Smartglass ESP32 + OLED

Zgodnie z sugestią Mamerta, zakładam wątek dotyczący smartglassów, opartych na ESP-WROOM-32 z czarnobiałym oledem 64x48. Inspiracją dla projektu stał się: https://www.youtube.com/watch?v=cLiGWNM21XY oraz oczywiście projekt Mamert Smartglass 2.0.

W projekt włączył się również @Ho88it (mechanika) oraz @mamert (doradztwo + elementy).

Planujemy spędzić przy projekcie każdą niedzielę. Graty już są - zapraszamy :slight_smile:

5 polubień

3 razy inwokowałeś me imię, przybywam!

W projekcie będącym twoją inspiracją, cała długość obudowy po prawej, jest prawie pusta (oled jest za uchem).
Mam nadzieję że uda się skrócić soczewkami :slight_smile:

Odkopałem z rupieci resztki swoich eksperymentów, prób zrobienia smartglassa, Z 2013 ROKU!

  • Optyka + ekraniki z szajsnych video glasses,
  • całe DOBRE (jak na tamte czasy) video glasses, Myvu Crystal, jedne z niewielu co miały prawdziwe 640x480 (x2)! Kupiłem byłem specjalnie do hakowania.

Jednemu i drugiemu przy eksperymentach zepsułem elektronikę (driver, nie ekrany).
Odtąd nic z tym nie zrobiłem, ale Myvu ma otykę - sądzę - dokładnie taką jakiej tu trzeba, z reflektorem!
Powinna zaoszczędzić centymetrów od oka do ekranu, i / lub jako wzór posłużyć, dla własnych.

Śmiało rozbieraj i hakuj (OLED), ja chcę tylko zachowac 1 połówkę Myvu.

Na niedzielę to przyniosę.

1 polubienie

Tak jak się spodziewałem, soft prawdopodobnie będzie najmniejszym problemem, ponieważ ESP32 jest po prostu stworzony do takich prostych projektów:

Kod trochę uporządkuję i wrzucę wszystko na GitHuba.

Czas na mechanikę.

5 polubień

Po perypetiach jak kombinowanie z reflektorem na szkle okularów (nie udało się)…

smartglass3_mirror

wróciliśmy do pomysłu z OLED + lusterko i soczewka (“lusterko i soczewka”, aka “waveguide”, pochodzi z oksów Myvu Crystal, przydały się na coś)

Dziś kombinowaliśmy znowu jak to cudo umocować (tymczasowo, okularów ochronnych), by można było regulowac w dośćdużym zakresie w kilku kierunkach.

Zaoferowałem klocki LEGO:
smartglass3_lego

Ale ostatecznie stanęło na DIY z Polimorfa i stali.

Jak niektórzy może rozpoznai, stalowe kulki pochodzą z piercingów.

Przegub podwójny, choć bardzo krótki:

smartglass3_przegub01

Pozwala regulować tak, że każdemu dało się dopasować.

I wygląd, totalna profka, i prawie sięw oczy nie rzuca!

smartglass3_worn01

… chyba że spojrzećz drugiej strony.

smartglass3_worn02

Wtedy widać że odstaje.

smartglass3_top01

No, i może byćtrudno ukryć prototypową baterię, jeżeli nie ma się dość dużego kaptura :wink:

smartglass3_worn03

Czarna korona to jeden z alternatywnych pomysłów montażu.

Będziemy też próbować z szyjką jak do lampki, zamiast podwójnego przeguba.
I zrobić własny waveguide.

2 polubienia

Znalazłem swoją starą DIY opaskę LED

Jeżeli iść w tym kierunku, wygląda tak:

Skóra, pasek elastyczny, i alumionowa płytka na czole jako radiator :slight_smile:

1 polubienie

@kuba @ho88it Przyniosłem też paski od 2 LED headbands, i 2 zawiasy

Są w privkartonie “mamert”, jeżeli będziecie na spejsie, możecie się bawić, zmieniać, kleić z tymi od kasków (też tam są), etc, a zawiasy młotkiem utwardzać.

Jestem zdania że jeżeli nie będzie to montowane na okularach, to potrzebuje i tak sztywnego czegoś by się stabilnie trzymać
Jeżeli nie śruby w czaszce ( :wink: ), to twarda opaska z oparciem jeżeli nie o nos, to o górę głowy.
Może o tym myśleć jako o ciut większym narzędziu?
Jak warsztatowa (w sensie “warsztat samochodowy”) LED czołówka z dodatkowym bajerem, a nie coś do garnituru

@kuba dał linka do takich oksów,

Z vat’em to 2 kilozłocisze, ale pomysł można zbadać

Z tego co rozkminiłem, to ekran jest przy nosie…
i od nosa odbija się do oka, sięc dłuższa droga i soczewka może być słabsza

Może pasować tam wąski DROBNOPIXELOWY OLED
i na niego soczewka

@kuba @yasiu , co myślicie?
Na nosie jest stabilne i o nic nie haczy
… ale zabiera cenny kawałek pola widzenia

================

Załatwiłem też taki wizjer
Można posłączyć do RPi i po prostu działa, jak te inne moje

Za duży do takiego użytku, ale możemy go rozłożyć
Ekran + soczewkę, na nos dać
Resztę flaków, w ramach prototypu byle jak na nos, gdziekolwiek,

Można by zobaczyć czy “odbite od wnętrza, ekran przy nosie” działa w ogóle dla zwykłych szkieł
Przynieść?

btw, Otworzyłem pudło na ten projekt, wrzuciłem te opaski plastikowe od kasków, i co inne znalazłem.
@yasiu twój prototyp może też do tego?

IMG_20211122_175629

Przepraszam, ja mam jakiś prototyp :thinking: ?

@yasiu sorry, pomyłka.

W międzyczasie znalazłem fajny PDF re: Near Eye Display optics
http://www.kessleroptics.com/wp-content/pdfs/Optics-of-Near-to-Eye-Displays.pdf
Przykłady:
image
image
image
image

Niestety mało z tego możemy zrobić sami, i nie za tysiące dolców.