Green Cell hub usb-c

Podrzucę do spejsu nicponia który rozwalił mi port USB-C, chyba thunderbolt na nim siedział, w moim T480.

Model AK50

@critbit

Weź na nim przyklej jakąś etykietę „zabija thinkpady”, bo tak to zachęca do podłączenia od razu do komputera.

1 polubienie

@ttorcz zrobiłem krzywdę temu hubowi, już nigdy nikogo nie skrzywdzi.

Greencell notebook frying RCA report:

Intro

Zakupiłem 2 miesiące temu laptopa XPS 13. Posiada on z peryferów jedynie 2 porty USB-C - założyłem że to nie problem bo w 2k20+ mamy huby umiejące jednocześnie działać jako HDMI output i passthrough ładowarki.

Pożyczyłem od kolegi z pracy jego huba marki “greencell”, którego wykorzystuje on wraz z macbookiem. Po podłączeniu wszystko działało git, HDMI działało z rozdzielczością 3500x1400, mój laptop się ładował. Po paru minutach użytkowania, laptop się wyłączył, po czym już się nie włączył. It got fucking bricked.

Po dyskusji z @not7cd dowiedziałem się, że jego thinkpada spotkał podobny los, tylko że u niego greencell spalił tylko część portów USB zamiast całego lapka.

W tamtym momencie postanowiłem, że wytaczam temu hubowi wojnę.

1 polubienie

Research

Zupełnie przypadkiem akurat w pracy rozpracowywałem temat USB power delivery. Pozwoliło mi to zrozumieć jak działa protokół negocjacji, który pozwala urządzeniu na wynegocjowanie od zasilacza innego zasilania niż 5V@500mA. Załączam (IMO) najlepszy materiał w tym temacie:

TLDR; USB PD 1.0 jest protokołem “głupim”, w którym zasilacz prezentuje swoje możliwości posiadając odpowiednie rezystory podciągnięte pod napięcie, natomiast urządzenie pobierające prąd posiada na liniach “CC1” i “CC2” rezystory podciągnięte pod masę, i z dzielnika rezystorowego jaki w ten sposób powstaje, urządzenie “ssące” wie, ile prądu może pobierać. Natomiast nie jest ono w stanie poprosić o więcej niż 5V.

Urządzenie może też wiedzieć czy podłączony kabel jest “mądry”.

USB PD 2.0 jest już protokołem “mądrym”, gdzie po liniach CC następuje komunikacja między zasilaczem a urządzeniem “ssącym”, i poprosić ono może o np. 20V

Na marginesie - jak zrobić urządzenie PD 1.0 2ma rezystorami:

Smażone macbooki

Okazuje się, że zasilane huby smażące laptopy to nie są odosobnione przypadki - najgłosniej było o macbookach z 2020 które umierały przez takie tanie huby, natomiast zdaje się że applowi udało się to załatać jakimś patchem do biosa.

Steam decki też wariują przy takich hubach - tu jednak wystarczy hard reset i urządzenie się ogarnia.

https://www.youtube.com/watch?v=FQFeVvOk3bo (NSFW sounds @0:55 :weary:)
Reddit - Dive into anything
Bricked Macbook Pro M1 | MacRumors Forums
Reddit - Dive into anything

2 polubienia

(to be continued)

Ciekawostka. Spalony port nadal negocjuje napięcie. Może to jakiś quirk przez podłączenie testera pomiędzy.

Dodatkowo, spalony port współpracuje z, np. podłączonym telefonem. Oba rozpoznają się po USB. I mu nawet podaje 300 mA.

2 polubienia

Oooooo super ciekawe <3 Przynieś może to cacko do spejsu kiedyś.

Co to za dynks co wyświetla tyle informacji o ładowaniu i w ogóle?

Może są lepsze, nie wiem. Gdzieś miałem link z listą polecanych rzeczy do USB-C Power Deliver, ale zgubiłem.

image

Postanowiłem podjąć próbę reverse-engeeneringu tego huba.

The victim:

Dałoby się go rozebrać niedestruktywnie, gdybym poświęcił trochę więcej czasu na zrozumienie tej obudowy i/lub nie płonął rządzą zemsty:

O taki plastikowy stelaż:


Opis płytki:


CDN.

1 polubienie