Radiowa Środa

W nadchodzącą środę 21 Lipca od 18:00 organizujemy pierwsze oficjalne spotkanie radiowe wraz z chłopakami z Pomorska Łączność Kryzysowa OSP Gdańsk - Zachód.

Mogliście mieć okazję poznać ich na dwóch ostatnich dniach otwartych:
Wojtka SQ2WSZ
Michała SQ2MO
Alan SP2HCA

Plan spotkania wygląda mniej więcej tak:

  • Przedstawimy się nawzajem
  • Chłopacy wytłumaczą typ swojej działalności w SP2GDZ
  • Zastanowimy się nad charakterem współpracy którą chcemy zawiązać.

Ostatnimi dniami na kanale radio na Slacku oraz w trakcie Dni Otwartych pojawiało się dużo tematów które moglibyśmy poruszyć. Od przygotowania do kursu radioamatorskiego, przez praktykę radioamatorską, założenie klubu radioamatorskiego pod spejsem (np. SP2HACK, SP2HSP), po konkretne zajawki związane z konkretnymi aspektami radioamatorki (APRS na szklarni, Packet Radio, M17, odbieranie satelit NOAA i ISS).

Celem spotkania będzie zebranie wszystkich tematów w całość i stworzenie planu ramowego co chcemy robić w spejsie w kontekście radioamatorki. Długoterminowo możemy nawet pomyśleć o stworzeniu własnej stacji radiowej i wystawieniu anten na dach.

Temat otwarty, zapraszam zainteresowanych!

PS: Wydarzenie możecie dodać do swojego kalendarza tutaj (Actions → Add to my calendar).

4 polubienia

Będę próbował się z wami połączyć z Mazur przez jakieś przemienniki. Jak będę ambitny to puszczę lokację łódki przez APRS :stuck_out_tongue:

2 polubienia

Wnioski ze spotkania radiowego: 21.07.2021

Plan współpracy/projektów:

  1. Połączenie szklarni przez APRS i LORę.
  2. Zorganizowanie cyklu warsztatów radiowych od września; Celem jest dzielenie się nawzajem wiedzą i przygotowanie do egzaminu.
  3. Postawienie w spejsie radia/anteny.

Byłaby to współpraca między organizacjami: Pomorską Łącznością Kryzysową OSP Gdańsk Zachód i Hackerspace Pomorze.

Na spotkaniu udało się:

  1. Odebrać transmisję ze stacji ISS.
  2. Przesłać zdjęcie za pomocą protokołu C4FM.
  3. Wysyłać/odbierać ramki pozycji za pomocą APRS.

3 polubienia

To może ja dorzucę kilka punktów dot. naszych wspólnych planów:

  1. Przygotowanie do egzaminu UKE w służbie radiowej amatorskiej.
  2. Podjęcie zagadnienia budowy sieci LORA na cz. 433 MHz i 868 MHz, mobilnych trackerów oraz digi LORA/APRS.
  3. Zabezpieczenie transmisji telemetrii szklarni za pomocą APRS i LORA.
  4. Analiza i testy satelitarnej LORy – SWARN (swarm.space).
  5. Zapoznanie się z emisją M17 i jej zastosowaniem w komunikacji.
  6. Zbudowanie multiodbiornika obiektów latających (ADS-B/OGN/radiosondy).
  7. Budowa stacji wraz z instalacją antenową w HSP.

Dodam tylko, że planujemy cotygodniowe tematyczne spotkania w HSP, a po sezonie letnim przygotowanie do egzaminu. Dodatkowo wszelkie Terenowe Działania Radiowe traktujemy również jako formę zajęć praktycznych dla HSP.

73!

3 polubienia

Na ostatnich 2 spotkaniach leci temat APRS i telemetrii z Szklarni. Dzisiaj jeszcze jako ciekawostkę rozkodowaliśmy sobie easter-egga z Portala 2 :smiley:

image

3 polubienia

Ahjo, muszę nadrobić z wami temat APRS. Szkoda, że nie mam go na swoich wojażach.

Dzisiejszy dzień przyniósł pierwsze anteny na dachu naszego lokalu!

Mamy wyprowadzoną antenę do odbiornika ADS-B, oraz uruchomiony dostęp z zewnątrz sieci. Zapraszam na https://adsb.hsp.sh

Dodatkowo mamy wyprowadzoną antenę KF, ale na razie z za krótkim kablem. Czekamy na beczkę i przedłużkę kabla do lokalu.

Kable wyprowadziliśmy przez wentylację na dach (za zgodą właściciela!). Bieg kabli zaczyna się w Coworku.

2 polubienia

Postawiliśmy w zeszłym tygodniu nasłuch na SDR

https://sdr.hsp.sh

1 polubienie

Witam.
Czy wydarzenie było, jest cykliczne?
Nowy jestem i jak widzę ostatnią wypowiedź z przed pół roku to zaczynam się zastanawiać czy temat umarł?
Pozdrawiam, Sylwek.
Właśnie przebijam się przez KKK https://www.youtube.com/channel/UCMw2Q9HWVURE0fpWROlAj_A

Było kilka spotkań, ale obecnie nie ma chętnych. SP2GDZ za to zakłada klub radiowy!

1 polubienie

Jakieś namiary na ten klub? Rozważam dołączenie.
Zainteresowania: siedzenie na bazie (wyjazdy jakoś mi nie leżą), fonia na KF i ew. VHF, być może praca CW, nauczenie się elektroniki w.cz. i konstruowanie anten, prostych odbiorników i nadajników.

@Keri Ja swoją pierwszą antenę już mam za sobą J-pole na ~403MHz. niestety jej przydatność porównywalna jest do “darmowego” “chińczyka” dostarczanego z SDR’em :frowning: I to tylko są wnioski organoleptyczne - nawet nie mam analizatora, żeby się wymandrzać :stuck_out_tongue:
Mogę polecić KKK, Siwy nawija o antenach #2 - Anteny - YouTube , Przemek wie o co chodzi w bebechach #4 - Jak to niby działa? Radiotechnika zaawansowana - YouTube