzeczach pokroju Arch Linux, czytanie logów systemowych czy kontrola serwisów to się zwyczajnie zniechęcą.

Trzonem tego wydarzenia powinno być opowiedzenie dlaczego w ogóle używać tego Linuxa i jak używać go na poziomie na jakim ludzie są przyzwyczajeni do korzystania z Windowsa. Na rzeczy w stylu DE i WM można poświęcić dosłownie kilka slajdów z samymi zdjęciami w ramach ciekawostki, bo i tak dla tych, którzy mieli wcześniej doświadczenie tylko z Windowsem, wygląd GNOME to będzie szok (ci co znają MacOS będą się musieli przyzwyczaić do różnic nie w wyglądzie, a w działaniu).

Wydaje mi się, że tematyka jest zbyt szeroka, żeby coś takiego miało sens. Szczególnie, że osób na każdym kolejnym poziomie zaawansowania będzie dużo mniej. Jeśli naszym celem jest pokazanie Linuxa większej liczbie osób, to zróbmy wydarzenie dla absolutnych początkujących. Jak mamy to zrobić tylko po to żeby przyciągać ludzi do spejsu to zróbmy wydarzenie bardziej zaawansowane, które przyciągnie entuzjastów. Jak będziemy stali w rozkroku to początkujących przeładujemy informacjami, a entuzjaści albo nie przyjdą, albo się zanudzą. Lepiej już zrobić cykl wydarzeń z progresją poziomu zaawansowania.

6 polubień

Kolejne prezentacje to na kolejne spotkania wlasnie z progresja. Troche zle to naszkicowalem.

Myslimy, by pomazac rozne window managery, by ludzie wiedzieli, co moga sobie wybrac na poczatek. Kde np jest podobne dosc do windowsa.

Jak masz jakis pomysl jak lepiej to ulozyc, by bylo jarajace, to daj znac, ale pewnie i tak musze sie spytac z zielonymi od linuksa i dowiedziec sie co chcieliby wiedziec, by sie przekonac - a malo znam takich ludzi.

Na samym początku przedstawić cenę kompa z windowsem i bez zainstalowanego systemu operacyjnego. Potrafi otworzyć oczy, jeśli chodzi o cenę XD

Kolejna rzecz - pokazanie, że Linuch może wyglądać fajnie jeśli chodzi o GUI (nie wiem, Elementary? or sth 5 Linux Distributions That Look Like macOS ), bo system przede wszystkim ma być funkcjonalny, potem dopiero hakowalny i upgrade’owalny.

A, i może pokazanie, jak googlować problemy / szukać rozwiązań, jak coś się zjebie? Bo chyba to też przeraża początkujących użytkowników, że spędzą długie godziny na rozwiązanie problemu, a nie na faktyczną pracę w systemie.

1 polubienie

Musimy coś ustalić, bo rozbijemy się o detale. To ma być pierwszy krok z Linuxem dla wielu osób.

Zakładam, że do prezentacji używamy Ubuntu albo Minta w domyślnej konfiguracji.

1 polubienie

Możemy bez problemu zająć 3 dni tydzień po tygodniu na progresję i zawrzeć taką informację na plakacie. Tylko kto zobowiązuje się do organizacji tego.

Ja osobiście chcę skupić się na pierwszym spotkaniu z podstawami dla nowych osób, bez odbiegania w detale.

Z tego co pojawiło widzę podział na conajmniej 3 spotkania w serii:

19 Października 2021: Ośla łączka - Podstawy Linuxa
[next week]: Pimp your Linux - O dystrybucjach i customizacji
[next week]: Linux dla zaawansowanych - Narzędzia dla administratorów; stawianie usług.

1 polubienie

Jak cos to ja kiedys robilem warsztaty z podstaw linuxa w spejsie i na naszym githubie wciaz sa materialy i ansible prosty co tworzy na maszynie userow z roznymi haslami oraz umieszcza w ich homie cwiczenia. To bylo bardziej w konwencji nauki komend prostych i podstaw linuxa co jest czym. Bodajze @mroz i @amadeusz mi pomagali bardzo biegajac po sali i debuggujac z ludzmi co im nie dziala lub jakie typo zrobili :wink:

Tu jest link: GitHub - hspsh/linuxworkshopspreparation: Trochę po ch skrypt w ansiblu, ale ogarnia stworzenie wiel
Ja sie nie zglaszam, bo po cebuli na poczatku pazdziernika mnie juz nie bedzie w gdansku, ale moge przed cebula komus opowiedziec co opowiadalem w tych materialach, bo tam nieco teorii/roznic w OSach staralem sie przeplesc tez pomiedzy tymi cwiczeniami prostymi.

Tu sa cwiczenia co kazdy mial wgrane w HOME linuxworkshopspreparation/roles/add_users/files/linux-hs at master · hspsh/linuxworkshopspreparation

PS osobny dzien bym robil install party a osobny dzien faktycznie nauka podstaw/warsztaty.

Mozecie uzyc ansibla by na jednej VMce miec userow dla osob co nie byly na install party a ludziom co maja wlasne lapki z linuxem udostepnic pliki z githuba.

2 polubienia

Ok, podsumuję co jest w planach:

Termin: 19 Października w Wtorek Czwartek 21 Października (Dzień Otwarty), o 18:00

Miejsce: Spejs + ewentualnie dodatkowe pomieszczenie wynajęte na jeden dzień w tym samym budynku (lokal numer 2).

Plan ramowy oraz prezentacje rozpisujemy tutaj: Etherpad

Poszukuję osób zainteresowanych do współpracy, oraz chciałbym zorganizować spotkanie organizacyjne w najbliższy dzień otwarty.

Ja @psuwala i @mble już się zadeklarowali. Może @yakub @ttorcz @amadeusz checie powziąć któryś z tematów albo zmodyfikować konspekt?

Dostałem listę kontaktów do Wydziałowych Rad Studenckich, oraz osoby która zarządza profilem Samorządu Studenckiego Politechniki Gdańskiej. Jeżeli fajnie poprowadzimy to może uda się trafić na główną PG.

1 polubienie