Black Sheep - nowa strona dla HS

W świetle nowych informacji: Stamen Toner nie jest aktualny, dane są jeszcze z przed czasów PKM. Chyba nie ma to jakoegoś ogromnego znaczenia, ale średnio używać map z 2014 :stuck_out_tongue_closed_eyes:.

Jedną z opcji może być render sekcji Pomorza na własną ręke i hostowanie ich na stronie. Póki co, wykorzystam podstawową mapę OSM z filtrami CSS.

A mogę na slacku poprosić ludzi, żeby ktoś chętny się znalazł i zaproponował mniej H4ck3rski3 CSSy? Nasza strona idzie coraz bardziej w kierunku mrocznej piwnicy, co się dość gryzie z dotychczasową wizją bycia otwartym na wszystkich, nie tylko 1337 hackerów .

Mam wrażenie, że projekt powinien się skupiać na UX naszej strony; dojściu do kontaktu, informacji o dojeździe, wydarzeniach etc.

Kolory są subiektywnym wyborem @not7cd który potem można bez problemu zmienić, bo wiece… Open Source. Może nie powinniśmy teraz bike shedować nad kolorami i sabotować projektu przez to, że kolory są “zbyt hackerskie”.

Hej, dzięki za komentarz. Obawiam się jednak, że nie był pisany w dobrej wierze, bo jest dosyć prześmiewczy. Poza tym projekt już dzisiaj był udostępniany na slacku.

Co do CSS, to dosłownie kopia z aktualnej strony wiszącej na hsp.sh. To co aktualnie robię to raczej dbałość o spójność z oryginalnym projektem.

Czy mi się podoba i chce się go trzymać? Chociaż ma swój urok to niekoniecznie. Zachowuje ciemny styl, ponieważ chcę zaimplementować wsparcie dla prefers-color-scheme. Wtedy każdy miałby stronę według swojego upodobania. Wspominałem o tym kiedyś ale historia slacka już to zjadła. Dodatkowo fonty, monospace jest nieczytelny dla paragrafów. Nie znalazłem jeszcze dobrej kombinacji fontów.

Obecnie skupiam się na strukturze i funkcjonalnościach których brakuje na obecnej: drogi kontaktu, kalendarz, blog. (edit: @yasiu mnie uprzedził, ale też zrozumiał intencję)

tak, był prześmiewczy, bo według mnie strona, choć technicznie jest coraz bardziej funkcjonalna, to wizualnie jest coraz bardziej piwniczna, podczas kiedy ta strona jest dla naszych gości, a nie dla nas. I tak, post był pisany w dobrej wierze - żeby uniknąć upiwnicznienia się HSu - czarna, nieprzejrzysta mapka to już za bardzo 1337.

I tak, pisałeś na slacku - “Zachęcam do wypowiedzenia się” więc zauważam coś, co jest dla mnie ważne ( otwartość dla gości z zewnątrz) i sugeruję znalezienie rozwiązania. Sam nie mam wyczucia estetycznego, dlatego zasugerowałem niech ktoś-coś.

+1
Mnie już trochę oczy bolą jak wchodzę na stronkę. Jest dość “ciężka”. Nie wiem nawet czy to takie 1337 bo mało jaka strona, nawet hakierspace’ów, tak wygląda. Może można jakoś stonować te kolory?
Myślę, że najważniejszą cechą strony powinna być łatwość wydobycia informacji.

Pamiętam jak był taki Pan O, który zrobił taką stronę i w pewnym momencie zamieniła się ona w jeden wielki gag o hakierskości, powstała burza i stronka została wywalona.

Do wglądu:

Jest ciężka w porównaniu z jasnymi stronkami, ale z tego co widzę, to jedyne co się z mieniło w stosunku do obecnej strony to styl mapy. Do obecnej strony nie było nigdy żadnych uwag co do kolorystyki ani ciężkości.
A jeżeli zmiany są wymagane, to @uki nam na pewno coś podpowie z Web Accesibility, oraz @justdzasta całej reszty. Na razie praca jest kontynuowana z oryginalnych mockupów dżasty, ale może czas na jakieś zmiany.

Wracając do treści:

Czy w końcu chcemy napisać nowy tekst “Czym jest hackerspace?” lub wprowadzić jakieś zmiany do już legendarnych “4 rzeczy”?

Jak powinna wyglądać treść strony ze składkami/członkostwem?

Czy chcemy mieć tam zestawienie finansowe jak było na hsp.sh/finanse przed pierwszym walnym?
Albo chociaż taki fajny statyczny widget jak na HS Łdź?
image

Jeżeli tak, to warto się zastanowić jakie interesuje nas ujęcie finansów. W przypadku HS Łódź pomagało to w zbieraniu środków, bo aktywnie pokazywało jak malała dziura budżetowa. Teraz wisi powyżej 100%. U nas możemy to olać, albo pokazać zestawienie np. z ostatniego roku (czym była zainteresowana co najmniej jedna osoba, @ttorcz )

1 polubienie

Kompletnie nie rozumiem zarzutu “ciężkości” strony. Czy discourse jest “ciężki”? Przecież operuje na tej samej zasadzie (jaskrawy kolor główny, biały font, ciemne tło). Różnica jest taka, że tło jest szare, a nie czarne.

Dodanie czarno-białej mapki sprawiłoby, że paleta kolorystyczna strony stałaby się jednolita, a nie tak jak jest teraz. Oczywiście czytelność i użyteczność takiej mapy to też temat do dyskusji, ale może jedna rzecz naraz.

Darujmy sobie tego typu komentarze.

Mnie też męczy. Jak zwróciłem uwagę wcześniej, to może być za sprawą fontów. Usunąłem całkowicie monospace. Też w przykładach które podałeś jest to czynnik wspólny: sans-serif. Monospace możliwe, że jest bardziej pretensjonalny, niż 1337 hakierski (cokolwiek to znaczy?!?!).

Co do kolorów, chcę aby nowa strona była adaptywna, jeśli ktoś chce ciemną to dostanie ciemną, jeśli jasną to będzie jasna. Nie ruszam tego na razie, bo jest bałagan w CSS.

Jedno bardzo ważne pytanie, czy ktoś używa w pełni mapek na stronach? Znaczy ich główną wartością jest zorientowanie się co do dokładnej lokacji, zorientowanie się w okolicy. Reszta nawigacji i tak najczęściej się dzieje po wbiciu adresu w aplikacji.

Mapy nie zawsze muszą odwzorowywać dokładnie rzeczywistość. Chciałem, aby nasza mapa pokazywała jak łatwo i szybko można dotrzeć do HS, niekoniecznie dokładne kartograficzne odwzorowanie okolicy. Można to zrobić zaznaczając przystanki komunikacji miejskiej, tutaj przytłumiona mapa może pomóc gdy zwiększa się gęstość informacji.

Dam się wciągnąć w dyskusję o kolorach i oto moja krytyka mapki:

Jako osoba co tam miała coś wspólnego z mapami i uważa się za wzrokowca, to widzę jaki wpływ kolorystyka może mieć na orientację. Wprawne oko, które już wie gdzie jest spejs, bez problemu wyłapie kontury “fidget spinnera” Nowego ETI oraz kształt ulic w relacji do reszty miasta.

Jednak myślę, że większość osób jest przyzwyczajona do kolorystyki Google/Apple i może bardziej korelować z terenami zielonymi oraz zbiornikami wodnymi które są kontrastowe do białych ulic.

Obecnie na stronie (hsp.sh) jest mapka bez większych fajerwerków i pasuje zarówno do czarnego jak i białego motywu, niezależnie od preferencji użytkownika w przeglądarce. Możliwe, że zmiana koloru mapy będzie wprowadzała więcej problemów, gdzie coś widać na wersji białej, czego nie widać na czarnej.

No coś takiego, dlatego ważne, żeby np. takie kolory się zgadzały z tym co jest na innych mapach, aby można było ocenić z dalekiego zooma “a, to tutaj jest”. Bez rozglądania się za konturami specyficznych budynków, które nie są oczywiste.

O, czarna/biała mapka miała by sens, gdybyśmy chcieli nanieść na nią komplementarne dane, np. lokalizację przystanków, linii autobusowych itp. Wtedy główną informację będą przenosiły kolory którymi zostały oznaczone te informacje, a tło mapy będzie się adaptowało do reszty strony. Ale to trzeba przetestować czy faktycznie będzie dobrze widoczne.

Czyli tak: czarno-biała/biało-czarna mapa bazowa fajna, ale tylko jak chcemy wrzucić na niego jakieś swoje dane.

“Zarzut” to mocne słowo :stuck_out_tongue: Bardziej komunikuję, że ciężko się to czy ta. Mamy monospace, duży kontrast, czarne tło, mocno zaznaczone linki.

Discourse niby jest podobny ale jednak dużo bardziej przyjemny bo, tak jak mówisz, tło jest np szare, kształty bardziej obłe, czcionki lepiej dobrane itp.
Dlatego sądzę, że można zrobić coś bardziej przyjaznego dla czytelnika nawet w dark mode :slight_smile:

1 polubienie

Ok, ma sens. Zrozumiałem że (nie)zarzut jest do samej palety kolorystycznej.

Możnaby niby spróbować z czymś z tyłu, co jest mniej #000000

W sumie trochę się zgadzam co do ciężkości strony. Mogę się wieczorem spróbować pobawić css-ami żeby kolorystycznie/stylistycznie była lżejsza, trochę bardziej w stylu naszego forum może? Trochę bardziej delikatne, nieoczo*ebne kolory? I cieńsza kreska, bo subiektywnie myślę że może być ciut za gruba.

2 polubienia

Tak, proszę!

Przed założycielskim*, i nadal wisi (!). Wystarczy aby ktoś wygenerował dane, przykładowe są na repo w formacie CSV. U nas może to pomóc wytworzyć kulturę dbałości o wspólną kasę i transparentności. Reszta dyskusji jest tutaj https://forum.hsp.sh/t/sprawozdania-finansowe-na-stronie/212/4

https://hsp.sh/finances/

1 polubienie

Bardzo mi to pomoże, tutaj masz sensowny przykład jak to można zrobić w Hugo. Ogólnie masz wolną rękę bo obecnie nie ma nic do zepsucia. I jak coś to pytaj. Sam jeszcze nie umiem w pełni obsługiwać Hugo.

Fajnie byłoby zobaczyć naszą stronę w jasnych kolorach. I raz jeszcze zachęcam do tego standardu

Proszę bardzo, elegancka, nieoczojebna, estetyczna i nie obciążająca wzroku strona www: http://bettermotherfuckingwebsite.com/

Częstujcie się designem i adaptujcie, ku chwale minimalistycznego designu.

2 polubienia

Szczerze, chciałbym taką stronę. Ale miałbym obawę, że z kolei dla kogoś innego byłaby “piwniczna” i nieprzystępna.

Od razu podrzucę inny przykład z brutalistwebsites.com:

http://sshh.nyc/

I must agree - it is brutal, for my eyes.

Okay, chyba stał się bikeshed totalny. Chociaż jest bardziej cywilizowany niż na slacku.

Raz jeszcze zwracam uwagę, to struktura i treści leżą. Pomóżcie najpierw przy nich. Czy 4 przyciski akcji są odpowiednie? Czy agenda na głównej pasuje? To są problemy które chcę rozwiązać.

Dopiero potem wezmę pod uwagę aspekty estetyczne razem z innymi kontrybutorami. Najchętniej zorganizuje jakieś spotkanie robocze w HS.

1 polubienie