Blatforma (aka TranspOtter)

Blatforma, mój egzemplarz TranspOtter’a :slight_smile:
Ino oprogramowanie z innego repo.

Przekonałem się niedawno że silniki były słabsze niż zgadnięte wstępnie 300W.

No więc kupiłem zepsutą deskę z kołami co prawie na pewno mają po 350W sztuka (nie wiem kiedy faktycznie te 350 osiąga - max speed pod górkę?)
Z zewnątrz óżnią się tylko masą.

Pora zamienić koła i mainboard.

1 Like

Do tego dostałem dziś 2 baterie do desek, z Chin

72zł za 2P10S - 20 ogniw w paczce marki “Doldidada, 30000mah” (SIC), w super niskiej cenie sugerującej 4 lata leżakowania w magazynie, i budzącej zaufanie że może ma 2500Ah i że jest tylko 0.5% szansa że zachowa się jak fajerwerk :wink:

Czy ktoś ma pomysł jak te baterie przetestować (38V), ile circa mAh mają?
Dla porównania mam DIY baterię ~4000mAh, ale nie chcę pilnować silników na full speed przez kilka godzin - bez oporu, silniki by się pewnie kręciły przez 2 godziny

1 Like

Silniki i mainboard wymienione :slight_smile:

Przetestowanie i koła się kręcą ok.
Ino dla nowego mainboarda muszę znowu skalibrować wartości ADC (dla pomiaru baterii i joysticka)

Ok, teraz tylko musimy kupić Mate, bo pustych skrzynek nie ma co wozić :stuck_out_tongue:
Ale to by robiło furorę na wydarzeniach: Zmotoryzowane Club Mate, to jest to!

3 Likes

Super :slight_smile:
Ino na razie jest tylko joystick, ale łątwe jest też sterowanie przez UART (sample.ino here)
Prosi się o esp, lub rpi, lub coś nVidii z kamerą :slight_smile:
Możę ktoś zbuduje smyczo-joystick jak w Gametraku? To się sprawdza dobrze i nie potrzebuje żadnego super mózga

BTW, myślę iść w tym kierunku:
006 decathlon
To koształo 300zł w Decathlonie. I na moich oczach zdrożało do 350. Super materiał, szajs koła. Czyli idealnie :wink:

No chyba że bardziej improwizować.
007 carriage
Alu i resor, ale mam obawę czy to nie dostaje penalty -2 Badass Points za pochodzenie z wózka, nie ważne jak drogiego…

Okazuje się że w nowym mainboardzie nie działa łądowanie baterii. Nie wiem czemu.
Kable OK, po prostu nie pobiera prądu z ładowarki.

Żongluję więc teraz tymi bateriami, to niewygodne gdy się nie ładuje bez wyjmowania baterii.

Update: Baterie przetestoweane - jedna ma pojemność porónywalną z moją DIY, jedna… połowę tego.
No to czeka mnie tydzień BS’u na aliexpress dispute.

Ale dostałem od brata baterie z wkrętarek Bosch i Makita, więc mamy świeże ogniwa do różnych projektów!

… gdy tylko znajdę sposób na ich wyciąganie.
Wg youtube to skomplikowana procedura, wybagająca długiego, chudego bita T10H. Mój jest za krótki.
Ma ktoś?

Gdzieś w spejsie powinno być pudełko „dziwnych” bitów, które kupiłem, żeby baterie w laptopie wymienić.
Nie widziałem ich po przeprowadzce, niestety

1 Like

Śrubokręt T10H do tych baterii Makita po prostu kupię.
Myślałem że mam, do padów xbox, ale to T8H.

BTW, zwrotu za wadliwą baterię 10S nie dostanę - AliExpress wybroniło swoich rodaków BS’em.

Udało mi się za to naprawić ładowanie baterii na nowym mainboardzie blatformy :slight_smile:
OK, samo się naprawiło jakoś, bo nie wiem sam co w końcu pomogło.

Czekam na śrubokręty do baterii i kupione złącza XT60, ale i bez tego mam wszystko by kontynuować blatformę.

Gdy oprogramuję coś wygodniejszego od joysticka, to chcę przywieźć na HS i wstawić pod skrzynki mate :slight_smile:

W międzyczasie, kupiłem składany wózek ogrodowy jak ten z decathlona, ale tańszy (120zł).
Tak myślałem że będzie też świetny z kołami od deski, ale… jest dość długi. Może nie skręcać dobrze .
No i te obrotowe kółka też ma szajsne, dobrze by wimienić na większe, jak te z wózka dziecięcego.

Ale to się robi grube, więc kiedy indziej.

Ubogi wpis na wiki dodałem :slight_smile:

Zostawiłem na HS, pod śmietnikami

under_bins

JAK ZACZĄĆ HAKOWAĆ blatformę:

• clone repo, branch blatforma
  • podłub w config.h (N_MOT_MAX, CTRL_MOD_REQ)
  • podłącz się czymkolwiek pod USART3 i zaimplementuj sterowanie (tu przykład). Gdy USART3 jest podpięty, przestaje działać joystick.

Obecnie jest:

• CTRL_MOD_REQ: SPD_MODE najmniej obija przypadkowo ściany (brak nagłej akceleracji), ale szarpie przy dużym obciążeniu. Daj VLT_MODE lub TRQ_MODE jeżli ma mieć pasażera.
  • N_MOT_MAX 60 jest zbyt wolne by być praktyczne, ale oszczędza ściany.
  • joystick jest marnym kontrolerem, róbcie własne na USART, może ESP podpiąć by było przez WiFi :slight_smile:
  • Bateria… jest na razie kłopotliwa. Najzdrowiej by było rozebrać i zamontować ogniwa płasko, lub przewiercić przez blat na wylot.
  • blat jest wytrzymały. Inny kawałek, tej samej długości i 1/3 szerokości, musiałem MOCNO skakać by złamać. Ale wodoszcelny nie jest.

Miłej zabawy :slight_smile: Ja na parę tygodni nurkuję w inne rzeczy.

2 Likes