ErgoCogs - tworzymy modularny fork klawiatury ErgoDox

ITT: project log ze wspólnego tworzenia naszej klawiatury.

Komunikujemy się na matrixie - zapraszam: #ergodox:0x3c.pl

2 polubienia

Jeszcze takie wytłumaczenie co knujemy. Chcemy trochę zgeneralizować płytkę i podzielić ja na dwie. Część że switchami i z logiką. Aby odblokować trochę rozwój logiki, żeby każdy mógł wsadzić za mózg klawiatury cokolwiek.

Podstawową płytką będzie teensy. Ale ja na przykład chcę zrobić sobie kiedyś Bluetooth i dopiąć USB-C.

Robimy to bo fajnie mieć możliwość pokombinowania i dostosowania klawy pod siebie, ale też nie zwiększać kosztów zabawy. Najdroższa część to plytka ze switchami, a płytki z mikroklockiem będą raaaczej tanie.

Oglądałem sobie kity klawiaturowe i wychoidzi na to, że TRRS (Tip/Ring/Ring/Sleeve czyli jack z 4 polami) jest jakby standardem do komunikacji między płytkami. Jest dostępna masa kabli, łącznie z plecionymi, ze “sprężyną” itp. Sugerowałbym więc wykorzystać właśnie to złącze do połączenia między połówkami klawiatury.
Pic related

@matik tak, taki jest plan. Jak rysowaliśmy tego mocka w kicadzie, to proponowałem umieszczenie złomcz na kilka 4pin jacków, żeby można było do klawiatury podłączyć np. marchew. Patrz obrazek na górze wątku, po lewej stronie.

Przy okazji, updejt statusu:

Ogarnięcie struktury projektu - 75% done
Płytka ze switchami - 90% done
Płytka z teensym (prawa półkula mózgu) - not yet
Płytka z IO expanderem (lewa połówka mózgu) - not yet

2 polubienia

Ja zamówiłem gniazda mill-max 0305 w cenie 0,33 PLN za sztukę. Za ich pomocą można zrobić klawiaturę z wymienialnymi (hot-swapowymi) switchami (potrzebne po 2 na switch). Zamówiłem z zapasem, żeby nie płacić za przesyłkę więc jak ktoś chce się w to bawić to chętnie odsprzedam.

Może kiedyś się skusze, ale obawiam się o wciskanie kallih’ów w te sloty. Nie ukrywam, że idę w MVP

Tak jak mówiłem na chacie, przetestowaliśmy to, kalih boxy wchodzą. Gorzej, że się gibają bez trzymaczki.

Ja zaryzykuję hotswapa w swojej wersji, może będą z tego jakieś wnioski.

Myślę też, czy wyrobie się z zaprojektowaniem PCB-trzymaczki. Teoretycznie nie powinno to być trudne, wystarczy skopjować projekt macieży przycisków, i podmienić footprinty switchów na kwadratowe otwory…

JBC - mówiąc trzymaczka mam na myśli taką płytkę jak tu wykonana jest z drewna, która “wiąże” ze sobą switche, dzięki czemu nie mogą gibać się one na boki.

Płytę wykonać można oczywiście z czegokolwiek, słyszałem że popularnym rozwiązaniem jest zamówienie PCB bez żadnej miedzi, które spełnia tą właśnie rolę.

Hym, ale to też da się z blachy wyciąć, a był pomysł na wycinanie obudowy z blachy, nie?
I teraz sobie przypomniałem, że to ja temat wycinania w blasze miałem eksporować… W przyszłym tygodniu podzwonię i się dowiem.

Mimo, że switchy nie kupiliśmy bulkowo, to może chociaż złącza TRRS, Teensy i te scalaki to tej gorszej części “mózgu” kupimy wspólnie ?

Jak coś to po majówce będę wiedzieć co z laserem. A te scalaki to tak, trzeba zamówić ASAP.

No dobra, nie mamychyba prawdziwego BOM, więc biorę z https://github.com/Keyman-Taiwan/ErgoDoxTW i na tej podastawie do jednej klawiatury jest do kupienia:

1x Teensy 2.0 (ale tu jak rozumiem może spróbujemy pro micro jeszcze)
1x MCP23018
2x kolorowe gniazdo TRRS
1x przewód TRRS ??

Coś jeszcze?

Proponuję obgadać to dokładnie jutro, bo np. dobraliśmy chyba inne złącze TRRS, i ja też chciałbym zaproponować IO expander w wersji SMD (ale nie naciskam).

No więc doszły do mnie mill-maxy i Arduino Pro Micro, więc dzięki PCB od @not7cd byłem w stanie złożyć sobie 2% milk i zacząłem się bawić z firmware QMK. W domyślnych keymapach jest coś takiego https://github.com/qmk/qmk_firmware/tree/master/keyboards/spaceman/2_milk/keymaps/emoji

Po tym przydługim wstępie: lo and behold emoji z dwuprzyciskowej klawiatury:

¯_(ツ)
ಠ_ಠ
(ノಠ痊ಠ)ノ彡┻━┻
╭∩╮(-
-)╭∩╮
(づ ̄ ³ ̄)づ
(︺︹︺)

(wstawiłbym filmik ale albo forum, albo ja nie umiem)

Ja wstawiam filmiki przez imgur. Pokaz zdjęcia

zdjęć dalej nie umiem. Wrzucam link do build guide, jakby ktoś chciał sobie poskładać tego milka https://github.com/Keycapsss/2-milk-build-guide

2 polubienia

Dla wszystkich przyszłych uruchamiaczy dziwnej klawiatury zostawię parę przydatnych tipów:

  • MCP23018 porozumiewa się z drugą połową po I2C, co oznacza konieczność dolutowania rezystorów pullup, prawdopodobnie czegokolwiek w zakresie 1k-4k7.
  • Po uruchomieniu klawiatury coś może nie działać. W takim przypadku polecam dołożenie do firmware’u QMK opcji debugowania, i użycie programu hid_debug - wytłumaczone to jest pod linkiem: Debugging QMK - QMK

Użyłem testera od @ezlur (choć tu) do złożenia prototypu z hotswapami. Pezentuję Wam:

ErgoCogs - P R I D E edition

Dodanie 3d-wydrukowanego plate’a między switchami a PCB zdaje się bardzo nieźle stabilizować switche.

Zastanawiam się czy nie wrzucić tej “tęczowej” wersji na hackadaya podczas czerwca, żeby wyfarmić darmowy fejm :slight_smile:

2 polubienia

Posprzątałem na repo.

1 polubienie