Jak pisać post-mortem

Hej ho,

Chciałbym zacząć pisać post-mortem z ostatniego projektu. Będzie to moje pierwsze podejście do czegoś takiego. Czy macie jakieś pro-tipy, jak to zrobić?

Dokument będzie dotyczył projeku rakietowego. I dotykał zarówno technikalia jak i operacje. Bo problem był taki, że operacje całkowicie leżały podczas naszego startu i doprowadziły do porażki. O ile technikalia były na jakimś poziomie, i wszystko zadziałało za pierwszym razem, to pewnie zepchneły operacje na dalszy plan.

Nie mam jakiś mega doświadczeń z tego typu dokumentami ;p ale ja pisząc post-mortem poza samą analizą “porażki”, szeregu zdarzeń które niespodziewanie nastąpiły po sobie, czy niedopatrzeń w założeniach, starałem się wypunktować te słabe ogniwa i zaproponować jeżeli można sposób zaradzenia w przyszłości.
LS co można zrobić aby następnym razem dane problemy nie miały miejsca lub chociaż zminimalizować ryzyko ponownego wystąpienia.

Mi się podobało post mortem które kiedyś q3k wrzucił na Hakierspejsowy kanał na Telegramie:

1 polubienie

Wrzucę tu dla referecji, dzięki

2020-11-09 - Postmortem.pdf (126.2 KB)

Post-mortemy w środowisku IT opisuje Google w swoich książkach: Google - Site Reliability Engineering
Zasady ogólne można stosować w innych otoczeniu.

1 polubienie

Nie powiem. Dobrze się bawię. Ten po prawej to ja.

Dzień dobry,
OP dostarcza TensoCan Postmortem EuRoC R5 2021 - Dokumenty Google

1 polubienie