Książkowa obudowa serwera NAS

Od dawna mi to zaprzątało głowę, więc w końcu się za to zabieram : chcę zaprojektować obudowę na serwer nas, która z zewnątrz wygląda jak kilka książek , tak aby można było go postawić w biblioteczce bez szpecenia pokoju.

Założenia:

  • wsparcie dla płyt mini itx (17x17cm)
  • wymienne “grzbiety książek” tak aby każdy mógł ukryć swój serwer za swoimi ulubionymi “tytułami”
  • jakaś forma modularności - np. żeby można było wydrukować dodatkową książkę z miejscem na dodatkowy dysk/moduł.
  • w przyszłości rozszerzenie systemu o dodatkowe urządzenia - np. switche, routery, listwy zasilania itp. tworząc domową alternatywę dla systemu rackowego w którym zamiast mówić “obudowa 1u/2u” mówiłbyś “obudowa Akademia Pana Kleksa/encyklpedyczna”

W nowym roku miałem chwilę na zaczęcie projektu, więc na szybko odpaliłem kurs freecada https://www.youtube.com/playlist?list=PL4eMS3gkRNXcvNnawxzuzRlFDa5CseoQV (polecam), znalazłem materiały o projektowaniu obudów PC: How to Design Custom Enclosures for Motherboard-Based Systems no i odpaliłem freecad.

Oto mój pierwszy model we freecad: płytka 18x18 z dystansami i miejscem na śróbki pod płytę główną:

Prawda że piękny? ;p