Ciche trzaski gramofonu 🎼

Na dniach w spejsie pojawił się gramofon, dzięki uprzejmości współwłaścicielki budynku. To ten sam co leżał na korytarzu od zawsze. Oto on:

Dla referencji, jest to UNITRA GS-203.

Doraźnie wymieniłem w nim bezpiecznik, oraz zmieniłem złącze audio z typowo gramofonowego na chinche. Kabel audio który wychodzi z urządzenia jest podłączony bezpośrednio do igły, bez żadnej pośredniczącej elektroniki.

Mimo wszystko, gramofon dalej nie gra, albo ja nie potrafię go podłączyć. Myślę że są potrzebne dodatkowo:

  1. Nowa igła
  2. Przedwzmacniacz

Próby do tej pory:

@psuwala miał coś do powiedzenia o przedwzmacniaczu w naszym Denonie, jednak mimo podłączenia do odpowiedniego portu nie działa.

@critbit znalazł już jakiś wzmacniacz typowo do gramofonów, może coś więcej o nim powie.

Słyszałem że być może @iwan może wiedzieć coś o igłach gramofonowych? Może ktoś jeszcze słucha winyli w zaciszu domowym?

Ja takie o znalazłem. Mam ich sklep 10min od mieszkania więc mogę podejść i kupić jak ktoś chętny :stuck_out_tongue:

Stoi taki u moich starych nadal. Słuchałem na nim takich przebojów jak: Piccolo Coro dell’Antoniano, Lis Witalis oraz Pchła Szachrajka.

4 polubienia

Mogę ew. podrzucić mojego duala spowrotem do HS. Bez wymiany wkładki na jakąś porządniejszą (TFki to koszt ok. 150 zł) to obawiam się że może być nieco bardziej frezarka do płyt. :frowning:

Nasz denon ma wejście phono z przedwzmacniaczem.
Doskonale o tym wiem, bo kiedyś wpiąłem w nie mój telefon (no przecież pisze phone, c’nie XD?)
i wyj*bałem głośniki (PS. tak było).
Używaliśmy go też z gramofonem @seba_mati, więc pyrkał.

2 polubienia

To może to wina samego gramofonu / igły. Ile kosztuje taka igła najtaniej?

Obczaiłam gramofon - niestety wkładka rozwalona w środku. Swego czasu przyniosłam swoją w razie czego, ale też okazała się rozsypana.

Te wkładki (Uf-50 i Uf-70) to były tanie wkładki krystaliczne (piezoelektryczne). Niestety bardzo podatne na wilgoć, przechowywane w nieodpowiednich warunkach trafia szlag. Niestety ten gramofon nie ma standardowego mocowania 1/2" i nie bardzo jest jak mu wrzucić cokolwiek innego, mogłabym ew. pokusić się o małe modowanie headshella, ale moim zdaniem lepiej wziąć tego Duala; chętnie się nim zajmę.

Swoją drogą wkładki krystaliczne dają sygnał na poziomie liniowym (500mV…1V). W związku z tym należy podłączać je do wejścia liniowego, nie phono (to wejście wymaga poziomu pojedynczych mV i dodaje korekcję - czyli podbicie basów i osłabienie góry; ta korekcja jest potrzebna dla wkładek magnetycznych MM i MC, ale NIE jest konieczna dla wkładek krystalicznych).

A, i wymieniłam te cienkie kable do kolumn. Nic specjalnego - OMY2x1, a i tak sprzęt brzmi dużo lepiej.

2 polubienia