Astronomia, hardwareowo i rozrywkowo

Hej, opowiem co aktualnie działam, zapraszam zainteresowanych do współpracy, dyskusji, i wspólnych obserwacji/fotografowania

  • Astrofotografia
    działam na przenośnym montażu paralaktycznym Star Adventurer, niebawem postaram się przesiąść na Meade LDX75 z systemem GoTo. Do kontroli samej sesji używam tylko lustrzanki Canon600D ze zmodyfikowanym firmware Magic Lantern. Do guidowania kamera asi120mm+obiektyw 135mm + Raspberry Pi korzystające z oprogramowania iAstrohub 3.0. Będę pracował na kontrolą LDX75 też z zastosowaniem tego softu lub innego jesli się nie powiedzie. Ze szkła dysponuję obiektywami 50mm, 135mm, 250mm bardzo rozsądnej jakości, mogę też pożyczyć newtona 150/750.

-Astroobserwacje live oraz w bliskiej podczerwieni
Mam kamerę ASI462, bardzo czułą w zakresie widzialnym i w IR. Chcę spróbować pokazywania nieba na żywo z obiektywem 135mm lub 300mm (to co ledwo widać w okularze zazwyczaj całkiem nieźle widać po 10-20 s ekspozycji). Do tego też muszę opanować kontrolę montażu i automatyczne ustawiania na obiekt z poziomu Raspberry Pi.
IR to troche inny temat, można obrazować niebo jak i inne rzeczy:) Tego tylko trochę liznąłem.

-Obserwacje oczami:)
Mam też refraktor (lunetę) 127/1200 i lornetkę 9x63mm, okazyjnie używam do pooglądania, najczęściej jakies planety.

5 polubień

To może jakiś wypad na łono natury?

Also: @not7cd jak tam obserwatorium w GSA?

Próbowaliście w GSA robić live z kamery? mogłoby być spoko w tych warunkach light pollution nawet, zwłaszcza, jakby był jakiś reduktor ogniskowej do waszego sprzętu.

W GSA nie wiem co się dzieje od początku pandemii. Ale zrobiłem sporo aby zautomatyzować tamtejszy sprzęt. Miałem jeszcze ambicje, aby zrobić rev-eng kontrolera montażu. Bo niestety tzw. Starbook jest mocno kapryśny.

Ktoś coś projekt na lato?

Czyli rozumiem że bedzie wydarzenie z oglądaniem nieba w podczerwieni? Jak trzeba ogarnać montaż/raspberkę/inne rzeczy to może przyniesiesz je do spejsu i można nad tym posiedzieć żeby działały?

Jest szansa, że w ten weekend będziemy reversować komunikację szeregową.

Będę walczył w najbliższym czasie z pokazywaniem czegoś na niebie live ze wspomaganiem kamerą. Oby kiedyś wyszło:)

1 polubienie

W ogóle chcesz się pochwalić zdjęciami sprzętu? I może jeszcze złącz to ogarnie się czy coś takiego ogarniemy.

Pochwale się, zazwyczaj robiłem zdjęcia sprzętem, a nie sprzętu co prawda:) Wszystkie kable potrzebne mam. Problem w tym, że nie widzi tego komputer, i teraz pytanie, czy ja robię coś źle, czy może pilot od montażu jest jakiś walnięty.

Aby nie zaginął w otchłani, to manual do pilota do wglądu: https://www.meade.com/wp/wp-content/uploads/2015/04/autostar_manual.pdf

Autostar PCB rev E, 2001 P-N 15-8002-00

pewne wysiłki z reverse engineering podobnego kontrolera:

https://www.cloudynights.com/topic/713821-etx-autostar-497-serial-comm-not-working/#:~:text=The%20497%20uses%20a%20MAX232,around%20%2B12%20to%20-12.

Chyba trzeba mu poziomów 12v . Mamy gdzieś jakiś konwerter, bo chyba takie istnieją?

Jeżeli faktycznie tam nadaje RS232, to na pewno znajdzie się jakiś konwerter na USB chociaż. Ewentualnie @yasiu może naprowadzić jaki dokładnie model, bo sam walczył z tym.
Choć powiększ szczerze, że sam nie mogę znaleźć informacji jaki protokół komunikacji jest na tym kabelku od pilota.

No tak jak mówiłem wcześniej. Najbardziej legitne RS232 jest w tej śmiesznej płycie głównej :stuck_out_tongue:
Jak ktoś znajdzie kompatybilny konwerter to dam miliony monet.

Pozyskam działający kabel:) tzn pożyczę, zobaczymy czy ten port nie jest martwy

1 polubienie

@arturpp Jak uda Ci się uzyskać działający kabel lub chociaż znowu przyniesiesz to cudo do spejsu, to z chęcią znowu będę się wkurzał z Tobą :smiley:

Kabel niebawem będę miał, a cudo pozostawiłem w spejsie, w razie gdyby ktoś chciał się bawić

Jak dajesz błogosławieństwo to pewnie zajrzę obejrzeć je, bo zaciekawiło mnie.

Daję daję, kabel niedługo będzie to z nim wpadnę, może w weekend w końcu. Z tego co wyczytałem napięcia na portach szeregowych też się różnią na różnych płytach głównych.