Blatforma (aka TranspOtter)

Blatforma, mój egzemplarz TranspOtter’a :slight_smile:
Ino oprogramowanie z innego repo.

Przekonałem się niedawno że silniki były słabsze niż zgadnięte wstępnie 300W.

No więc kupiłem zepsutą deskę z kołami co prawie na pewno mają po 350W sztuka (nie wiem kiedy faktycznie te 350 osiąga - max speed pod górkę?)
Z zewnątrz óżnią się tylko masą.

Pora zamienić koła i mainboard.

1 polubienie

Do tego dostałem dziś 2 baterie do desek, z Chin

72zł za 2P10S - 20 ogniw w paczce marki “Doldidada, 30000mah” (SIC), w super niskiej cenie sugerującej 4 lata leżakowania w magazynie, i budzącej zaufanie że może ma 2500Ah i że jest tylko 0.5% szansa że zachowa się jak fajerwerk :wink:

Czy ktoś ma pomysł jak te baterie przetestować (38V), ile circa mAh mają?
Dla porównania mam DIY baterię ~4000mAh, ale nie chcę pilnować silników na full speed przez kilka godzin - bez oporu, silniki by się pewnie kręciły przez 2 godziny

1 polubienie

Silniki i mainboard wymienione :slight_smile:

Przetestowanie i koła się kręcą ok.
Ino dla nowego mainboarda muszę znowu skalibrować wartości ADC (dla pomiaru baterii i joysticka)

Ok, teraz tylko musimy kupić Mate, bo pustych skrzynek nie ma co wozić :stuck_out_tongue:
Ale to by robiło furorę na wydarzeniach: Zmotoryzowane Club Mate, to jest to!

3 polubienia

Super :slight_smile:
Ino na razie jest tylko joystick, ale łątwe jest też sterowanie przez UART (sample.ino here)
Prosi się o esp, lub rpi, lub coś nVidii z kamerą :slight_smile:
Możę ktoś zbuduje smyczo-joystick jak w Gametraku? To się sprawdza dobrze i nie potrzebuje żadnego super mózga

BTW, myślę iść w tym kierunku:
006 decathlon
To koształo 300zł w Decathlonie. I na moich oczach zdrożało do 350. Super materiał, szajs koła. Czyli idealnie :wink:

No chyba że bardziej improwizować.
007 carriage
Alu i resor, ale mam obawę czy to nie dostaje penalty -2 Badass Points za pochodzenie z wózka, nie ważne jak drogiego…

Okazuje się że w nowym mainboardzie nie działa łądowanie baterii. Nie wiem czemu.
Kable OK, po prostu nie pobiera prądu z ładowarki.

Żongluję więc teraz tymi bateriami, to niewygodne gdy się nie ładuje bez wyjmowania baterii.

Update: Baterie przetestoweane - jedna ma pojemność porónywalną z moją DIY, jedna… połowę tego.
No to czeka mnie tydzień BS’u na aliexpress dispute.

Ale dostałem od brata baterie z wkrętarek Bosch i Makita, więc mamy świeże ogniwa do różnych projektów!


… gdy tylko znajdę sposób na ich wyciąganie.
Wg youtube to skomplikowana procedura, wybagająca długiego, chudego bita T10H. Mój jest za krótki.
Ma ktoś?

Gdzieś w spejsie powinno być pudełko „dziwnych” bitów, które kupiłem, żeby baterie w laptopie wymienić.
Nie widziałem ich po przeprowadzce, niestety

1 polubienie

Śrubokręt T10H do tych baterii Makita po prostu kupię.
Myślałem że mam, do padów xbox, ale to T8H.

BTW, zwrotu za wadliwą baterię 10S nie dostanę - AliExpress wybroniło swoich rodaków BS’em.

Udało mi się za to naprawić ładowanie baterii na nowym mainboardzie blatformy :slight_smile:
OK, samo się naprawiło jakoś, bo nie wiem sam co w końcu pomogło.

Czekam na śrubokręty do baterii i kupione złącza XT60, ale i bez tego mam wszystko by kontynuować blatformę.

Gdy oprogramuję coś wygodniejszego od joysticka, to chcę przywieźć na HS i wstawić pod skrzynki mate :slight_smile:

W międzyczasie, kupiłem składany wózek ogrodowy jak ten z decathlona, ale tańszy (120zł).
Tak myślałem że będzie też świetny z kołami od deski, ale… jest dość długi. Może nie skręcać dobrze .
No i te obrotowe kółka też ma szajsne, dobrze by wimienić na większe, jak te z wózka dziecięcego.

Ale to się robi grube, więc kiedy indziej.

Ubogi wpis na wiki dodałem :slight_smile:

Zostawiłem na HS, pod śmietnikami

under_bins

JAK ZACZĄĆ HAKOWAĆ blatformę:

  1. By sterować:
  • podłącz się czymkolwiek pod USART3 (polecam esp-link z szufladki) i zaimplementuj sterowanie (tu przykład). Gdy USART3 jest podpięty, przestaje działać joystick.
  1. By zmieniać więcej:
  • chwyć st-link
  • clone repo, branch blatforma
  • podłub w config.h (N_MOT_MAX, CTRL_MOD_REQ)

Obecnie jest:

  • CTRL_MOD_REQ: SPD_MODE najmniej obija przypadkowo ściany (brak nagłej akceleracji), ale szarpie przy dużym obciążeniu. Daj VLT_MODE lub TRQ_MODE jeżli ma mieć pasażera.
  • N_MOT_MAX 60 jest zbyt wolne by być praktyczne, ale oszczędza ściany.
  • joystick jest marnym kontrolerem, róbcie własne na USART, może ESP podpiąć by było przez WiFi :slight_smile:
  • Bateria… jest na razie kłopotliwa. Najzdrowiej by było rozebrać i zamontować ogniwa płasko, lub przewiercić przez blat na wylot.
  • blat jest wytrzymały. Inny kawałek, tej samej długości i 1/3 szerokości, musiałem MOCNO skakać by złamać. Ale wodoszcelny nie jest.

Miłej zabawy :slight_smile: Ja na parę tygodni nurkuję w inne rzeczy.

3 polubienia

Nadal zapraszam do hakowania blatformy.

W międzyczasie, dla ułatwienia hakowania, buduję Blatformę Mini :wink:
To samo tylko na mniejszej desce, i słabiutkie silniki (koła ważą 2kg nie 3kg) od deski dla dzieci chyba.

Pocięte, skręcone, i dość na dziś :sweat:

3 polubienia

Fajnie by było zrobić bezprzewodowego dongla wtykanego w laptopa, który mógłby się komunikować np. esp-linkiem z blatformą. W ten sposób próg wejścia spadł by do poziomu super niskiego.

Mógłbym coś takiego naskrobać za 3tyg na dniu otwartym, jak mi pokażesz, jak korzystać z esp-linka.

A może po prostu telnet na esp-linka? Dongla nie trzeba, tylko WiFi
A esp-link może i jako client chodzić, więc nie trzeba go używać jako AP

Tylko trza by 15v wyprowadzić (do bucka), bo kabel zastąpiłem wyprowadzeniem 3.3v max chyba 40mA (za słabe na esp)

Aaa, no to jeszcze lepiej :smiley:

OK, postęp…
Chcę ochrony przed pyłem i mniejszyni uderzeniami.

Zrobię tak jak w dużej blatformie: Pamiętacie te nieudane przyłbice?

Same szybki od nich jeszcze się przydają.
Położyć na czymś, ogrzać, docisnąć ręcznikiem i gotowe:

Magia montażu :slight_smile:
… ale zajęło nieco czasu. a nad elektroniką jest: PVC, 1cm przerwy, i znowu PVC 2 warstwy.
Posklejane razem silikonową taśmą2-stronną.

Leży jak na wymiar formowane :wink:

Może na Eksperyment się zdąży blatformom kontrolery dorobić…

OK, wyprowadziłem (dawno) w dużej blatformie, 3.3 na kablu z płyty głównej do UARTa (oryginalnie miał 15V), ale… to utrzyma Pro Mini, ale ESPa już nie, za słaby prąd.
Jeżeli chcę podłączyć esp-link, to potrzebuję wrócić do tych 15V… i dać step-down (buck) regulator, do 3.3V.

Zamówiłem takowe, i czekam na dostawę.

Na razie został mi jeden, z trimmerem - ostatni rezerwowy, ale… od tego są rezerwy by mieć gdy trzeba :slight_smile: Może w niedzielę to zbuduję.

W międzyczasie, zyskałem kolejną baterię, dzięki pracy przy frankrętarce

blatforma_3_1

Pokazano: 1 kupna, 1 pół-DIY, i 1 złączona para baterii wkrętarkowych.
Obstawiałbym, że jest najlepsza z nich.

blatforma_3_2

Szykuje się niezły pajączek

Mam zaskakująco ZŁE wiadomości:

pomysł z ESP-LINK się zdusił…

Zbudowałem co trzeba, by można zasilać blatformowe WiFI z 15V z płyty głównej…

… ale te moduły ESP8266 co kiedyś przyniesiono do HS, do których kablelki lutowałem i indywidualnie ESP-linka konfigurowałem… są wadliwe. Wszystkie, i tylko one.

Działają poprawnie, jeśli im dać dość prądu… ale tego prądu zżeraja dużo za dużo:

Ponad 90°C po 10 minutach.
W mniej niż godzinę się zepsuł.
Nie porzucam pomysłu, ale musze szukać innych modułów ESP do blatform.

1 polubienie

Nowy esp-link nadaj lest lutowany.
Dodałem natomiast na wiki linki re: kontrola (speed, direction) przez UART:
Opis transmisji
Arduino Pro Mini
WEB Serial, WEB Bluetooth
Python

A tu na drugim filmiku, Adrian na nowym konfigu siedzący :slight_smile:
https://wiki.hsp.sh/blatforma#video_pogladowe

Max speed 4x wyższy niż poprzednio (myślę że jeszcze bezpieczne), a joystick reguluje moment obrotowy, zamiast próbując utrzymać stałą prędkość.