Cyfrowy ślad środowiskowy

Przychodzę do Was z zapytaniem i propozycją.

Od dłuższego czasu zajmuje się wątkami związanymi z emisyjnością ICT, na ten moment głównie edukuję. Przez ten czas zauważyłam, że kwestie braku świadomości fizyczności są ogromnym wyzwaniem (głównie z perspektywy środowiskowej) i staram się stworzyć całą organizację, która będzie ten temat poruszać.

Ostatnio chodzi mi po głowie kwestia pomiaru zużycia enegii przez video konferencje obywające się z pomocą najpopularniejszych aplikacji czyli zoom, teams i gmeet. Następnie zderzenie ich z rozwiązanami open source, najlepiej self-hostowanymi na zielonych serwerach. Jestem mega ciekawa liczb i rzeczywistych różnich pomiędzy poszczególnymi rozwiązanami.

W sieci latają podobne projekty:

Są aplikacje, która zajmują się wyliczaniem emisyjności centrów danych https://www.climatiq.io/

Ale jest jedna luka w tym wszystkim, zbyt wąski pomiar, który nie bierzę pod uwagę usera i jego urządzeń, w tym peryferyjnych oraz routerów. Chodzi o to, żeby poszerzyć możliwie najbardziej zakres badań.

Jestem ciekawa Waszego zdania na ten temat oraz zastanawiam się czy są tu jakieś osoby, chętne podjąć takie wyzwanie.

3 polubienia

nie znam się ani trochę na sieciach i infrastrukturze, natomiast jeśli potrzeba pomocy z analizą danych / wizualizacją / zaprojektowaniem badania, to “masz mój pandas” :slight_smile:

Ja mogę co najwyżej kibicować i obserwować postępy, ale projekt natychmiast wzbudził moje zainteresowanie.

Uchylisz rąbka tajemnicy na temat organizacji, którą zakładasz?

1 polubienie

Podsumowanie spotkania 15.05.2022

Dużo pytań:

  • jitsi?, rocket-chat? wire?
  • wykresy pokazujące prądożerność różnych rozwiązań technologicznych
  • jak wprowadzić zmianę w nawykach społeczności
  • jakie nawyki wprowadzić?



3 polubienia